Dieselgate rikkoi autoalan viattomuuden 10 vuotta sitten -VW

Anonyymi-ap

https://moottori.fi/uutinen/aika-entinen-ei-koskaan-enaa-palaa-dieselgate-rikkoi-autoalan-viattomuuden-10-vuotta-sitten-ajatuksia-autoista/

Syksyllä 10 vuotta täyttävä Dieselgate-päästöhuijausskandaali on vieläkin arkipäivää tuomioistuimissa, mutta tehtyä ei saa tekemättömäksi tuomioillakaan.

Viime viikolla uutisoimme, että syksyllä 2015 autoalaa vavisuttaneessa Dieselgate-päästöhuijausskandaalissa oli luettu tuomioita neljälle tekijälle. Kyseessä eivät ole suinkaan ensimmäiset tuomiot edes Saksassa, saati Yhdysvalloissa, ja valituskierroskin on vielä kesken, mutta tuomioilla on silti merkitystä. Keskitason VW-johtajat ovat olleet suoraan tekemisissä asian kanssa ennen päästöhuijauksen paljastumista.

Erityisen villiltä tuntuu johtavana insinöörinä tuntuneen Hanno Jeldenin rooli, sillä hän on ollut paikalla 2006 järjestetyssä palaverissa, jossa kolmen henkilön kesken päädyttiin päästöhuijausratkaisuun. Volkswagenille päästöhuijausskandaali maksoi vuoteen 2020 mennessä yli 32 miljardia euroa.

Volkswagenin pääjohtajana toimineen Martin Winterkornin oikeudenkäynti on edelleen kesken. Neljän moottoripuolen johtajan lisäksi Audin johtaja Rupert Stadler on saanut tuomion, josta hän valittaa. Lisäksi tuomioita on annettu osakemarkkinoiden manipuloinnista (mm. avauskuvassa EA189-dieselmoottorin korjausjärjestelyjä osoittava VW-pomo Herbert Diess) ja myös Yhdysvalloissa Volkswagen on joutunut selvittämään syntejään, sekä yhtiönä että työntekijöinä.

6

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toyotalla on ollut tapana turvallisuusstandardien kanssa huijata jopa 64 mallin kohdalla. Tämä tarkoittaa, että Toyotan valmistamat autot voivat olla vähemmän turvallisia kuin kolaritestien perusteella on annettu ymmärtää.

      https://www.ksml.fi/teemat/5899760#:~:text=– Konsernimme on näillä toimillaan pettänyt asiakkaiden,voi hyväksyä. Turvallisuudesta tinkiminen on anteeksi antamatonta.

      • Anonyymi

        eikö se tojo korvaa tekosensa toisin kuin VWaudiskoda?


      • Anonyymi

        Miten tuo liittui diesel gate asiaan?


    • Anonyymi

      Saksan valtio omistaa

    • Anonyymi

      Toyota teki omanmokan ja maksaa siitä pikkusumman.
      https://apnews.com/article/hino-toyota-justice-epa-fbi-nhtsa-f8d7157b86019a5bf3398c56e2f97162

      Suomennos:Toyotan kuorma-autoyksikkö Hino joutuu maksamaan 1,6 miljardia dollaria päästöskandaalin vuoksi.

      Kolaritesti huijaus koski Suomessakin myytäviä malleja.
      Toyota on keskeyttänyt kolmen mallin – Corolla Fielderin, Axion ja Yaris Crossin – tuotannon väitetyn testivilpin vuoksi.

      Taas huijattiin ettei muka ole myyty Suomessa näitä malleja missä huijausta oli esiintynyt. Koko Toyota konserni on osallistunut huijaukseem ja se on ollut myös maahantuojien tiedossa. Siksi tuotanto pysäytettiin kun siitä tuli julkinen asia.
      Mutta myyntiä jatkettiin eli jo tehdyt autot myytiin pois vaikka tiedettiin niiden olevan vaaralisia kuljettajille ja matkustajille.

      https://www.kbb.com/car-news/toyota-safety-test-cheating-scandal-what-it-means/

      • Anonyymi

        Mitkä henkilöautot mitä on Euroopassa myyty, on huijatuja?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      43
      10593
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10142
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7937
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6344
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      32
      4953
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4753
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4086
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3429
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3147
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      226
      3095
    Aihe