tytöt, arvostelkaa

Antakaa vaikka arvosana 4-10.

Tuli toisella osastolla esille, mutta laitoin tänne kuitenkin. Mitä sanotte :D

Sukupuoli: mies
ikä: 20v
pituus: 190cm
paino: noin 80kg
koulutus: lääket. kandi
opiskelu: yliopistossa
status: sinkku
silmälasit: on, tyylikkäät
silmät: vihreät
naama: ei rumin mahdollinen
suosikkijuoma: appelsiinimehu, kahvi
ruoka: terveellistä, eksoottistakin
tupakoi: ei
absolutisti: ei
tukka: tumma, lyhyehkö. Siisti.
suosikkiohjelma: en katso tv:tä
seurustelee: ei
harrastukset: valokuvaus, urheilu
vaatteet: tyylikkäät, käytännölliset
luonne: analyyttinen, luova, iloinen, jämpti
liikunta: salilla, juoksu, rullaluistelu
päihteet: en juuri juo. koulutus opettaa...not.
uskoo: elämään
183694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kuka tekee itsestään tuollaisen listan? Ja kenen mielestä silmälasit on tyylikkäät, vaatteet on tyylikkäät, tukka siisti jne...? Vai onko olemassa joku EU-direktiivi mikä määrää millaiset on tyylikkäät silmälasit?

Saako siitä kicksejä jos joku laittaa tuohon arvosanaksi 10? Ja jos saa, niin onko silloin kaikki ihan kunnossa?

Tuli vaan mieleen. Valitettavasti.

Äänestä

No ainakin voi sanoa etää itsetunto sulla on aika hyvä, mutta voisin sanoa lukemani perusteella että olet siinä aika lähellä 10, mutta sitten taas persoonallisuus on omasta mielestäni tärkein asia.

Äänestä

Kymppi.

Oletko nyt onnellinen?

Äänestä

arvosanaksi 7-.

Pisteitä menee ehdottomuudesta ("en katso tv:tä"), koulutuksesta (lähes kaikki tuntemani luonnontieteellisellä alalla olevat ihmiset ovat usein kovin ehdottomia ja joustamattomia) sekä luonteesta. Olisikohan olut kivempi, jos olisit laittanut tuon "iloisen" ensin ja jättänyt "analyyttisen" pois? Kuulostaa kovin korostetulta.

Samoin en ole vielä koskaan tutustunut 20-vuotiaaseen lääketieteen kandiin...

Äänestä
  • Kukas tässä onkaan ehdoton? "En katso TV:tä" voi yhtä hyvin tarkoittaa ettei kiinnosta katsoa uusintoja, lukee uutiset netistä, ei omista telkkaria, ei ole varaa maksaa TV-lupaa tai halua rikkoa lakia yms. mitä vain! Voi vittu, aika harvoin näkee naista jolla on täydelliset putkiaivot!

    Mitenkäs sitten toi luonnontieteisiin liittyvä kommentti? Ihanko lähes kaikki tuntemasi? Mitä jos kohdallasi on vain sattunut hienoinen tilastopoikkeama? Tai no, mistäs sinä mitään sellaisista tietäisit kun luonnontieteet on saatanasta vai mitä?

    Äänestä

  • Kukas nyt? kirjoitti:

    Kukas tässä onkaan ehdoton? "En katso TV:tä" voi yhtä hyvin tarkoittaa ettei kiinnosta katsoa uusintoja, lukee uutiset netistä, ei omista telkkaria, ei ole varaa maksaa TV-lupaa tai halua rikkoa lakia yms. mitä vain! Voi vittu, aika harvoin näkee naista jolla on täydelliset putkiaivot!

    Mitenkäs sitten toi luonnontieteisiin liittyvä kommentti? Ihanko lähes kaikki tuntemasi? Mitä jos kohdallasi on vain sattunut hienoinen tilastopoikkeama? Tai no, mistäs sinä mitään sellaisista tietäisit kun luonnontieteet on saatanasta vai mitä?

    pyydetään naisia arvioimaan. Ja jokainen arvioi omalta kannaltaan, oman makunsa mukaisesti ja perusteleekin sen mukaisesti.

    Kun miehet arvioivat naisia ja kirjoittavat kommentiksi vaikka "liian pienet rinnat" tai "liian tukeva", niin ei siitäkään kukaan ala heitä haukkumaan.

    Ensin pyydetään arvioita ja sitten kun joku vastaa, niin heti on joku haukkumassa putkiaivoksi. Ja kiroilemassa. Mene itseesi ja ole lukematta, jos alkaa noin ottamaan päähän!

    Äänestä

  • pikku.nainen kirjoitti:

    pyydetään naisia arvioimaan. Ja jokainen arvioi omalta kannaltaan, oman makunsa mukaisesti ja perusteleekin sen mukaisesti.

    Kun miehet arvioivat naisia ja kirjoittavat kommentiksi vaikka "liian pienet rinnat" tai "liian tukeva", niin ei siitäkään kukaan ala heitä haukkumaan.

    Ensin pyydetään arvioita ja sitten kun joku vastaa, niin heti on joku haukkumassa putkiaivoksi. Ja kiroilemassa. Mene itseesi ja ole lukematta, jos alkaa noin ottamaan päähän!

    "Kun miehet arvioivat naisia ja kirjoittavat kommentiksi vaikka "liian pienet rinnat" tai "liian tukeva", niin ei siitäkään kukaan ala heitä haukkumaan."

    Tämä ei valitettavasti pidä paikkaansa. No, kuuluu palstojen luonteeseen.

    Äänestä

  • Asiasta huvittunut kirjoitti:

    "Kun miehet arvioivat naisia ja kirjoittavat kommentiksi vaikka "liian pienet rinnat" tai "liian tukeva", niin ei siitäkään kukaan ala heitä haukkumaan."

    Tämä ei valitettavasti pidä paikkaansa. No, kuuluu palstojen luonteeseen.

    sanotaanko näin: Minä en ainakaan alkaisi ketään makuasioista haukkumaan (kun ensin pyydettiin arvostelemaan ihan skaalalla 4-10!).

    Äänestä

Sellainen 6.
Ja toi 20v kandi hiukka epäilyttää...ei oikein kuulosta todelta.

Äänestä
  • Lääkiksessa opiskelevat miehet luulevat, että nainen isketään näin: "Hei, olen Erkki ja opiskelen lääkiksessä." Ja homma on heidän mielestään hoidossa. Huvittavaa! Luulevatko he, että lääkiksestä saa jotain lisäbonuksia?

    Näkemäni ja kokemani perusteella vaatisin lääkiksen pääsykokeisiin psykologisia testejä. Että näin.

    Äänestä

  • Hohhoh. Kyllä minäkin olin 20-vuotiaana kaksi vuotta opiskellut. Siten sen haukkumanimen tuossa koulussa ansaitsee. Joku voi katsos päästä ensi yrittämälläkin jonnekin, ei kaikkien tarvitse yrittää kolmea kertaa...

    Äänestä

  • digeridoo kirjoitti:

    Hohhoh. Kyllä minäkin olin 20-vuotiaana kaksi vuotta opiskellut. Siten sen haukkumanimen tuossa koulussa ansaitsee. Joku voi katsos päästä ensi yrittämälläkin jonnekin, ei kaikkien tarvitse yrittää kolmea kertaa...

    20-vuotias ei voi olla vielä kandi!!! Sen tietää jokainen lääkiksessä oleva.

    Äänestä

siis aivan täys paska!pituuden ja painon perusteella 10- mutta muuten 4-!!!
et ole oikeesti tosissas..hoh hoijaa..

Äänestä

Kyllä sinä varmaan itsekin tiedät minkä arvosanan noilla tiedoilla voit saada. Mutta tärkein tieto puuttuu. Minä olen huomannut, että checklist-ajattelu ei ole aukoton. Tarkoitan, että katsotaan, onko akateeminen, miten pitkä, urheilee, hyvä..ja sitten sen unelmien miehen pitäisi olla siinä. Tärkeintä on luonne ja siinä se, mitä sinä oikeasti olet, et vain luule olevasi. Omaa luonnetta arvioidessa saattaa erehtyä huomattavastikin (samoin käsite tyylikkyys, onko varmaa että muut ovat kanssasi samaa mieltä?). Eli vaikka tuo sinun listasi on sellainen, että voisin copy/pasteta sen otsikon 'Millaisen miehen haluaisin' alle, joku ei-akateeminenkin saattaisi kiinnostaa minua enemmän, jos hänessä olisi juuri sitä jotain sellaista, mitä sinussa ei ole. Miksi olet sinkku, jos sinusta löytyvät tuollaiset ominaisuudet? Taidat etsiä jotakuta suunnilleen samoilla ominaisuuksilla varustettua. Jos löydät sellaisen, mikään ei ole vielä varmaa niin kauan kunnes todelliset luonteenne ovat selvinneet. Jos tämä toinenkin katsoo ihmisten kohdalla vain checklistiinsa, elätte ehkä loppuelämänne yhdessä checklistin mukaista elämää, siis omakotitalo, kaksi lasta..ulkoapäin muovisen täydellistä, mutta..toivottavasti en tule koskaan tutustumaan teihin. Jos tyttö ymmärtää ajatella muutakin, hän ehkä karkaa vaikkapa jonkun ei-akateemisen kanssa. Minä en toki tiedä, oletko niin mustavalkoinen ihminen, mutta jokin kirjoituksessasi sai ajattelemaan sitä. Tuntuu kuin pitäisit varmana, että kaikkien silmissä olet täysi 10. Osaatko ajatella, että kaikki eivät arvosta ihmisissä samoja ominaisuuksia, tai että kaikki eivät pidä samoja vaatteita tyylikkäinä? Osaatko irroittautua täydellisyyden stereotypioista ja olla laittamatta itseäsi ja jotakuta lyhyttä, vain peruskoulun käynyttä, kunnostaan huolehtimatonta miestä järjestykseen (varsinkaan tietämättä tästä muuta kuin em. pintapuolista tietoa)? Yksi saattaa vielä pelastaa sinut. Se on tuo :D:si. Jos laitoit kirjoituksesi tänne enimmäkseen huumorimielellä ja suhtaudut jopa ironisesti ja kyseenalaistavasti siihen, kuinka hyvin täytätkään, myönnetään, perinteiset käsitykset tavoiteltavasta miehestä, saatat ollakin jo hieman enemmän kuin listasi. Silloin toivotankin vain onnea sille tytölle, joka sinut löytää.

Äänestä
  • ...vaikken alkuperäinen kirjoittaja olekaan, että kuka nyt nettiin mitään luonteestaan kirjoittaa, jos ei ole seuranhakutarkoituksessa? Jos kysyjä onkin ajatellut että tämä olisi peili, josta tarkistetaan että pintapuoliset asiat ovat ok, jotta voidaan syventyä luonteeseen.

    Ja kyllä, minä tunnen monta miestä, seurustelenkin yhden kanssa, jotka vastaavat suunnilleen edellämainittua listaa, mutteivät silti kaikki ole varattuja. Miksi? En minä vaan tiedä, ehkä he etsivät täydellistä vastakappaletta. Useimmat ovat kuitenkin täysipäisiä, mukavia, rakastettaviakin. Ja kiireisiä, tai ehkä he vain nauttivat sinkkuudesta.

    Muutenkin ärsyttää tämä ajattelu, ettei ihmisen asiat saisi olla liian hyvin. Miksei? Miksi pitäisi perisuomalaiseen tapaan pitää kynttilää vakan alla, ei missään tapauksessa näyttää naapureille. Paras vain, jos kaikki olisivat 50 kg ylipainoisia puolityöttömiä rekkakuskeja, jotka kävisivät kaljalla ja makkaralla??? Tietysti omilla ominaisuuksillaan retostelevia voi pitää omahyväisinä, mutta entä sitten? Berlusconikin haukkui suomalaisen ruoan, ja suomalaiset hymistelevät vain, että kyllä herra, joo herra ja napisevat omissa oloissaan. Prkele!

    Äänestä

Täähän on joku opiskeluporukan vitsi, eiks niin?

Äänestä

:DDD Tulihan ne todisteet, ei se kaveri saa, ei sitten millään :DDD

Vedätys tämä oli, kuten joku arvailikin :) Kyllä nitä 20-vuotiaita kandeja on, ei siinä, mutta just. Ei taida tytöt tykätä, jos olisi liian määrätietoinen, liian koulutettu?

Äänestä

... hyvältä ;)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Berl kirjoitti:

Antakaa vaikka arvosana 4-10.

Tuli toisella osastolla esille, mutta laitoin tänne kuitenkin. Mitä sanotte :D

Sukupuoli: mies
ikä: 20v
pituus: 190cm
paino: noin 80kg
koulutus: lääket. kandi
opiskelu: yliopistossa
status: sinkku
silmälasit: on, tyylikkäät
silmät: vihreät
naama: ei rumin mahdollinen
suosikkijuoma: appelsiinimehu, kahvi
ruoka: terveellistä, eksoottistakin
tupakoi: ei
absolutisti: ei
tukka: tumma, lyhyehkö. Siisti.
suosikkiohjelma: en katso tv:tä
seurustelee: ei
harrastukset: valokuvaus, urheilu
vaatteet: tyylikkäät, käytännölliset
luonne: analyyttinen, luova, iloinen, jämpti
liikunta: salilla, juoksu, rullaluistelu
päihteet: en juuri juo. koulutus opettaa...not.
uskoo: elämään

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu