Eikö nuo tyhjäntoimittajat ymmärrä, että kaduilla makoilu ei edistä ilmastonmuutoksen torjuntaa tipan vertaa. Voisivat keksiä jonkun laillisen mielenosoituspaikan ja siellä osoittaa asiaansa kuuluviksi asianmukaisten kylttien kera. Toivottavasti poliisi lopettaa nämä mielenilmaukset nopeasti.
https://yle.fi/uutiset/lyhyesti/74-20166508
Elokapinan mielenosoitussarja alkaa Helsingissä
STT
2:16
Jaa
Elokapina-liike aloittaa tänään mielenosoitukset Helsingissä. Liike kertoo valtaavansa kadut ja pysyvänsä kaduilla useamman päivän ajan.
Mielenosoituksen marssin on määrä käynnistyä iltapäivällä Senaatintorilla ja päätyä Eduskuntatalon eteen, liike ilmoittaa.
Poliisi arvioi, että tapahtuma voi aiheuttaa merkittävää ja pitkäaikaista liikennehaittaa.
Poliisi suosittelee varaamaan aikaa keskustassa liikkumiseen ja varautumaan liikenteen poikkeusjärjestelyihin.
Elokapinan mielenosoitussarja alkaa Helsingissä
49
277
Vastaukset
- Anonyymi
-
- ELO-Kapinalliset on vain ;
- SDP:n ja LaitaVasemmiston ja MYRKYN-Vihreiden - " TERRORISTEJA "
-- Anonyymi
Jumala poistaa nää turhat ihmiset maapallolta 20v aikana.
- Anonyymi
Punaviinipalkalla ne siellä istuvat.
Maksaja: Putin- Anonyymi
Saksa muuten on kommunismin äiti ja tuholainen.
- Anonyymi
KAPINAA SUUNITTELEVAT. Tietää turhia kuolemia ja sekasortoa yhteiskuntaan. Vankilaan joutaisivat. Rikollista toimintaan järjestäytynyttä yhteikuntaa vastaan.
Pahanmaineiset rikollisia ovat.- Anonyymi
Varo ne vie lihat sun kaapista.
- Anonyymi
Taivaan lahja persuille!
- Anonyymi
Bonzorno
Johnborno - Anonyymi
Mitä helkkaria nämä laiskat olmit kuvittelevat saavuttavansa tuolla sitä paitsi, mitä se Suomessa istuskelu auttaa mihinkään. Me emme ole mikään multisaastuttaja-maa jonka järvet hukkuvat pasckaan. Kannattaisi mennä osoittamaan mieltään niihin maihin missä ne ongelmat oikeasti ovat huoh..
- Anonyymi
Kyllä ne varmaan tietää ettei ne saavuta tuolla toiminnallaan mitään. Se on vain siistiä olla anarkisti.
- Anonyymi
Poliisin merkintä estää niiden saada kunnon työ viran tulevaisuudessa kannattaa nitten miettiä tulevaisuutta
- Anonyymi
Ei ne kykene ajattelu työhön. Näin on kaikkissa ideologisissa suuntauksissa.
- Anonyymi
Sun mielestä kaikki työpaikat on turvallisuusselvityksrn vaativia virkoja? Valoja päälle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ne kykene ajattelu työhön. Näin on kaikkissa ideologisissa suuntauksissa.
Tiesitkö että sullakin on joku ideologia?
- Anonyymi
Onko Koneen säätiö rahoittamassa?
- Anonyymi
"Ilmastonmuutoksen" vähentämisen nämä kapinoitsijat voisivat aloittaa itsestään, jättämällä pois meikit, hiusvärit, ulkoa tuotavat elintarvikkeet, luonnonmetsien raivaamista edistävät viherruoat, astian- ja pyykinpesukoneiden myrkyt, matkustelut jne jne.
Mikseivät vastusta liikakansoitusta, sähköautoja akkuineen, sotia? Eiköhän näitä todellisia, isoja ilmanpilaajiakin löydy.
Mutta pitää sotkea normaali-ihmisten elämä estämällä heidän liikkumistaan. Toivottavasti eivät estä ambulanssien tai paloautojen liikkumista. Ja jos, niin vastuuseen!- Anonyymi
Venäjän hyökkäyssotaan eivät mitenkään ole osoittaneet mieltään. Hyökkäyssodasta seuranneet päästöt ja luonnon saastuminen ovat hurjia. Jo padon räjäytys jätti isot alueet tilaan, joka ei palaa entiselleen koskaan.
Ukrainan sotaan nähden Suomen mahdolliset päästövähennykset ovat hyttysen jätöksen vertaiset. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjän hyökkäyssotaan eivät mitenkään ole osoittaneet mieltään. Hyökkäyssodasta seuranneet päästöt ja luonnon saastuminen ovat hurjia. Jo padon räjäytys jätti isot alueet tilaan, joka ei palaa entiselleen koskaan.
Ukrainan sotaan nähden Suomen mahdolliset päästövähennykset ovat hyttysen jätöksen vertaiset.Miksi Elokapina purisi isäntänsä kättä?
- Anonyymi
Internetin käyttö on myöskin eräs hyvin suuri ilmastonmuutoksen aiheuttaja. Tuskin elokapinalliset kuitenkaan sen käytöstä suostuisivat luopumaan, eikä älykännyköistä noin muutenkaan…
- Anonyymi
Sielläkö on maa jo tarpeeksi lämminnyt jotta voi makoilla pitkin teitä. Nuo makoilijat ja päiväkaudet istujat voisi rekistöröidä ja viedä talvella jonnekin metsikköön istuskelemaan. Tai autiolle rannikkosaarelle.
- Anonyymi
Istuvat myös metsähakkuissa, jos olisit valveutunut asiaan.
- Anonyymi
Vältän Keskustaa noina päivinä.
- Anonyymi
Sataispa nyt oikein kaatamalla! Nähtäis kestääkö idioottien persaukset vettä.
- Anonyymi
Tänään sataa ja kaduilla saa vapaasti ajaa sutilla. Ei eloapina kestä kylmää ja vettä.
- Anonyymi
Olisko poliisien kumiluodit tarpeen.
- Anonyymi
Pystyisivät halutessaan kampanjoimaan paljon tehokkaamminkin ja saavuttamaan itselleen ja "tavoitteelleen" laajempaa sympatiaa ja kannatusta erilaisilla menetelmillä.
Mutta se todellinen tavoite onkin konfliktin hakeminen, kuten millä tahansa muulla huligaanisakilla. - Anonyymi
Nyt jos koskaan olisi poliisilla aihetta pyytää virka-apua puolustusvoimilta kuljettamaan kaduilla häiriköijät pois Helsingistä. Kaikilta kännykät ensin pois ja kuljetus sopivaan paikkaan, jotta saadaan henkilötiedot ylös ja lähetettyä sakot. Poliisin ei saa käyttää työaikaa kapinanuorten tempauksiin.
- Anonyymi
Tanskassakaan eivät nuo elokapinalaiset pärjäisi. Siellä virkavalta on nostanut prioriteettia mielenosoittajien tapauksissa.
https://yle.fi/a/74-20109311
- Anonyymi
Monikohan istujista pyrkii aikanaan poliisikouluun?
- Anonyymi
Muslimit invalidisoivat koneen perillisen hels. rautatieasemalla . Tuo aatteen miehenä ei syytettä nostanut
- Anonyymi
Sarjarikollisiin tarvitaan tavallista kovemmat otteet.
- Anonyymi
Kesä ja perskärpäset, jokavuotinen ilmiö
- Anonyymi
Nyt olis maalareille oiva kohde tiedossa...
- Anonyymi
Elokapina pitää lähettää Gazaan
- Anonyymi
Gaza on suljettu Israelin toimesta, lue uutisia vähän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Gaza on suljettu Israelin toimesta, lue uutisia vähän.
Menihän Gretakin sinne. Ei siis ole mitään esteitä.
- Anonyymi
Menkää hevareiden rokfestareille riehumaan vai ettekö uskalla...
- Anonyymi
Miten festivaali liittyy mielenosoitukseen?
- Anonyymi
Muusikot laulajat ja taiteilijat nousevat lavalle yleisön takia. Elokapina on mainoksen makuun päässyt penikkalauma joka nousee lavalle saadakseen mainosta. Jos nämä pennut olisivat vaikka teatterikoulun opiskelijoita heidän toiminnalla olisi konkreettisella järjellä tulkittava motiivi. Elokapina penikat tähtäävät lähinnä yhteiskuntarakenteiden horjuttamiseen aiheuttaen tarpeetonta viranomaistyötä sekä häirintää. Elokapinalaiset voidaan siis tulkita epävirallisesti terroristiryhmäksi.
- Anonyymi
Toinen kysymys on että mitä virkaa sun epävirallisilla höpötyksillä on.
- Anonyymi
Jännästi "luonnonsuojelijat" heiluvat siellä kalliitten merkkipuhelimien kanssa. Volttikuskit surraavat edestakaisin katkeamattomana ketjuna.
Oli vähän erilainen meininki, kun oltiin -79 luontoa aktivisteina suojelemassa.- Anonyymi
Yllätyitkö että maailma on muuttunu sun ajoista? Pitääkö mieltä osoittaa sun mielestä aina kuten vuonna 79? Miksei 49 tai vaikka 23?
- Anonyymi
Isit ja äitit saivat verohelpotusta nyt voimme istua tällä rahalla pidempää.
- Anonyymi
Nuo kestohäiriköt pitäisi tunnistaa ja kulut viranomaisille periä niitten sossutuloista ainakin kuukauden ajalta. Rikosrekisteriin mahdollisimman pitkäksi ajaksi ja kieltää terrorijärjestönä
- Anonyymi
Käyn töissä, voin maksaa sakon mielenilmaukseen osallistumisesta. Sakothan on muutenkin vain alemmille yhteiskuntaluokille, ei koske rikkaita.
- Anonyymi
Katu on yhtä laillinen mielenosoituspaikka kuin parkkineliöt sen vieressä.
- Anonyymi
Ja toisekseen,ihan yks paskanhailee mitä pieni Suomi tekee. Kyllä ne on ne isot maat joiden pitää jotain tehdä,se jo näkyykin jossain.
- Anonyymi
Tuskin noista monikaan on oikeissa töissä, jotkut nousee varmaan eduskuntaan asti onhan näitä punavihreissä nytkin. Pelonsekaisin tuntein näitä Suomen *toivoja" nähdään vielä
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061