Ateismihan katosi lähes kokonaan sen kokeilumaista Neuvostoliitto, Albania, Romania, Bulgaria, Unkari ja kommunistiset valtiot Aasiassa. Länsimaissa se yleistyy, mutta kehitysmaissa lisääntyy.
Miten mahtaa käydä? Taistelu on kovaa, mutta kuka voittaa?
Millaisena näet ateismin tulevaisuuden?
18
296
Vastaukset
- Anonyymi
En tiennyt että kilpailu menossa. Minua ei kiinnosta vaikka olisin ainoa ateisti maailmassa.
- Anonyymi
Mistä ihmeen kokeilumaista? Ei Neuvostoliitossa, Albaniassa, Romaniassa, jne. kokeiltu mitään ateismia. Niissä kokeiltiin jonkinlaista kommunismia eikä sekään aina ollut ihan "oikeaa" kommunismia.
Monet kommunistit ehkä olivat ateisteja ja osa kommunisteista vain oli olevinaan ateisteja, koska se oli kuuluvinaan asiaan. Monet, jotka myöhemmin luopuivat kommunismista, saattoivat luopua myös ateismista. Ei tarvinnut olla ateisti, kun ei ollut enää kommunistikaan.
Monet vasemmistolaiset uskovat nykyäänkin Jumalaan, koska vasemmistolaisuus ei varsinaisesti edellytä ateismia.
Länsimaissa on varmasti ollut samalla lailla ateisteja kuin aikoinaan kommunistisissa maissa. Entisissä kommunistisissa maissa saattaa olla enemmän ateisteja, koska niissä uskonnon tuputtaminen oli vähäisempää, mutta näyttäähän tuolla Venäjällä olevan nykyäänkin Jumalaan uskovia... - Anonyymi
ateismi on pohjimmiltaan valheen huomaamista eli nykyisenä nettiaikana kaiken voi googlettaa , eli ei tarvitse uskoa
- Anonyymi
Alkeellinen yritys!
Turha uittaa ateismia neukkulan piiikkien. Se on ihan jotsinmuuta. Se on henkilökohtainen näkemys, kokemus ja oivallus. - Anonyymi
Kotimaa lehdessä on aiheesta juttu joka perustuu PEW:n tekemään katsantoon vuosien 2010 - 2020 kehityksestä ja hieman arvailuja tulevaisuudesta.
Varsin aurinkoiselta kehitys näyttää kehittyneitten maitten osalta, kun taas kehittymättömissä maissa makkeli näyttää maistuvan. Ainakin niin, että oma alkuperäismakkeli vaihtuu johonkin uudempaan.
https://www.kotimaa.fi/paakirjoitus-maailma-nayttaa-jakautuvan-uskon-ja-uskontoihin-sitoutumattomuuden-valilla/
https://www.pewresearch.org/religion/2025/06/09/how-the-global-religious-landscape-changed-from-2010-to-2020/
"HYVIN MIELENKIINTOINEN ja eräitä vanhoja käsityksiä vahvistava on se Pew Researchin välittämä tieto, että yleisesti ottaen kristinusko näyttäisi olevan vallitseva uskonto siellä, missä Yhdistyneiden kansakuntien Inhimillisen kehityksen indeksi (HDI) näyttää suuria lukuja. Nämä maat ovat tyypillisimmin läntisiä teollisuusmaita, joissa samaan aikaan uskonnollisesti sitoutumattomia on yleensä runsaasti."
Kotimaan kynäilijä ei tainnut ymmärtää, että juuri meidän nurkissa korkea tyytyväisyys elämään voisi johtua juuri siitä, että täällä on jo päästy paljolti irti uskonnon kahleista.
Mutta ei kerrota hänelle kun hänelle tulisi vaan paha mieli... Minä näen ateismin tulevaisuuden valoisana. Siitä tulee yhtä yleistä kuin akeijuismista ja atonttuismista.
- Anonyymi
Mikä ero on ateismilla ja noilla kahdella? Ne kaksi eivät kiellä uskontoja eivätkä edes arvostele niitä. Niillä ei ole siten mitään yhteiskunnallista merkitystä toisin kuin ateismilla, joka pyrkii vaikuttamaan kaikkialla yhteiskunnassa uskontojen vastaisesti.
Anonyymi kirjoitti:
Mikä ero on ateismilla ja noilla kahdella? Ne kaksi eivät kiellä uskontoja eivätkä edes arvostele niitä. Niillä ei ole siten mitään yhteiskunnallista merkitystä toisin kuin ateismilla, joka pyrkii vaikuttamaan kaikkialla yhteiskunnassa uskontojen vastaisesti.
"Niillä ei ole siten mitään yhteiskunnallista merkitystä..."
Juuri tätä minä tarkoitinkin. Jumalilla ei ole tulevaisuudessa mitään yhteiskunnallista merkitystä.- Anonyymi
Extremist_atheist kirjoitti:
"Niillä ei ole siten mitään yhteiskunnallista merkitystä..."
Juuri tätä minä tarkoitinkin. Jumalilla ei ole tulevaisuudessa mitään yhteiskunnallista merkitystä.Mutta ateismilla on, koska se ei siedä uskoa jumaliin eikä etenkään siihen yhteen Jumalaan.
Anonyymi kirjoitti:
Mutta ateismilla on, koska se ei siedä uskoa jumaliin eikä etenkään siihen yhteen Jumalaan.
Ateismi on yhtä merkityksellistä kuin teismi. Kun teismi on irrelevanttia, ei tarvita koko ateismi -termiä.
- Anonyymi
En voi mitään sille, että jotkut haluavat pitää aivonsa narikassa ja ovat siksi uskovaisia tai kommunisteja. Minulta jumalat pysyvät poissa vaivattomasti.
- Anonyymi
"Kiinan kommunistisen puolueen jäseneltä edellytetään ateismia."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ateismi_Kiinassa
On selvää, että siinä missä sekularistinen länsi luopuu ateismista siinä aatteellisessa muodossaan, jossa se tunnettiin vielä jokin aika sitten. On ateismin uusi aurinko nousemassa idästä ja kaikessa siinä mihin sen vaikutusvalta ulottuu.
Länsimaisen ateismin saadessa erilaisia persoonallisia muotoja, jotka perustuvat lähinnä ihmisten vapaaehtoisiin kokoontumisiin ja vapaaehtoiseen yhteiskunnalliseen työhön, siinä missä monien kommunististen puolueiden johtamien maiden ateistisaatteellinen työ on osaksi pakollista.
Tärkein seikka ateismin tuntemuksessa on kuitenkin sen historiallinen perspektiivi siitä, miten sitä on esiintynyt erilaisissa yhteiskunnissa eri aikoina. Ja se, mitä henkilökohtaisen ja yhteisöllisen ateismin merkityksiä tämä on antanut ateismin harjoittajille ja ateismista osattomille- Anonyymi
"On selvää, että siinä missä sekularistinen länsi luopuu ateismista siinä aatteellisessa muodossaan, jossa se tunnettiin vielä jokin aika sitten."
Kerrohan raili mitä tämä ateismin aatteellinen muoto tarkoittaa ja pitää sisällään? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"On selvää, että siinä missä sekularistinen länsi luopuu ateismista siinä aatteellisessa muodossaan, jossa se tunnettiin vielä jokin aika sitten."
Kerrohan raili mitä tämä ateismin aatteellinen muoto tarkoittaa ja pitää sisällään?”…aatteellinen muoto tarkoittaa ja pitää sisällään?”
Ateistisia kirkkoja, joissa moottoripyöräilevät homoateistit voivat rupatella, juoda virvokkeita ja syödä pientä hiukopalaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
”…aatteellinen muoto tarkoittaa ja pitää sisällään?”
Ateistisia kirkkoja, joissa moottoripyöräilevät homoateistit voivat rupatella, juoda virvokkeita ja syödä pientä hiukopalaa." homoateistit voivat rupatella,"
Yleensä homovat teistit (homoa teistit )tyytyvät surmaamaan toisensa ydinlatausksella tai aiankin pelokkeella.
Teistit, eivät koskaan puhu keskenään ja piilotettu homoutensa saa olon katkeraksi, sekä erittäin tyhmäksi - Eikö niin Putin?
- Anonyymi
Ruusuisena. Koko maailma on ateistien vallassa. Uskonnot kielletään ja niistä rangaistaan. Paratiisi maan päällä. Hihhulit hullujen huoneella. :)
- Anonyymi
Souu?? Pitäähän kyetä ajattelemaan ihan vaan itse ilman johtohahmoja ja ihmismassoja. Nössöhän sellainen ihminen on joka ei uskalla ajatella ilman taustajoukkoja. Voi hyvää päivää aloittajallekin!
- Anonyymi
Vaikuttaa siltä, että eräät teismin muodot ovat kuitenkin ne, jotka eniten kasvavat länsimaissa. Ennen niitä ei ollut ja nyt on. Lisäksi monien niistä harjoittajat ovat perustaneet yhdistyksiä, jotka saavat erilaisia avustuksia.
Ateismi sen sijaan ei ole kyennyt saamaan esim. Suomessa kovinkaan monta järjestöä aikaiseksi. Muuallahan ateismin motivoima järjestötoiminta voimissaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390