Jokaiselle naiselle löytyy oma uros, joka palvoo ja rakastaa ehdoitta vain sinua. Se on todennäköisesti koira, mutta silti.
Hyviä uutisia
Anonyymi-ap
47472
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Helpottava tieto.
Se on kylläkin rotta. Kesyrotat on mitä ihanempia mussukoita. Sen ihanempaa miestä ei maa päällään kanna, kun rottapojat ovat. Kultaa.
Jasu
Itseasiassa kesyhiiri, hamsteri, marsu pojatkin vetää heittämällä ihmispojan ohi henkisiltä ja emootionaalisilta ominaisuuksiltaan. Fysiikka tietysti sitten tuleekin vastaan, kun ei olla samaa lajia. Mutta ihmismies ei pärjää näille sielun kauneudessa, valitettavasti on liian itsekäs ja tympeä, vaikea rakastettava.
Jasu
Nosselle tulee pahku miekku kun sanot noin.
Tietenkään, kun en kaikkia maailman tai edes Suomen miehiä tunne, en voi sanoa varmaksi kuin niiden miesten, jotka tunnen päänmenoksi näin. Ettei sielullinen kapasiteetti pärjää edes jyrsijälle samassa sukupuolessa. Yhtä syvää ja aitoa rakkautta on turha ihmismieheltä odottaa, kun mitä vaikka rotta tai hamsteri kykenee näyttämään läsnäolollaan yhtään vittuilematta ja vaatimatta jotain akrobatiaa vastineeksi.
Jasu
Saa tulla. Pisto rinnassa saattaa tehdä ihan hyvää.
Jasu
Hän nyt onkin viimeinen ihmismies johon tuhlaan rakkauttani. Mielummin tuhlaan tunteeni vaikkapa rottamiehiin. Seksiäkään kun en tarvitse, niin saan tarvittavan rakkauden rotiltakin.
Jasu
Onkos nosse taas ryppyillyt 😂. Noh sitä sattuu pidemmissä liitoissa. Pitäisi kai tähän kohtaa kauheasti lähteä ylistämään sinkkuuden erinomaisuutta ja yksinelon ihanuutta mutta jätän sen ketjun aatteellisten puolestapuhujien murheeksi joita tämän puheenvuoron jälkeen varmasti ilmaantuu. 😘...🙂
Ainahan se osaa olla mölö ja mänttipää, ei sinänsä mitään uutta. Mutta ihan oikeasti olen todennut, että eläimiä on helpompi rakastaa tasalaatuisesti ilman jojoilua, mitä ihmistä. Ihminen on oikeasti kamalan rasittava otus. 😅
Jasu
Ei eläimet venkoile ja valita kuten ihmiset. Viisastele ja manipuloi kuten ihmiset. Eläimet osaa keskittyä olennaiseen. "Minusta pidetään huolta, jee en vittuile ja huolenpito jatkuu."
😂
Jasu
Saattaa nekin vähän venkoilla mutta takana on silloin rehelliset tarpeet eikä vain perusteeton tarve ylimarssia tai pelkkä halu diivailla, mitä nyt soidinaikana mutta silloinkin on kyseessä vain vahva tarve jatkaa sukua eikä vain hetkellistä hinkua harrastaa manipuloitua liikuntaa akrobatian puitteissa 😁
No niin just. Eläin on rehellinen, ihminen on jokseenkin kiero monella tavalla. Jos ei tahalleen, niin päästäkseen pään päälle.
Jasu
Ihminen termi nyt kattoterminä. Tottakai tähän pitää sisällyttää käsitys ihmisistä, jotka ei ole niin pahoja pölvästejä kuin ne vähän heitä pahemmat ja paljon heitä pahemmat. Mutta kyllä ihmisyys on hirveän monimutkaista verrattuna monen muun eläimen suoraviivaisempaan ja jokseenkin niin järkevämpäänkin toimintaan. Liika monimutkaisuus kääntyy äkkiä itseään vastaan ja vetää asiat solmuun.
Jasu
Eläintä vievät vaistot ja vietit, ihmistä kuulemma pitäisi ohjata järki ja tunteet 🙂...tosin ne eivät toimi useinkaan yhteistyöhaluisesti keskenään vaan toisiaan vastaan.
No tuo on kyllä tullut opittua että mitä simppelimpänä asiat pitää niin kyllähän se toimivuus on aina varmempaa kuin jokin kärpäsestä härkästä vääntäminen ehdoin tahdoin.
"Enempi vähempi" motto numero kaksi, ekahan oli se "Kohtuus kaikessa" 😁
Meillä on ollut lapsuudenkodissa rottia lemmikkinä ja ovat kyllä veikeitä otuksia. Fiksuja ja selkeästi kykeneviä loogiseen ajatteluun. Tekivät aina jekkuja kissoille, kun kissat yrittivät tehdä lähempää tuttavuutta, mutta koskaan ei kissat päässeet käsiksi 😊 Toki aina oli myös valvonta, kun kissa kuitenkin on petoeläin eikä täysin voinut luottaa.
Aletheias
Niin ovat ja tunteellisia. Kavahdan aina ihmisiä, jotka väittövöt ettei eläimellä ole tunteita tai ei näe unia. Ovat väärässä.
Rotat on kyllä vieny sydämeni tykkänään, vaikka niin on muutkin jyrsijät. Rotissa tuo älykkyys ja empaattisuus kuitenkin nostaa vähän jalustalle. 😊
Jasu
Kyllä näkyy ihmisiäkin vievän vietit, kun katselee nykyaikaa vaikkapa. Järkijättöistä väkeä. 😅
Less is more, on minunkin makuun. ❤️
Jasu
Ja rakastan minä kissojakin. Olen vain kovin kyllästynyt vapaana juoksevien omistajiin, kun antavat kissan juosta pitkin ja poikin. Nyt on lintujen pesimisaika ja moni muukin pieni eläin on vaarassa. Ymmärtäisin jos jollain olisi puuma lemmikkinä ja sanoo, että kissan kuulu juosta vapaana kun kuuluu luontoon. Mutta kesyt kotikissat ei kuulu sen enempää luontoon hillumaan, kun koiratkaan tms. lemmikki.
Jasu
Ja kissa on itsekin jatkuvasti vaarassa vapaana jolkottaessaan. Sitten ollaa vihaisia, kun jonkun koira puree kissaa tai jää auton alle tms. Vaikka niin ei kävisi jos kissa olisi valvonnassa omalla pihallaan. Ei muitten tai kylillä...
Jasu
Näin on tapahtunut, muutamalle on huonosti käynyt juuri edellämainituista syistä. Viimeiset kaksi onkin olleet nyt sitten sisäkissoja.
Toinen on vielä jäljellä, sellainen puhelias versio, täällä nauahdellaan puolin sun toisin päivittäin 😸 vuorovaikutteisesti
Oli mullakin yksi ulkoileva kissa joskus, kun asuin vielä enemmän maalla. Se oli pennusta asti ollut ulkona, eikä mun luona pysynyt aisoissa vaan livahti heti ovesta, kun ovi aukesi ja pellolle juoksemaan. Siitä tuli sitten susäkissa ja tarhaan meni ikkunaluukusta, kun muutin rivitaloon. Takapihan terassilla oli kissatarha 3 kissan ulkoiluun.
Täällä karkasi heti ulos, kun muutettiin ja tuli etukäpälä riekaleina kotiin. Antura oli mennyt halki, lasia tms. mikä repinyt jalkaa. Taas piti vahtia että pysyy sisällä. Aika pien jouduttiin lopettamaankin, kun virtakivet uusi.
Muut 12 on ollu mulla sisälöä, en tiedä miten ne pennut sitten mitkä lähti maailmalle, 8 kpl.
Jasu
Jasu
Virtsakivet. 😂. Virtakivet huh huu.
Jasu
Miksi se koira kissaa purisi. Tuolla mun lapsuudennkodissa, koira usein ajoi meidän kissaa takaa, mutta ei koskaan purrut.
Vieras koira voi purra, sillekin iskee saalistusvietti. Myös koirarotu, yksilön luonne ja reviiritietoisuus vaikuttaa. Ei meidän saksanpaimenkoirat omia lemmikkejä purrut, mutta vieras meidän tontilla ominpäin oli uhka joka oli eliminoitava tai vähintään jahdattava räyhähengellä helvettiin meidän reviiriltä. 😂
Koira saa omassa pihassa elää vapaana ja vieraan kissan on turha tulla keekoilemaan sinne. Jos koira puree on kissan omistajan oma vika, kissaa ei kuulu juoksittaa muitten pihoilla. Ei koirakaan ole tervetullut naapurin pihaan kaivelemaan kukkapenkkejä tai kusemaan kalusteita, miksi kissan pitäisi saada joku erioikeus tehdä niin...
Jasu
Jasu
Vähän kuten sekin, että nainen (kissa) saa kynsiä ja satuttaa miestä (koira), muttei mies (koira) saisi puolustautua ja antaa takaisin. Miksi ei? Mihin hävisi toisen osapuolen oikeudet, toiselle antaen erioikeuksia?
Minä kun pidän kiinni siitä, että kaikilla on oikeudet, kellään ei ole erioikeuksia esim. ilkivallassa.
Jasu
Joiden naisten mielestä he saa kyllä mätkiä miestä ja tehä mitä huvittaa, mutta mies ei saisi antaa takaisin. Minusta ne naiset ovat väärässä ja kusipäitä, jotka polkee miehen oikeuksia ja koskemattomuutta. Ei miestä saa kohdella sen huonommin, kun naistakaan. Eikä kissa ole mikään erivapaus otus joka saa tehä mitä vaan, koska omistaja niin päättää.
Jasu
Ei rumaa ihmistäkään saa kohdella sen huonommin, kun kaunista. Minusta nää on ihan päivänselviä ja helppoja juttuja.
Jasu
Mutta eihän tää kissa ollut naapurin tontilla. Vai mistä niin päättelit?
Tajusin kyllä, mutta sä et tajunnut mun ekaa kommenttia mihin kommentoit. En missään kohtaa puhunut omasta pihasta tai omista koirista, kun sanoin, että jos koira puree, sinä puhuit. 😊
Siksi sulle piti täsmentää.
Jasu
"Sitten ollaa vihaisia, kun jonkun koira puree kissaa tai jää auton alle tms. Vaikka niin ei kävisi jos kissa olisi valvonnassa omalla pihallaan. Ei muitten tai kylillä..."
Jonkun, oletusarvo jonkun muun kuin oma.
Jasu
Näillä kulmilla monet metsämiehet opettavat koiransa hyökkäämään kun näkevät kissan ja tappaakseen...
Liian monella kisulla on täällä elämänlanka jäänyt lyhyeksi, tein yhdessä vaiheessa niin etten enää lemmikkiä taloon hommannut, muksujen myötä siihen tuli taas lähdettyä...
Kiintymästäkin varoin pitkään mutta täytyy tunnustaa että kyllähän tuohon nykyiseen 🐱on puolivahingossa side jo kehittynyt...
Palvominem kuulostaa ikävältä. Eikä minua nyt sentää täysin ehdoitta tarvitse rakastaa. Kyllä toisella itsetunto ja itsekunnioitusta pitää olla ja kyky ilmaista, jos jokin tuntuu ikävältä.
Totta 😁, selaapa deitti-ilmoituksia hetkisen niin tosiaankin huomaa että naisen paras ystävä on koira ja muita kamuja ei edes pahemmin kaivata, karvaisiakaan 🙂
Miehistä 70% on koiria, joten aloittaja puhuu totta.
Koira onneksi kusee korkeintaan nilkkaan, miehet sen sijaan iiriksen.
Olisi hienoa osata olla koira.
Koira kun näkee jotain, ensin se katsoo voiko tuota naida, sitten se tsekkaa että kelpaako se syötäväksi.
Jos kumpikaan ei käy, niin kusaista siihen ainakin voi, ja jatkaa tyytyväisenä matkaa.
Tuollaisella elämän asenteella ei tunneta ressiä.
-keinovaginamies-
No tuota... (...kuulostaa kyllä ihan mieheltä...)
xLiner
Ihan sama kävi mielessäni, että tuohan on mies, ei koira. Tai ainakaan minä en ole vielä koskaan tavannut yhtään tuollaista koiraa.
Mulla se on kyllä kolli eikä mikään koiras.
Juu, ei jaksa sellaista palvontaa. Ahdistaa. En pidä liiasta vastuusta muiden suhteen, mutta joskus sitä vaan sellaiseenkin ajautuu, kuten lapset, miehet, koirat ja kissat.
Kaksi koiraa, jotka rakastavat minua syvästi 😄
Ei kiitos koskaan koiraa minulle! Punkkien levittäjät!
Ei kiitos koiralle ja palvovalle miehelle. Mukava mies onkin eikä koiraa.
Ei tarvitse mitään ehdoitta. Liian jyrkkää.
En itsekään ehdoitta.
Kelpuutus on paree. Loivempi ilmaus.
Siinähän sitten soidinmenee.
Vilma
Koira olisi kyllä kiva. Harmi vaan että teen välillä niin pitkää päivää ja matkoja että en pääsisi viemään koiraa ajoissa ulos joten täytyy olla ilman.
Eikös sinun pitäisi osata palvoa ja rakastaa,ei sitä toiselta odottaa? Jos et osaa,niin sinkuutesi on sinetöity.🤷♀️