Joku perillä lomautus/itsensä irtisanominen..

Anonyymi-ap

Moikka. Olisko täällä jollain tietoa asiasta, kun en liittoon kuulu niin neuvoja sieltä ei saa. Elikkäs olen vuosilomalla nytten ja se loppuu 19.7. Sen perään minulla on on 1 viikko lomaltapaluurahaa mutta se muutettu vapaapäiviksi eli 26.7 olisin vapailla. Heti sen perään olen lomautettuna 3 viikkoa. Olisi mahdollisuus aloittaa toisessa työpaikassa 30.7. Jos irtisanoutuisin lomautuksen aikana niin vaatiiko edellinen työpaikka lomaltapaluurahoja takaisin?

2

345

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lähtökohtaisesti lomautettuna saa irtisanoa itsensä ilman irtisanomisaikaa, jos ilmoitettuun työn alkamiseen on yli 7 päivää. Lomakorvauksen maksamisen edellytys on yleensä työhön palaaminen vuosilomalta, ja tässä tapauksessa lomalta palataan työhön 26.7. Jota tosin seuraa lomautus.
      En näe syytä miksi lomakorvaus pitäisi maksaa takaisin, ellei sitten työsopimuksessa tai sovellettavassa tessissä ole sovittuna jotain asiaa koskien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      38
      2211
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      716
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      701
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      71
      532
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      502
    6. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      500
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      500
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      480
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      479
    10. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      477
    Aihe