Arvoisat palstalla väijyvät kristityt, joiden mielestä ateismipalstalla ei saa keskusteluula Raamatusta, Jumalasta, Jeesuksesta ja kristinuskosta. Esitän teille kompakysymyksen Bertrand Russellin esseestä 'Why I Am Not a Christian'.
Esseessä ei mainita kertaakaan ateismia, Jumala mainitaan yli 40 kertaa, Kristus tai kristitty mainitaan yli 50 kertaa ja Jeesus kerran. Pitäisikö tällä perusteella Bertrand Russellin essee ja siitä keskustelu olla kristinuskopalstalla vai ateismipalstalla? Nyt kun oikein kovasti pinnistelette niin hoksaatteko, mihin ateismista keskustelu johtaa? Niinpä niin. Ateismi on pelkkä termi. Se määrittyy teismin kautta. Ateismista ei voi keskustella ilman teismiä. Ateismikeskustelun ainoa relevantti kysymys on Bertrand Russellin tavoin "Miksi jumaliin ei kannata uskoa?".
https://users.drew.edu/~jlenz/whynot.html
Kompakysymys palstalla väijyville kristityille
Anonyymi-ap
0
73
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061