Asuntovaunu Saksasta

Olemme ajatelleet tuoda Saksasta asuntovaunun. Haluaisimme kuulla kommentteja henkilöiltä, jotka ovat tuoneet asuntovaunun Saksasta.Mitä tulisi tietää, ettei yllätyksiä tulisi Suomessa. Vinkatkaa myös hyviä saksalaisia myyjiä, joilla on kokemusta suomalaisista. Olemme kiinnostuneita Fendt asuntovaunuista, onko Saksan markkinoille ja Suomen markkinoille tehdyissä asuntovaunuissa eroja esim. seinän paksuudessa.
101702
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ja vastattu tuhat kertaa, hohhoijaa. Etkö millään viitsi lukea niitä?

Äänestä
  • on vastattu sata kertaa: "lue aikaisempia viestejä". En ole alkuperäinen kysyjä, mutta itseänikin kiinnostaa vaunun haku Saksasta. Etsin noita aikaisempia viestejä ja puolen tunnin selailu ei tuottanut juuri mitään paitsi kaltaisiasi vastauksia. Kysytty oli kyllä paljon.
    Onko mukavampi keskustella esim näistä juopoista tai käydä näitä tientukko keskusteluja?

    Toivottavasti, joku on ihan oikeasti hakenut vaunun ja tietää asiasta ja jaksaa vastata.
    Nämä tympii tyypit voivat kinastella asioista joista tietävät.

    Äänestä

  • tätä kirjoitti:

    on vastattu sata kertaa: "lue aikaisempia viestejä". En ole alkuperäinen kysyjä, mutta itseänikin kiinnostaa vaunun haku Saksasta. Etsin noita aikaisempia viestejä ja puolen tunnin selailu ei tuottanut juuri mitään paitsi kaltaisiasi vastauksia. Kysytty oli kyllä paljon.
    Onko mukavampi keskustella esim näistä juopoista tai käydä näitä tientukko keskusteluja?

    Toivottavasti, joku on ihan oikeasti hakenut vaunun ja tietää asiasta ja jaksaa vastata.
    Nämä tympii tyypit voivat kinastella asioista joista tietävät.

    yritin itsekin tosiaan hakutoimintoa, mutta en ainakaan minä viisastunut asiasta yhtään. minäkin toivon, että joku joka on hakenut asuntovaunun Saksasta osallistuu keskusteluun ja antaa konkreettisia neuvoja.

    tuntuu välillä turhalta kysellä tällaisiltä foorumeilta, kun joukkoon mahtuu näitä valittajia. Keskustella ei saisi ilmeisesti kuin niistä aiheista mihin heillä itsellään on kiinnostusta.Suututtaa....
    Nämä tehokkaiden neuvojen antajat voisivat itsekin käydä katsomassa mitä heidän haullaan löytyi. Ei mitään konkreettista tietoa.

    Äänestä

Kun avaat Suomi24 keskustelusivun, niin kirjoita hakuriville " Asuntovaunu Saksasta".

Miljoonas kyselijä olet !

Itse asiasta sanoisin, että kun on kysymys tavarasta, jossa ei ole alv:tä kummempaa verotusta, on haku Saksasta siinä ja siinä.

Äänestä
  • vissin sinultakin. Laitappas itse hakukoneelle asuntovaunu saksasta. Jep miljoonas kysymys, mutta vastauksia ei sitten juuri monta olekkaan ja niissäkkään ei hirveästi tietoa. Eli mielestäni palleron oli aivan asiallista asiaa kysyä ja näköjään te en tiedä mistään mitään kärkevästi myös vastaatte.
    Jään odottelemaan josko joku jotain tietäis.

    Äänestä

Sukulaiseni hankki matkailuvaunun ja sille vetoauton Saksasta. Ja on tyytyväinen.

Mutta, mutta.

Homma hoidettiin näin: Kaverin tädin mies, saksassa asuva saksalainen hoiti tiedustelutyön ja vei kaverin oikeaan autoja välittävään liikkeeseen. Sanoi, että yksityisiltä ei osteta.

Sieltä hankkivat vehkeet. Ja sitten tämä tädin mies hoiti nopeasti kaiken paperisodan, ja ei kun Suomeen. Homma onnistui.

Jos itse haluaisin ostaa auton tai vaunun Saksasta, niin ottaisin tietysti yhteyttä tähän eläkkeellä olevaan saksalaiseen.

Eli vinkkini on... Onko sulla Saksassa asuvaa tuttavaa, sukulaista joka puhuu sujuvasti saksaa ??

Jos ei niin .... sitten en tiedä !!

Äänestä
  • Jos on ostamassa uutta vaunua, niin ainankin Pohjois-Saksassa liikkeissä löytyy hyvin englantia puhuvia myyjiä. Tietävät pohjosmaiden kuimurat paremmin kuin ostaja. Eli ei sitä välttämättä tarvitse osata sujuvasti saksaa tai olla serkun-kaiman-tutun-tuttu saksalainen.

    Äänestä

  • ... tuonut. kirjoitti:

    Jos on ostamassa uutta vaunua, niin ainankin Pohjois-Saksassa liikkeissä löytyy hyvin englantia puhuvia myyjiä. Tietävät pohjosmaiden kuimurat paremmin kuin ostaja. Eli ei sitä välttämättä tarvitse osata sujuvasti saksaa tai olla serkun-kaiman-tutun-tuttu saksalainen.

    Niin varmaan on, mutta kerro nyt tarkkaan minkä nimiset liikkeet ja missä ?

    Äänestä

  • sassi kirjoitti:

    Niin varmaan on, mutta kerro nyt tarkkaan minkä nimiset liikkeet ja missä ?

    Tässäpä on muutama liike, joihin itse olen ottanut yhteyttä Reisemobile A Kutsch ja Wohnwagen-Waru. Molemmissa asiantuntevaa palvelua.

    Äänestä

Tässä on eräs nettiosoite, josta löytyy vaunuja sekä autoja.
Vasemman puoleisen liikkeen sivut saa englannin murteelle.
Tällä hetkellä on Saksassa vain lomakausi alkamassa joten varastot on tyhjänä. Paras hetki hakea olisi syyskuusta eteenpäin...

http://www.gebrauchtewohnmobile.de/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pallero kirjoitti:

Olemme ajatelleet tuoda Saksasta asuntovaunun. Haluaisimme kuulla kommentteja henkilöiltä, jotka ovat tuoneet asuntovaunun Saksasta.Mitä tulisi tietää, ettei yllätyksiä tulisi Suomessa. Vinkatkaa myös hyviä saksalaisia myyjiä, joilla on kokemusta suomalaisista. Olemme kiinnostuneita Fendt asuntovaunuista, onko Saksan markkinoille ja Suomen markkinoille tehdyissä asuntovaunuissa eroja esim. seinän paksuudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu