Ateismihan katosi lähes kokonaan sen kokeilumaista Neuvostoliitto, Albania, Romania, Bulgaria, Unkari ja kommunistiset valtiot Aasiassa. Länsimaissa se yleistyy, mutta kehitysmaissa lisääntyy.
Miten mahtaa käydä? Taistelu on kovaa, mutta kuka voittaa?
Millaisena näet ateismin tulevaisuuden?
17
245
Vastaukset
- Anonyymi
En tiennyt että kilpailu menossa. Minua ei kiinnosta vaikka olisin ainoa ateisti maailmassa.
- Anonyymi
Mistä ihmeen kokeilumaista? Ei Neuvostoliitossa, Albaniassa, Romaniassa, jne. kokeiltu mitään ateismia. Niissä kokeiltiin jonkinlaista kommunismia eikä sekään aina ollut ihan "oikeaa" kommunismia.
Monet kommunistit ehkä olivat ateisteja ja osa kommunisteista vain oli olevinaan ateisteja, koska se oli kuuluvinaan asiaan. Monet, jotka myöhemmin luopuivat kommunismista, saattoivat luopua myös ateismista. Ei tarvinnut olla ateisti, kun ei ollut enää kommunistikaan.
Monet vasemmistolaiset uskovat nykyäänkin Jumalaan, koska vasemmistolaisuus ei varsinaisesti edellytä ateismia.
Länsimaissa on varmasti ollut samalla lailla ateisteja kuin aikoinaan kommunistisissa maissa. Entisissä kommunistisissa maissa saattaa olla enemmän ateisteja, koska niissä uskonnon tuputtaminen oli vähäisempää, mutta näyttäähän tuolla Venäjällä olevan nykyäänkin Jumalaan uskovia... - Anonyymi
ateismi on pohjimmiltaan valheen huomaamista eli nykyisenä nettiaikana kaiken voi googlettaa , eli ei tarvitse uskoa
- Anonyymi
Alkeellinen yritys!
Turha uittaa ateismia neukkulan piiikkien. Se on ihan jotsinmuuta. Se on henkilökohtainen näkemys, kokemus ja oivallus. - Anonyymi
Kotimaa lehdessä on aiheesta juttu joka perustuu PEW:n tekemään katsantoon vuosien 2010 - 2020 kehityksestä ja hieman arvailuja tulevaisuudesta.
Varsin aurinkoiselta kehitys näyttää kehittyneitten maitten osalta, kun taas kehittymättömissä maissa makkeli näyttää maistuvan. Ainakin niin, että oma alkuperäismakkeli vaihtuu johonkin uudempaan.
https://www.kotimaa.fi/paakirjoitus-maailma-nayttaa-jakautuvan-uskon-ja-uskontoihin-sitoutumattomuuden-valilla/
https://www.pewresearch.org/religion/2025/06/09/how-the-global-religious-landscape-changed-from-2010-to-2020/
"HYVIN MIELENKIINTOINEN ja eräitä vanhoja käsityksiä vahvistava on se Pew Researchin välittämä tieto, että yleisesti ottaen kristinusko näyttäisi olevan vallitseva uskonto siellä, missä Yhdistyneiden kansakuntien Inhimillisen kehityksen indeksi (HDI) näyttää suuria lukuja. Nämä maat ovat tyypillisimmin läntisiä teollisuusmaita, joissa samaan aikaan uskonnollisesti sitoutumattomia on yleensä runsaasti."
Kotimaan kynäilijä ei tainnut ymmärtää, että juuri meidän nurkissa korkea tyytyväisyys elämään voisi johtua juuri siitä, että täällä on jo päästy paljolti irti uskonnon kahleista.
Mutta ei kerrota hänelle kun hänelle tulisi vaan paha mieli... Minä näen ateismin tulevaisuuden valoisana. Siitä tulee yhtä yleistä kuin akeijuismista ja atonttuismista.
- Anonyymi
Mikä ero on ateismilla ja noilla kahdella? Ne kaksi eivät kiellä uskontoja eivätkä edes arvostele niitä. Niillä ei ole siten mitään yhteiskunnallista merkitystä toisin kuin ateismilla, joka pyrkii vaikuttamaan kaikkialla yhteiskunnassa uskontojen vastaisesti.
Anonyymi kirjoitti:
Mikä ero on ateismilla ja noilla kahdella? Ne kaksi eivät kiellä uskontoja eivätkä edes arvostele niitä. Niillä ei ole siten mitään yhteiskunnallista merkitystä toisin kuin ateismilla, joka pyrkii vaikuttamaan kaikkialla yhteiskunnassa uskontojen vastaisesti.
"Niillä ei ole siten mitään yhteiskunnallista merkitystä..."
Juuri tätä minä tarkoitinkin. Jumalilla ei ole tulevaisuudessa mitään yhteiskunnallista merkitystä.- Anonyymi
Extremist_atheist kirjoitti:
"Niillä ei ole siten mitään yhteiskunnallista merkitystä..."
Juuri tätä minä tarkoitinkin. Jumalilla ei ole tulevaisuudessa mitään yhteiskunnallista merkitystä.Mutta ateismilla on, koska se ei siedä uskoa jumaliin eikä etenkään siihen yhteen Jumalaan.
Anonyymi kirjoitti:
Mutta ateismilla on, koska se ei siedä uskoa jumaliin eikä etenkään siihen yhteen Jumalaan.
Ateismi on yhtä merkityksellistä kuin teismi. Kun teismi on irrelevanttia, ei tarvita koko ateismi -termiä.
- Anonyymi
En voi mitään sille, että jotkut haluavat pitää aivonsa narikassa ja ovat siksi uskovaisia tai kommunisteja. Minulta jumalat pysyvät poissa vaivattomasti.
- Anonyymi
"Kiinan kommunistisen puolueen jäseneltä edellytetään ateismia."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ateismi_Kiinassa
On selvää, että siinä missä sekularistinen länsi luopuu ateismista siinä aatteellisessa muodossaan, jossa se tunnettiin vielä jokin aika sitten. On ateismin uusi aurinko nousemassa idästä ja kaikessa siinä mihin sen vaikutusvalta ulottuu.
Länsimaisen ateismin saadessa erilaisia persoonallisia muotoja, jotka perustuvat lähinnä ihmisten vapaaehtoisiin kokoontumisiin ja vapaaehtoiseen yhteiskunnalliseen työhön, siinä missä monien kommunististen puolueiden johtamien maiden ateistisaatteellinen työ on osaksi pakollista.
Tärkein seikka ateismin tuntemuksessa on kuitenkin sen historiallinen perspektiivi siitä, miten sitä on esiintynyt erilaisissa yhteiskunnissa eri aikoina. Ja se, mitä henkilökohtaisen ja yhteisöllisen ateismin merkityksiä tämä on antanut ateismin harjoittajille ja ateismista osattomille- Anonyymi
"On selvää, että siinä missä sekularistinen länsi luopuu ateismista siinä aatteellisessa muodossaan, jossa se tunnettiin vielä jokin aika sitten."
Kerrohan raili mitä tämä ateismin aatteellinen muoto tarkoittaa ja pitää sisällään? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"On selvää, että siinä missä sekularistinen länsi luopuu ateismista siinä aatteellisessa muodossaan, jossa se tunnettiin vielä jokin aika sitten."
Kerrohan raili mitä tämä ateismin aatteellinen muoto tarkoittaa ja pitää sisällään?”…aatteellinen muoto tarkoittaa ja pitää sisällään?”
Ateistisia kirkkoja, joissa moottoripyöräilevät homoateistit voivat rupatella, juoda virvokkeita ja syödä pientä hiukopalaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
”…aatteellinen muoto tarkoittaa ja pitää sisällään?”
Ateistisia kirkkoja, joissa moottoripyöräilevät homoateistit voivat rupatella, juoda virvokkeita ja syödä pientä hiukopalaa." homoateistit voivat rupatella,"
Yleensä homovat teistit (homoa teistit )tyytyvät surmaamaan toisensa ydinlatausksella tai aiankin pelokkeella.
Teistit, eivät koskaan puhu keskenään ja piilotettu homoutensa saa olon katkeraksi, sekä erittäin tyhmäksi - Eikö niin Putin?
- Anonyymi
Ruusuisena. Koko maailma on ateistien vallassa. Uskonnot kielletään ja niistä rangaistaan. Paratiisi maan päällä. Hihhulit hullujen huoneella. :)
- Anonyymi
Souu?? Pitäähän kyetä ajattelemaan ihan vaan itse ilman johtohahmoja ja ihmismassoja. Nössöhän sellainen ihminen on joka ei uskalla ajatella ilman taustajoukkoja. Voi hyvää päivää aloittajallekin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h403376- 703057
- 1442655
- 1032571
- 1582134
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201918Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa281616- 401549
- 571121
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To251060