Ennen nettiä parikymppisenä aloitin bodauksen ja keksin jostain sellaisen jaon missä tehdään yläkropan työntävät, yläkropan vetävät ja jalkojen lihakset eri päivinä.
Myöhemmin selvisi että tämä on ihan suosittu tapa. Kävin kolme kertaa viikossa ja kehityin hyvin. Sitten vaihdoin bodauksesta voimaan enkä vaihtanut jakoa mutta ohjelmaa hieman muokkasin. Kehityin edelleen ja kehitys jatkui vuosia kunnes lopetin.
Vanhana ukkona aloitin uudestaan ja jatkoin samalla voimaohjelmalla ja olen kehittynyt hyvin.
Piruuttani luin netistä tavastani harjoitella ja se lytätään täysin. Lihasta pitäisi harjoittaa vähintään kaksi kertaa viikossa ja kerran viikossa sopii lähinnä aloittelijoille. Kokeilin tätä tapaa jossa harjoitellaan useammin mutta kehitys otti takapakkia. Kokeilin eri jakoakin mutta ei auttanut ja palasin hyväksi todettuun. Tulipahan kokeiltua.
Miksei lihasta tai liikettä muka voisi harjoitella kerran viikossa?
4
347
Vastaukset
- Anonyymi
Huomasin ihan saman, tein myös nuorena, ja olin pallilla , useasti.
Nyt vanhana otin selvää tekoälyltä ja maailman parhailta valmentajilta, mikä paras tapa, ja kas kummaa samaa tarjosivat, olen treenannut itseni nuoruuteni kuntoon neljässä vuodessa ihan samalla ohjelmalla, vyötärö pieni ja lihakset ovat jopa kasvaneet ja rasvaa hävinnyt n. 20 kg. ruokavalio on kunnossa ja tehnyt paljon aerooppista joka päivä.
Vuosien jälkeen treeni into palannut ja lihaskuntokin kasvanut rajusti.- Anonyymi
Kuitenkin kaikessa on kiinni yksilöstä, mikä on tausta ja historia treenin suhteen, lihaksilla on muisti, lisäksi entinen urheilija pystyy ottamaan irti enemmän ja tietoa on kokemukseen nähden enemmän, lisäksi kun treenaa kovaa, siis oikeasti kovaa, syö, lepää niin tulosta tulee,
ei alkoholia, ei tupakkaa , ja panostaa myös henkiseen kuntoon kaikin tavoin.
Myös mikä sopii toiselle, ei sovi toiselle.
Selittelijät ja pehmoilijat joilla ei ole pitkäjännitteisyyttä keksivät kyllä tekosyitä.
Harva tekee ja tekee, ei selitä, ei valita, ei etsi tekosyitä.
Tässä onkin sitten taas näkökulmia , missä ajateltavaa hautaan asti.
- Anonyymi
Naturaalille riittää 1krt viikossa kovaintensiteettinen treeni 3krt viikossa lihasten kasvatusteen. Roinaajat voivat sitten treenata useammin kovalla intensiteetillä.
Voimankasvatuksessa on hyvä treenata vähintään 2krt viikossa koska silloin treenataan liikettä eikä lihasta ja intensiteetti on syytä pitää kohtuullisena. - Anonyymi
Päin vastoin! Roinarille sopii paremmin viikon treenikierto yksittäisten lihasryhmien osalta koska roinan ansiosta proteiinisynteesi pysyy korkealla tasolla useita päiviä treenin jälkeen. Natikalla proteiinisynteesi sen sijaan laskee huomattavasti jo parin päivän kuluttua treenistä, jolloin treenifrekfenssin olisi syytä olla tiheämpi. Eli useampi treeni viikon sisään per lihas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään19418003Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903835Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu352013Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2801540Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?681522Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661446Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151344Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141314Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1231259- 811111