Osittain verovapaan pyöräedun poisto ei ole syy pyöräkaupan romahdukseen. Syy on se, että oppositio ja sitä palkitseva lehdistö on uutisoinut, että työsuhdepyöräetu poistuu. Se on vale. Työsuhdepyöräetu ei poistu mihinkään, ainoastaan pyöräetuun liittynyt veroale poistetaan. Populistinen uutisointi on pysähdyttänyt pyöräkaupan.
Pyöräetu ei poistu mihinkään, mutta nyt se on samalla viivalla kännykkäedun tai autoedun kanssa, ilman veroetua. Veroetu oli lähinnä pienen keskituloisen naisjoukon ajama idea. Heillä on varaa nauttia pyöräedusta ilman pientä veroaleakin.
Pyäräetu ei ole poistunut mihinkään. Nyt kauppoihin ostamaan edullisesti sähköpyöriä.
Opposition kauhuskenaariot ja Orpon hallituksen panettelu on aiheuttanut muutakin vahinkoa: esimerkiksi viime vuoden hybridivaikuttaminen pysäyttämällä satamat viikoiksi, leikkasi BKT;stä yli kaksi miljardia, lisäten työttömiä yli 20 000. Samalla lapsiperheköyhyys kasvoi.
IAU;n lakot jatkavat mielivaltaista ammattiliittojen hybridivaikuttamista. Satamalakot olivat turhia, IAU;n lakot ovat turhia, koska lakot eivät vaikuta palkankorotuksiin. Finnairin lentäjät lopettivat lakkoilun, kun he ymmärsivät, että 7,8% on maksimi. IAU tietää sen, mutta demareiden/SAK:n/IAU:n kiukuttelu jatkuu. Putinimaista hybridivaikuttamista. Tarvitsemme muutokset lakkolakiin vahingonkorvausten saamiseksi lakkojen järjestäjiltä. Kansalaisten ryhmäkanne viranomaismenettelynä käyttöön.
Pyöräedun poistuminen on opposition valehtelua. Pyöräetu ei poistu.
Anonyymi-ap
0
85
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.172494Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162071876Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021501Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu571487Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno491416Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1971277- 941170
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.1511085Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks17995Kaupunginjohtaja ja kehitysjohtaja erotettava !
Mokia tulee mokien perään. Nyt viimeksi tämä valtavaa mainehaittaa aiheuttanut päätös häätää Mikkeliläiset asukkaat pako136868