…kun oon törmännyt miljoonien sinkkuvuosieni aikana seuraavanlaiseen; mikäli olen harmitellut (esim. Anonyymillä keskustelupalstalla) sinkkuutta, tullaan sitä kommentoimaan mm. Niin että kyllä elämässä on muutakin, parisuhteet on yliarvostettuja, jne. Sitten taas samaan aikaan törmään jatkuvasti (mm. Erilaisissa keskusteluohjelmissa, kirjallisuudessa) siihen, miten tärkeintä elämässä on rakkaus, saada rakastaa ja tulla rakastetuksi, miten ihmisen perustarve on saada tuntea rakkautta ja yhteenkuuluvuuden tunnetta sekä kumppanuutta. Harmittaa, että mikäli omista hankalista tunteista avautuu, saa vähätteleviä kommentteja (tai pyytämättömiä neuvoja), mutta samalla kuitenkin yleisesti ottaen rakkaus on ihmiselle elinehto.
Todennäköisesti olen hämmentynyt asiasta siksi, etten koskaan ole kotona saanut vanhemmiltani sellaista rakkautta, jota jokainen lapsi ansaitsisi saada. En myöskään ole koskaan tuntenut ystävän rakkautta, sillä kautta elämäni minulla ei ole ollut ystäviä. Ainoastaan pinnallisia kaverisuhteita, jotka ovat olleet elämässäni ohikiitäviä hetkiä. En siis ole saanut kokea elämäni aikana muita rakkauden muotoja, kuin romanttisen rakkauden. Joka sekin kesti vain kahden vuoden ajan, kunnes suhde kariutui.
Ristiriitaisia ajatuksia
Anonyymi-ap
1
80
Vastaukset
- Anonyymi
Outoa jos noin, en tosin koskaan saanut omalta isältäni halausta koko elämäni aikana. Tuo taasen kertoo sen aikaisesta mieskuvasta?
Nykyisin halaan tytärtäni ihan jokainen päivä kun vien hänet takaisin äitinsä luo.
Jotain kai myös voi oman elämänsä aikana oppia?
Itse taasen ajattelen miehenä suhteissa naisiin sen hellyyden osoittamisen merkityksellisyyden (ilman seksuaalista taka-ajatusta).
Jo se kantaa pitkälle...
AV
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1272024
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1021835Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841629Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611484Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331172- 1101093
- 761077
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm511073Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471056Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441003