Vaikka tienaan insinöörinä enempi kuin paperimiehet, niin vihreä ole paperimiehille, pakko myöntää. Kun palkkoja vertaillaan kansainvälisesti, taitaa ainostaan paperimiehemme voida kehua olevansa hyvällä palkalla töissä kansainvälisessä vertailussa.
Suomen insinöörit keskimäärin häviää Saksan, Belgia, Englannin insinööreille lähes puolella palkassa ja jenkki insseille vielä enempi. Lääkärit ja lakimiehet eivät pahemmin halua kuulla myöskään Länsi-Euroopan palkoista.
Ketä on paperimiehen kiittäminen kysyn?? Suomalaista inssiä on paperimiehen kiittäminen, sillä olemme kehittäneet maailman tuottoisimmat paperitehtaat. Paperimiehet vaan ovat hanakammit mitanneet ulos tuon hyvän kuin esim inssit.
Suomen insinöörit keskimäärin häviää Saksan, Belgia, Englannin insinööreille lähes puolella palkassa ja jenkki insseille vielä enempi. Lääkärit ja lakimiehet eivät pahemmin halua kuulla myöskään Länsi-Euroopan palkoista.
Ketä on paperimiehen kiittäminen kysyn?? Suomalaista inssiä on paperimiehen kiittäminen, sillä olemme kehittäneet maailman tuottoisimmat paperitehtaat. Paperimiehet vaan ovat hanakammit mitanneet ulos tuon hyvän kuin esim inssit.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ei ole syytä kateuteen. Kun insinöörien ja muiden ylempien toimihenkilöiden merkitys kasvaa, on heillä jatkossa kaksi nostetta, merkityksen lisääntyminen ja kansainvälisen vertailun paine ylöspäin. Kun jo nykyisellä palkalla tulee toimeen, on tulevaisuus valoisa. Paperimiehillä on taas ainakin kaksi alaspäin painavaa asiaa, merkityksen väheneminen ja kansainvälisen vertailun paine alaspäin. Jos paperimies uhossaan ei ole saanut säästöön edes tästä palkasta, on jatkossa vaikea tulla toimeen paljon vähemmällä. Itse asiassa palkkakehityksen suunta on tärkeämpi kuin nykyinen palkka.
Oli uskomatonta kuulla, että esim. Metsolla asaitsee inssi n. 15% vähemmän, kuin nykyisessä paikassa joka myöskään ei yleisesti ole hyvän palkanmaksajan maineessa. Ko. (tuttuni, erään yksikön pääluoton ilmoittama insinöörin keski)palkka ei kovin paljon poikkea yhden toisen firman vähänkään pidemmän uran tehneen metalliduunarin palkasta. Ei tullut harkittua ko. firmaan hakemista toiste.
Yhdessä kansainvälisessä metallialan pk-firmassa insinöörin palkka on kaiken lisäksi yli 20% huonompi, kuin alan keskipalkka (siis Metsoakin selvästi surkeampi). Paikkaa hakiessa en tiennyt sitä ja pyysin omani pääälle 20% lisää (työn vaativuus ja vastuut olisivat selkeästi nousseet). Kas kummaa, että kohteliaasti ilmoittivat päätyneensä valinnassaan johonkin toiseen henkilöön.
=> "pakkotilaneessa" olisi lähtö ulkomaille edessä. Toisaalta, eipä moinen vaihtoehto suuremmin pelota - kokemusta on jo.
Kyllähän sitä on helppo vertailla tekusta juuri päässeen inssin ja paperikoneenhoitajan palkkoja.
Ottakaa huomioon että pätevällä inssillä on herrahissi palkankorotuksineen edessä mutta paperikoneenhoitajalla ei ole minkäänlaisia hahdollisuuksia edetä enää sen enempää!!
Kaveripiiriini kuuluu paljon insinöörejä jolla on noin 10 vuoden kokemus vastuullisista töistä teollisuudessa (miljoonien eurojen budjetit).
Ja silti näillä helsingissä työskenneillä palkat ovat noin 2400-2700 eur/kk.
Paljonko paperitehtaalla tienaa 10 vuoden kokemuksella hyvä ja ahkera paperimies.
Se herrahissi on monesti sellainen, että taitava suunnittelija haluaa ollakkin suunnittelija, eikä esimies joka valvoo/auttaa suunnittelijoita.
Ja ei se että olet vanhempi suunnittelija/projektinhoitaja ei nosta automaattisesti palkkaasi vaan se menee markkinatilanteen mukaan (niin kuin pitääkin).
sellaisiin firmoihin joissa puhutaan miljardeissa voisitte ehkä saada 4-7tuhatta
papteollisuudessa ympäristöinssi saa 900000e linjajohtaja 120000e pienimmätkin nilkit 60000-100000ee paskan jauhamisesta työpäivät 6h
No hitto jos viherinssi saapi 900000€/vuosi niin mää lähen heti inssikouluun ja herrahissi kutsukoon....
Vai lipesköhän sulla wärkkis yks kipale noita nollia liikaa palkkakuitin perään, sinne pilkun paremmalle puolelle :D.
Työmaalla hitaasti, todella hitaasti kiiruhtaen......
1 0 liikaa ...90000e
enkä ole wärkkis vaan rommpott
Nooh, olkot sitten tasapeli jos kerran sulla on liikaa intoa naputella nollia niin kait minullakin tasapuolisuuden nimissä saa olla lukihäiriö, vai mitä. :D :D
Mustaherukkamehua tai rommpott, hyvää kumpikin sopivasti annosteltuna....
Kyseessä oli keskipalkka, ei aloituspalkka. Kysyessä oli 5v kokemusta takana.
Herrahissi ei ny mikään automaatti ole. Ja tuskin se amiksesta tullut luokkahitsari saa samaa palkkaa, kuin 30 vuotta koneita asentanut mekanikko. Pätevyys se "herrahisin" tahdin määrää lattiataollakin.
Kaiken muun lisäksi en puhunut vertailussa mitään paperimiesten palkasta...
työstä. Ympäristöinssi voi tuon 90 000€ saada, jos hänellä oikeasti on tiedotusvastuuta, parikymmentä alaista, jne. 60 000€/v voi saada uran ehtoopuolella...
tai sitten pirun huonoja neuvottelemaan palkkojaan. Uskon että tuo helsingissä tienattu 2700/kk on provo. Itse asun 500 km helsingistä ylöspäin ja tienaan myyntityöstä yli 10% enemmän kuin tuo 2700/kk.
Toisaalta olisin kiinnostunut tietämään paljonko suomessa on insinöörejä, sillä aina kun puhutaan paperin palkoista, verrataan paperikoneen hoitajan palkkaan eli yli 45000 ekua vuodessa. Toki ymmärrän paperikoneen hoitajien palkan, sillä suomessa on noin 300 paperikoneen hoitajaa, mutta inssejä on pikkaista vaillen perkeleesti.
Tässäpä sitä tulikin naisen logiikkaa insinööreille.
laitteita. Tutkimukseen ja kehitykseen on vähennetty rahaa tuntuvasti. Tästä taas seuraa, että koneet eivät ole enään niin hyviä, monet koneet ovat jo huonompia kuin ulkomailla. Jokainen arvaa että jaettavan rahan määrä vähenee jossain vaiheessa, mutta milloin ja kuinka paljon, sitä tuskin kukaan tietää.
...äläkä ruikuta. Jos haluaa paperimiehen palkan, pitää mennä paperitehtaaseen töihin ja jos haluaa keskeytymättömän 3-vuorotekijän palkan, pitää tehdä sellaista työaikaa. Paperimiesten "kovista" palkoista reilusti yli kolmasosa muodostuu vuorolisisitä, pyhätöistä ja ylitöistäkin. Ei niiden peruspalkat ole inssin palkkoja kummempia.
Ihme ruikutusta, joten ei ole ihme ettei liksaakaan kunnolla makseta jos insinöörit ovat tuollaisia perusasioita ymmärtämättömiä mölllejä. Onneksi nyt eivät kaikki, mutta ne fiksummat inssit sitten tienaavatkin...
että noinhan se on mitä eka kirjoittaja toteaa (ei ruikuta), siis se on faktaa vaikka onhan siellä myös puunhinta, verotus jne jotka myös vaikuttavat kilpailukykyyn.
Palkan "lisistä" on typerä puhua, kokonaispalkka se on mikä ratkaisee. Palkan "lisät" ovat vaan neuvottelijoidemme keksintöjä yhdenlaisena sumutuksena muille tahoille (peruste yli yleisen linjan menevälle palkankorotukselle).
Se on varmaa, että paperimiesten palkat eivät tästä eteenpäin voi mennä muuta kuin alaspäin. Siitä pitää huolen viimekädessä itärajan taakse tulevat tehtaat.
kiittäminen,joo joo.suurin osa ei tajuu mitään todellisesta paperinteosta,teoriaa tulee mut käytäntö puuttuu,osa ei uskolla ottaa vastuuta mistään,tottakai on myös niitä joilla homma hanskanssa,mut ne on vähissä
Kukahan ne paperikoneet on suunnitellu/suunnittelee? Paperimieskö? Tuskin.
Suunnittele yksikään paperitehtaan insinöörikään niitä paperikoneita. Ja koneiden käyttöönotossakin käytännön yhteistyötä käydään enemmän duunareiden kuin inssien kanssa.