Perustuu häikäilemättömään valehteluun.
Israel: Iran teki rajun iskun suoraan sairaalaan
Anonyymi-ap
9222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Yhdysvaltojen mahdolliset iskut Iraniin ovat jakaneet Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin tukijoukkoa, kertoo The New York Times.
Ennen toisen presidenttikautensa alkua Trump lupaili toistuvasti kannattajilleen ja yhdysvaltalaisille äänestäjille, pitävänsä Yhdysvallat pois ulkomaisista sodista.
Yhdysvaltalaislehden mukaan Trumpin puheiden sävy Iranin ja maan ydinohjelman suhteen koki suuren muutoksen sen jälkeen, kun Israel iski ennenäkemättömästi Iraniin viime perjantaina.
Trumpin pitkäaikaiset tukijat Yhdysvaltain republikaanipuolueen sisällä, kuten Marjorie Taylor Greene, Stephen K. Bannon sekä yhdysvaltalainen televisiojuontaja Tucker Carlson ovat vastustaneet äänekkäästi Yhdysvaltojen osallistumista Iranin ja Israelin väliseen konfliktiin, NYT kertoo.
- Kuka tahansa, joka toivoo Yhdysvaltojen osallistuvan täysimääräisesti Israelin ja Iranin sotaan, ei ole America First/MAGA -liikkeen kannattaja, Greene kirjoitti viestipalvelu X:ssä.
Me vasemmistossa hyväksymme tämän, koaka Israel on riistäjä...
Israel on fasisti-natzi keskittymä natiivikansoilta ryöstetyillä mailla.
Ukrainassa sota olisi jo loppunut...jos tätä pelle-hermannia ei valittu Usan pressaksi , Ukraina saanut kunniallisen rauhan. Eiköhän ole parempi kun antavat Israelin hoitaa homman maaliin.
Siinä saa Jordania, Irak ja Syyriakin olla varpaillaan jos Iranin ohjus tippuukin ennen aikojaan, eikä ylläkään kohteeseen eli Israeliin.
Sama se on kun Ukraina ampuu dronejaan ja ohjuksiaan Suomen naapuriin Venäjälle, voi tulla virhearviointi laskelmissa ja ohjus kulkeutuukin vaikka Lappeenrantaan.
Jos tulisi Lappeenrantaan, pyytäisi Suomi anteeksi.
Sairaalan alakerrassa toimi Mossadin haarakonttori, kyse oli siis sotilaskohde ja Iranilla oli oikeus tuhota se!
Hamaksen jälkeläisiä oli lennellyt pitkin seiniä kuulemma pommin voimasta.
Liioittelua jälleen.
Juutalaiset ja jenkit ihan itse aiheuttivat konfliktin.
Ydinasejahti kuin kopio jenkkien hyökkäykseen aikoinaan olemattomista kemiallisista aseista Saddamilla.
Tekosyitä eskaloida konflikti.
Oma vika ja moka Valehtelijoita molemmat.