Tämä kävi hyvin ilmi hesarin haastattelussa. Eikä hesari tietenkään kyseenalaista lainkaan somaliäitien sanomisia, vaikka olisi pitänyt. Olisi esim. pitänyt kysyä, että eikö lasten pitäisi suomalaistua kun täällä asuvat?
Nämä äidit eivät esim. halua viedä lapsiaan päiväkotiin, koska pelkäävät heidän suomalaistuvan siellä. Äidit eivät halua lastensa sopeutuvan, sehän tässä käy ilmi.
Ikävä juttu punavihreille jotka vaativat lisää rahaa kotouttamiseen, vaan kun se raha ei auta, somaliäiditkin sen todistaa.
Terv, Jukka S.
Nämä äidit eivät esim. halua viedä lapsiaan päiväkotiin, koska pelkäävät heidän suomalaistuvan siellä. Äidit eivät halua lastensa sopeutuvan, sehän tässä käy ilmi.
Ikävä juttu punavihreille jotka vaativat lisää rahaa kotouttamiseen, vaan kun se raha ei auta, somaliäiditkin sen todistaa.
Terv, Jukka S.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Minäkin toivon ettei nuo lapset nuoret suomalaistu . On aivan liikaa nuorten rikollisuutta , huumeita ja viinaa ja väkivaltaa .
Olet surkea tapaus, eikö lääkkeet auta?
Oma lääkkeidenkäyttösikö auttaa?
Vasemmisto häirikköä ei auta mikään.
Rikollisuus johtuu islamin kulttuurista, samoin väkivalta ja viina ja huumeet huonosta kasvatuksesta. Parhaiten menestyvät ne somali nuoret jotka oppivat kielen, kirjoitus ja luku taidon. He joiden vanhemmat kannustavat ja tukevat heitä, eivätkä vänkää vastaan sopeutumista.
Lukeneita somaleita on hyvin vähän.
Kyllä siihen lääke on.
Se vaan sattuu liian paljon lääkittävään.
Somaliäideiltä märkä rätti vihervassujen naamalle.
Viherpunikkien muslimiveljeskuntalaisethan voimaantuu näistä jätesäkeistä…
Hehe . He voivat ihan vapaasti elää kulttuurinsa mukaan , kunhan noudattavat Suomen lakeja .
Ihan niin samat lait koskevat heitä kun suomalaisiakin,tavallisesti jos muuttaa uuteen maahan niin eletään lakien ja asetusten mukaisesti. Lapsille on tärkeää osata kieli maassa jossa asuu, siksi on esikoulu laitettu että lapsia valmistetaan oikeaa koulua varten .
Samalla voisivat nämä aikuisetkin käydä suomenkielen kursseja
Sanon ensin tämän.
Kello kolme juna saapuu.
Kun juna saapuu on kello kolme.
Ensimmäinen kohta kuvaa eurooppalaista sivistynyttä ajattelua. Jälkimmäinen kuvaa somalialaisten ajattelua.
Olet typerä jos kuvittelet että he ajattelisivat että sama laki koskee heitä vaikka yrittäisivätkin.estää suomettumisen. Ongelma on paljon syvemmällä!
Onneksi kuolet pian vassu.
Niin kun maassa maan tavalla on out.
Niin toiset sitä älämölöä ja mölinää ja kaikkea perseilyä esittävät sietävänsä jotta kuuluisi niihin " parempiin " piireihin missä pitää suvaita.
Ei sille mitään voi jos on niin tolloa porukkaa.
"Tärkeänä pidetään oman äidinkielen, somalikulttuurin ja islaminuskon opetusta lapsille." Niinpä, muslimilapsille aletaan takoa islamia päähän jo 3-4 vuotiaina, teini-ikään tullessaan he ovat jo täysin aivopestyjä.
Pysyisivät uskossaan niin eivät ala touhuaan viinan ja huumeiden kanssa .
Siinähän porukassa varsinkin huumeet pyörivät ja löytyy ihan myytäväksi asti.
Somalit ovat pahin haittasakki.
Ovat tosin saaneet viimevuosina varteenotettavia kilpailijoita tämän tittelin haltijaksi.
Jep.
luvassa huonoa säätä, jos somalit eivät kotiudu mutta populaatio kasvaa
heidän tulisi itse tajuta vaatimuksensa, että pienessä pohjolassa on iso somali enemmistö
mihin se vie kaikki
ihmisyydessä mitataan oikeudenmukaisuutta
onko islamissa jotkut paheet sallittuja?
Uskostaan luopuneet ovat huumeiden ja rikollisuuden kanssa tekemisissä .
Muslimi ei kestä totuutta islamista.
Niinhän ne kapinoi uskoaan vastaan ja niistä tulee huumeiden käyttäjiä .
anteeksi "pekka" meillähän ei ole montaa yhdistystä 🤣🤣🤣
Eikö juuri ne pari sossua sanonu et suomalaisten pitää sopeutua muihin kultuureihin? Siihen tarjotaan oikein apuakin. Joten kohta ei somali mamman tarvitse enään olla huolissaan?
Skuuttiturmasta ei sitten kirjoitella kiellettynä aiheena?
Onko Salakari paikalla, siis moggis?
Ei kun naapurin Afrikan tulokkaan kanssa haravoimassa naapurinmummon pihaa, eivät syksyllä kerinneet.
Integroitumattomuus kuuluu islamisaatioon…
Kuka nyt haluaisi luopua erityisasemasta ja taloudellisesta riippumattomuudesta?
Duunarina on vaikea nousta miljonääriksi.