Maksimi penkistä

Aloittelijalle ei sitten saa sanoa että olipas tyhmä kysymys.

Puoli vuotta käyny salilla niin minuakin huvittaisi kokeilla se maksimi siitä penkistä. Mutta miten se niinkuin oikeaoppisesti kannattaa tehdä? Ja idea taisi olla että kunhan se yksi nousee?
Jos yhtään avunantoa helpottaa niin 3x6 sarjaa teen 40 kilolla.

Kiittelen jo vähän tälleen etukäteen.
51014
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hanki avustaja joka on auttaa saamaan painot ylös, jos tulee liikaa painoa tankoon.
Lämmittele kunnolla ennen yritystä vaikka kuntopyörää polkemalla tms. ja pelkällä tangolla tai pienillä käsipainoilla lihakset lämpimiksi ettei mene paikat hajalle.

Äänestä

Niiden lämmitysten kanssa, noilla painoilla ei riko itseään kuin lapsi.
Hanki varmistaja laita painoa tankoon ja laske rinnalle, siitä nostat ylös. Näin simppeliä.

Äänestä
  • Saattaa rikkoutua..ja mistät tiät jos vaikka kirjotta olis ollu lapsi ? :D

    Äänestä

  • Kyllä rikkoo paikat pienemmilläkin painoilla jos ne on lähellä tai peräti yli maksimia. 45 kilonen aloittelija ja Tantor-norsu saa paikat hajalle eri painoilla.

    Äänestä

  • Ripa kirjoitti:

    Kyllä rikkoo paikat pienemmilläkin painoilla jos ne on lähellä tai peräti yli maksimia. 45 kilonen aloittelija ja Tantor-norsu saa paikat hajalle eri painoilla.

    Ihme kommentti trainerilta, varsinkin jos olet nimimerkkisi mukainen kaveri. Ehdottomasti maksimia yrittäessäsi lämmittele hyvin, venyttele kunnolla yläkroppa ja tee muutama kevyt penkkisarja alle, jotta saat liikeradan kohdalleen.

    Osaava avustaja mukaan ja ei kun yrittämään. Pyri tekemään toisto edelleen tyylipuhtaasti, äläkä sorru rinnalta pomputteluun tai perseen nostamiseen penkistä (sitä näkee salilla ihan normaaleissakin sarjoissa yllättävän paljon, eikä liikkeellä ole sitten penkin kanssa enää mitään tekemistä...).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jt... kirjoitti:

Aloittelijalle ei sitten saa sanoa että olipas tyhmä kysymys.

Puoli vuotta käyny salilla niin minuakin huvittaisi kokeilla se maksimi siitä penkistä. Mutta miten se niinkuin oikeaoppisesti kannattaa tehdä? Ja idea taisi olla että kunhan se yksi nousee?
Jos yhtään avunantoa helpottaa niin 3x6 sarjaa teen 40 kilolla.

Kiittelen jo vähän tälleen etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu