Mozartissa ja Beethovenissa on enemmän jumaluutta kuin tuhannessa Jesuussa yhteensä.
Planeetat suurimmat nerot
3
163
Vastaukset
- Anonyymi
jee jee
- Anonyymi
Mikä tahansa subjektiivinen ja vajaaälyn omaavan persoonan tahdon tarpeita tyydyttävä pelkkä hauras ja objektiivista tietoa väärentävä ja kuviteltua objektiaan ihannoiva mielikuva jostakin toiveunen mukaisesta jumalolennosta häviää ääretön nolla suuren luovan neron pohjattoman syvällisille ja objektiivista totuudellisuutta huokuville aidoille hengentuotteille, jotka on luonut jumaltaruja äärettömästi ihmeellisempi puhdas ja objektiivinen auringon kaltainen äly.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä tahansa subjektiivinen ja vajaaälyn omaavan persoonan tahdon tarpeita tyydyttävä pelkkä hauras ja objektiivista tietoa väärentävä ja kuviteltua objektiaan ihannoiva mielikuva jostakin toiveunen mukaisesta jumalolennosta häviää ääretön nolla suuren luovan neron pohjattoman syvällisille ja objektiivista totuudellisuutta huokuville aidoille hengentuotteille, jotka on luonut jumaltaruja äärettömästi ihmeellisempi puhdas ja objektiivinen auringon kaltainen äly.
Uskominen mielikuvituksen luomiin satu-jumaliin tahdon tarkoitusperiä ajavana asiana on täysin sekundaarista ja mitätöntä tahdon ja halun ohjaamaa turhaa toimintaa mm. siinä mielessä, että se perustuu valheelle ja itsensä huijaamiselle ja petkuttamiselle, eikä itsessään johda tämän vuoksi milloinkaan täyttymykseen, mm. jo siksi, että kuten suuri ja nerollinen Schopenhauer sanoi, jokaista tahdon liikutusta tai kiihotusta seuraa aina sitä vastaava (objektiivisen) tiedon väärennös. Ja varsinkin siksi, että vain persoonasta, ts. tahdosta erottautunut ja neron objektiiviseksi tullut tietokyky ts. äly kykenee muodostamaan puhtaan, selvän ja objektiivisen kuvan maailmasta, jota normaalisissa aivoissa ei Schopenhauerin mukaan voi syntyä ja käsittämään ja omaksumaan objektiivisessa havainnossa maailman olioineen sinänsä ulkokuoreen jäämättä, sekä jollain tavoin ilmaisemaan maailman olemuksen, siis korkeimpia totuuksia, jota uskolla ei voi saavuttaa, sillä jalot taiteet näet jyrkästi vaativat, että tahto on pois pelistä ja olemme kauttaaltaan puhtaasti tiedoitsevia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1476774MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635883Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884529NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1004456Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1594263Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941650- 4021536
- 821359
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301345Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?421122