Kesätöitä ei ole

Anonyymi-ap

No olipahan taas työnhakukokemus. Yritin jo tammikuusta lähtien hakea kesätyötä, kun kesällä on opinnot tauolla. Sitä tuli haettua vaikka mihin niin Puuilosta, Tokmannista ja sahayrityksestä tuotantotyöhön. Kaikista tuli aina lopulta vastaus, kuinka valinta ei tällä kertaa kohdistunut minuun.

Pisimmälle pääsin erään yrityksen kanssa, jossa pääsin jopa kahteen haastatteluun. Ensimmäinen oli netin kautta ja toinen paikan päällä. Kyseinen työ olisi ollut apinan hommaa tuotantolinjalla, joka ei vaadi mitään aiempaa ammattitaitoa. Vaikka molemmat haastattelut menivät oikein hyvin ja osasin vastata kaikkiin kysymyksiin ja esittää niitä itsekin, niin lopulta sähköpostiini tuli se tyypillinen vastaus, että valinta ei kohdistunut minuun.

Suomessa pitää vissiin olla joku yli-ihminen tai supermies, että pääsee edes nollatuntisopimuksella lattioita nuolemaan. Jotenkin syntyy sellainen vaikutelma, että Suomen kansa olisi hylännyt minut, eikä edes halua minua.

No mikäs siinä sitten. Kai se vain täytyy suorittaa ilmainen tutkinto loppuun ja muuttaa sen jälkeen heti jonkun kunnollisemman kansan maahan, missä tekevälle töitä löytyy. Kiitos ilmaisesta koulutuksesta, suomalaiset. Ps. Haistakaa vittu!

21

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      haastatteluhan on muutakin kuin kysymyksiä ja vastauksia. Jos haastattelussa kykenee keskustelemaan ja kertomaan asioista muutoin kuin kysymys/vastaus asetelmaan perustuen niin on aika vahvoilla. Toki se sellainen tilanteen haltuunotto vaatii aika lailla kypsyyttäkin.

      • Anonyymi

        Missä kohti aloitusviestissä sanottiin, että siinä haastattelussa ei ollut keskustelua ja että se olisi ollut pelkkää robottimaista kysymys-vastaus-pallottelua? Toki lukemansa ymmärtäminen vaatii aika lailla älykkyyttäkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Missä kohti aloitusviestissä sanottiin, että siinä haastattelussa ei ollut keskustelua ja että se olisi ollut pelkkää robottimaista kysymys-vastaus-pallottelua? Toki lukemansa ymmärtäminen vaatii aika lailla älykkyyttäkin.

        sitä löytyy


    • Anonyymi

      Eiköhän se ollut näitä nauhoita vastaukset Recright kautta olevia pellehaastatteluja

    • Anonyymi

      tjaa. itsellä on kesätyö. Oli jopa mistä valitakin. Olen pulukka. Äitin on yksinhuoltaja.

      • Anonyymi

        No siinä on varmaan haluttu yksi kiintiökehopositiivinen töihin. Jos laihtuu niin saa kenkää.


    • Anonyymi

      Juu, Suomessa työstä on tehty jokin ylellisyystuote jota ei eivät saa kuin harvat ja valitut.

    • Anonyymi

      kävelet suoraan jonnekin kaupunginjohtajan toimistoon ja sanot tarvitsen kesätöitä!

      ... kieltäydyt poistumasta ellet saa jotain työtä... niin löytyy kuitenkin.

      • Anonyymi

        Yliopistoissa on dekaanin virkoja joissa palkka 15000 e/kk


    • Anonyymi

      Sitten meillä olisi jotain toimistohommaa...arkistoida näitä papereita kansioihin vaikka koska jotkut ovat skannaamattomia tietokantaan ja niitä järjestellä, mutta varmastikin tulsää kesä-toimistohommaa...

    • Anonyymi

      Et sinä minnekään lähde, paristakin syystä. Ensimmäinen on se että olet pahemman luokan saamaton vätys ja toinen että et missään muualla pääse niin anteliaan sosiaaliturvan nauttijaksi mitä suomessa. Eli haisteleppa itse vaan

      • Anonyymi

        retardi


    • Anonyymi

      Sellasta se on. Tilanne on nyt erittäin huono. Hakijajonot ei liiku ja lisää tulee jonon jatkoksi.

    • Anonyymi

      Pelle maa Suomi kuolee nyt omaan mahdottomuuteensa kuin Neuvostoliitto ysärillä.

      Mamutus ja halpatyövoima löi viimeisen naulan arkkuun.

    • Anonyymi

      Kyllä. Vuosi sitten hakijoita noin 100. Nyt 150-400 kpl. Ei ole pelkoa toihin pääsystä.

      • Anonyymi

        varmaan heistä moni työllistyikin, Puhutaan kesätyöpaikoista. Arvatenkin kymmeniä


    • Hmm, ehkäpä asenteesi haisi läpi.

      • Anonyymi

        Munasi ovat epävireessä.


    • Anonyymi

      Onneksi en ole niin negatiivinen kuin sinä 😆

    • Anonyymi

      Töihin otetaan paras mahdollinen, niin myös kesätöihin.
      Aloittajaa parempia oli tarjolla vaikka kuinka paljon.

      • Anonyymi

        No todellaakaan oteta parasta mahdollista vaan toimitusjohtajan poika/tytär tai sitten vaikka presidentin poika.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      233
      6759
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5091
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      169
      4849
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      65
      3310
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2923
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2379
    7. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      20
      2184
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      77
      1989
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1940
    10. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1774
    Aihe