Avioliitto

Anonyymi-ap

Kuulun ev. lut -kirkkoon ja olen mennyt aikoinaan naimisiin ja myöhemmin eronnut. Kyseessä oli maistraatissa solmittu avioliitto.

Jos käännyn katoliseksi niin onko tuo avioliitto pätevä? Eli siis voinko avioitua uudestaan katolisessa kirkossa?

5

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokeile nyt vaikka hindulaisuutta,Ei vähemmän kiinnosta

      • Anonyymi

        Kiitos, mutta ei kiitos :)


    • Anonyymi

      Hmm... Ilmeisesti kyllä... Tai vaihtoehtoisesti ei...

      Olen näköjään tässä asiassa tasan yhtä viisas kuin ennen kysymistäni :D

    • Anonyymi

      Minulla oli sama tilanne vuosia sitten. Se entinen avioliittosi on katolisen kirkon ”silmissä” pätevä, jos olitte kummatkin kristittyjä ja ensimmäisessä liitossa, vaikka olisitte menneet naimisiin maistraatissa.

      Tuollainen avioliitto voidaan kuitenkin julistaa epäpäteväksi. Niin kävi minullekin. Ota yhteyttä katolisen hiippakunnan oikeusistuimeen. Se kannattaa. Menettely on hieman raskas, koska siinä vatvotaan avioliiton asiat uudestaan. Myös ystäviäni kuultiin. Se kuitenkin kannatti, sillä nyt olen ”vapaa” ja tunnen niin myös hengellisesti. Pääsin menneisyyden painolastista lopullisesti eroon.

    • Anonyymi

      Myös maistraatissa solmittu avioliitto on lähtökohtaisesti pätevä. Jos tahdot avioitua uudelleen katolisessa kirkossa, on haettava ensimmäisen avioliiton mitätöintiä. Tässä prosessissa tutkitaan, onko aiempi avioliitto todella ollut pätevästi solmittu. Se voidaan julistaa mitättömäksi, jos käy ilmi että jompi kumpi tai kummatkaan osapuolet eivät ole alun pitäenkään solmineet avioliittoa Kirkon käsittämässä tarkoituksessa, johon kuuluvat uskollinen liitto kuolemaan saakka ja avoimuus jälkikasvun tulolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      68
      3787
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      99
      3446
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3280
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2608
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1512
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1476
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1080
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1076
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1026
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      996
    Aihe