Raumalle on tulossa vihreän vedyn tuotantolaitos 👍🙂
https://yle.fi/a/74-20169730
Raumalle jätti-investointi
7
197
Vastaukset
- Anonyymi
Vetytalous on nouseva juttu, mutta ei liity mitenkään vedyn käyttämiseen henkilöautoissa.
"– Tämän investoinnin käynnistäminen Suomessa on tärkeä askel energiasiirtymässä ja mahdollistaa synteettisen maakaasun toimittamisen Euroopan markkinoille, " - Anonyymi
Raumalle on tulossa myös vetytankkausasema 👍
https://www.satakunnankansa.fi/satakunta/art-2000010193369.html- Anonyymi
Päiväys artikkelissa 20.12.2023. Eipä ole kuulunut mitään vetytankkausasemaa Raumalle.
- Anonyymi
Hienoa 😃
- Anonyymi
Vielä ei ole tulossa mitään . 3 vuoden päästä investointipäätös, ehkä . Sitten pitäis rahoitus järjestyä .
- Anonyymi
Artikkelista:
"Vetylaitoksen lupaprosessin ensimmäiset askeleet on jo otettu ja tavoitteena on tehdä lopullinen investointipäätös vuonna 2028. Hankkeen alustava kustannusarvio on CPC Finlandin toimitusjohtaja Erik Trastin mukaan yli miljardi euroa."
MILJARDI euroa on paljon rahaa. Saa nähdä vetäytyvätkö sijoittajat ja pankit projektista kuten on käynyt monelle muulle vetyprojektille Suomessa.
"Vuodesta 2024 piti tulla vety-Suomen rakentajille hetki, jolloin lapiot isketään tonttiin. Yle listasi viime keväänä 26 vihreän vedyn teollista hanketta, joista peräti kuudentoista oli määrä siirtyä rakennusvaiheeseen joko tänä tai ensi vuonna.
Vuoden kuluessa realismi – joku voisi sanoa pessimismi – on vallannut alaa.
Joulukuussa noista 26 hankkeesta peräti 14 on siirtänyt rakentamisen tai tuotannon aloituksen aikataulua myöhemmäksi. Tai peruuttanut suunnitelmat kokonaan.
Vantaan Energia suunnitteli vetyyn pohjautuvan polttoaineen valmistusta jätevoimalaitoksensa yhteyteen. Rakentamisen oli määrä alkaa jo tänä vuonna, mutta suunnitelma kaatui.
– Tällä hetkellä EU-sääntely ei kohtele fossiilisperäisen jätteen energiahyödyntämisestä syntyvää hiilidioksidia kestävänä raaka-aineena ja tekee hankkeen toteutumiseen sellaisenaan toteutuskelvottoman, liiketoiminnan kehityspäällikkö Matias Siponen kuvaa sähköpostissa.
Samansuuntaisen viestin kertoi energiayhtiö St1, joka oli suunnitellut aloittavansa ensi vuonna synteettisen polttoaineen tuotantolaitoksen rakentamisen Lappeenrannassa.
– On ilmennyt, että hankkeen riittävään kannattavuuteen liittyy vielä liikaa epävarmuuksia kehittymättömän markkinan vuoksi. Tämä tilanne on sekä tieliikenteessä että meriliikenteessä. Lisäksi investointikustannukset ovat nousseet merkittävästi alkuperäisestä arviosta, yhtiöstä kerrottiin.
Projekti ei etene alkuperäisessä aikataulussaan perussuunnitteluvaiheeseen. Hanketta ei ehkä aivan lopullisesti kuopattu, mutta hiljaiselta tulevaisuus näyttää."
https://yle.fi/a/74-20065871
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902827- 2071108
- 751023
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti165930- 66848
- 65812
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?20666- 64655
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.91637Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?57568