Soomen kieltä - eikä liity sinkkuuteen - sorry

Hesarissa kerrotaan henkilöstä joka asuu Klaukkalassa. Ja sitten on klaukkalainen omakotitalo. Eikö sen pitäisi olla klaukkalalainen okt?
10218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

tipööaomem kitti lim kps pm yiiöryom kittika booörmy'' mr dröösodry--- kps pm liki,aa

Äänestä

Mitä se Klaukkala tarkottaa? Hevonen klaukkaa? Miksi klaukkalalainen, miksei klaukkalainen riitä?

Joskus tein rivaria Klaukkalassa . Ja sitten sieltä meinattiin purkaa kenkäkaupan talo. En muista mitä siinä sitten kävi. Oliko karpon juttu? Mutta niihin aikoihin purettiin paljon puutaloja kyliltä ja useimmiten niissä toimi kenkäkauppa.

Äänestä
  • Luulisin että Klaukkala tulee jostain Klaus nimisestä kaverista. Maassa on paljon esim. Yrjölä, Mattila, Jussila, Erkkilä jne. nimisiä paikkoja, jotka ovat saaneet nimensä joltain tietyltä Yrjöltä, Matilta, Jussilta tai Erkiltä. Klaus on harvinaisempi ja vaikeammin taipuva, mutta ikivanha kuitenkin. Kuuluisa on mm. Kirstihuoran Elinan surmaan yllyttämä Klaus Kurki. Myöhempää perua ovat Klaus K, Klaus Fleming, Klaus Järvinen ja Klaus Flaming. Saksaksi Klaukkala tietenkin olisi Klauschwitz.

    Äänestä

Englannin alkuperäinen muinaisenglantilainen nimi oli Englaland eli angelien maa. Sitten alkoivat vaan sanomaan England.

Klaukkalalassa tai Klaukkalalaan kuulostaa niin yksiselitteisen typerältä, että on päädytty lyhyempään taivutukseen.

Äänestä

Eikö se muuten ole Klaukkalassa tai Klaukkalaan (ei siis Klaukkalalassa tai Klaukkalalaan), mutta aloituksessa kai pitäisi olla
klaukkalalainen. Onpa ristiriitaista.

Äänestä

Saivartelua, kuten Kangasalla ja Kiuruvetinen.

Äänestä

" Eikö sen pitäisi olla klaukkalalainen okt?"

Se on klaukkalalaisten tai klaukkalaisten asia päättää! Pidempi versio on varmemmin oikein, mutta voi olla vastoin paikallista tapaa, jota taas kukaan ei ulkopuolelta voi tulla vääräksi väittämään.

Mitä kauempana juuristaan paikan nykyolemus on, sitä varmemmin ylimääräinen la/lä lisätään asujalle. Ei taida olla paljon kouvolaisia, koska miltei kaikki ovat junan tuomia kouvolalaisia. Hollolasta voi löytää varmemmin hollolaisen, Lempäälästä ehkä lempääläisen ja kenties Klaukkalasta klaukkalaisen.

Äänestä

Eikös ĥenkilö, joka asuu Klaukkalassa, ole nurmijärveläinen?
Vastaan itse:"On".
Vilma

Äänestä

¨kesgtägää kyllä paranedminen jostain silmäkirurgiastaan kestää oman aikansa, kuukausia kwesrrää

Äänestä

moi laita viestiä minulle olen 55 vuotias nainen olen helsingistä ota pian yhtyttä t marita

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hesarissa kerrotaan henkilöstä joka asuu Klaukkalassa. Ja sitten on klaukkalainen omakotitalo. Eikö sen pitäisi olla klaukkalalainen okt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu