Minä vaihtaisin sukunimekseni Tuuli. Tyttäreni voisi sitten esittäytyä, että on se tuulen tyttö.
https://youtu.be/vQzz8STvkss?si=_Z-d8r-1QC_H5S51
Sitäpaitsi aika tuulista tuolla mun pääkopassa nykyään muutenkin on. 😜
>simiti<
Jos voisitte vaihtaa sukunimenne, minkä ottaisitte?
32
406
Vastaukset
- Anonyymi
En vaihtaisi sukunimeäni, sillä pidän siitä.
- Anonyymi
Sukunimen voi vaihtaa ihan laillisesti.
Voi vaihtaa, mut se maksaa.
Ja ihan mitä tahansa nimeä ei voi ottaa, mm. suojellut sukunimet..
Ite mietin jossain vaiheessa et oisin ottanu isosetäni itselleen keksimän sukunimen ittelleni, oli taiteellisempi tyyppi ilmeisesti ollut eläissään ja pysynyt naimattomana ja lapsettomana ikänsä. Huhuja ollut myös mahdollisesta homoseksuaalisuudesta, mikä vielä hänen elinaikanaan ollut tabu, mut entiiä oliko🤔m.wurst kirjoitti:
Voi vaihtaa, mut se maksaa.
Ja ihan mitä tahansa nimeä ei voi ottaa, mm. suojellut sukunimet..
Ite mietin jossain vaiheessa et oisin ottanu isosetäni itselleen keksimän sukunimen ittelleni, oli taiteellisempi tyyppi ilmeisesti ollut eläissään ja pysynyt naimattomana ja lapsettomana ikänsä. Huhuja ollut myös mahdollisesta homoseksuaalisuudesta, mikä vielä hänen elinaikanaan ollut tabu, mut entiiä oliko🤔Joskus tarkistin, kyseistä sukunimeä ei oo koskaan rekisteröity kellekkään. Eli tää isosetänikään ei virallisesti oo ollut sukunimeä vaihtanut, taiteilijanimi ehkä🤷
m.wurst kirjoitti:
Voi vaihtaa, mut se maksaa.
Ja ihan mitä tahansa nimeä ei voi ottaa, mm. suojellut sukunimet..
Ite mietin jossain vaiheessa et oisin ottanu isosetäni itselleen keksimän sukunimen ittelleni, oli taiteellisempi tyyppi ilmeisesti ollut eläissään ja pysynyt naimattomana ja lapsettomana ikänsä. Huhuja ollut myös mahdollisesta homoseksuaalisuudesta, mikä vielä hänen elinaikanaan ollut tabu, mut entiiä oliko🤔Ei Suomessa ole pitkään aikaan enää ollut erikseen suojattuja sukunimiä. Tavallaan kaikki ovat suojattuja: sukunimen, joka on jo jollakin muulla käytössä saa ottaa itselleen vain erityisistä syistä. Esivanhemmalla muutamassa polvessa ollut nimi on käytettävissä, eli tällainen poikkeus.
scrg kirjoitti:
Ei Suomessa ole pitkään aikaan enää ollut erikseen suojattuja sukunimiä. Tavallaan kaikki ovat suojattuja: sukunimen, joka on jo jollakin muulla käytössä saa ottaa itselleen vain erityisistä syistä. Esivanhemmalla muutamassa polvessa ollut nimi on käytettävissä, eli tällainen poikkeus.
Aa, okei, mulla oli sit vanhentunutta tietoa😃
- Anonyymi
Julius Tasokas.
- Anonyymi
Jotain luonnon sanoja joka rimmaisi etunimen kanssa. Omaa ei voi tähän sotkea kun ei totisesti rimmaan minkään kanssa. Mutta Lumi Laine tai Sini Saari.
Joku esivanhemmista on joskus ollut suunnilleen Vesipää. Se ehkä on vapaana, joten varmaankin sitten vaihtaisin siihen. Olisi aika hauska.
Tarkistin. Vesipää on vapaana. Samoin esim. Kurpitsapää ja Patapää. Sen sijaan esim. Naulapää ja Kaalinpää ovat käytössä.
Aloituksessa mainittu Tuuli on em. yleisempi ja yli 200 suomalaisen sukunimi.scrg kirjoitti:
Tarkistin. Vesipää on vapaana. Samoin esim. Kurpitsapää ja Patapää. Sen sijaan esim. Naulapää ja Kaalinpää ovat käytössä.
Aloituksessa mainittu Tuuli on em. yleisempi ja yli 200 suomalaisen sukunimi.Mää olen nimen Naulapää nähnyt joskus jossain,
Samoin sukunimi Pölhö on tullut vastaan😃
- Anonyymi
Rothchild =)
- Anonyymi
Suomeksi mätä mukula?
- Anonyymi
En vaihtaisi. Otin takas tyttönimeni, kun erosin ja enää en sukunimestäni luovu. Sen verran harvinaisempi nimi, ettei tule joka päivä samaa sukunimeä vastaan.
Jasu- Anonyymi
MMies on harvinainen sukunimi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
MMies on harvinainen sukunimi.
Varmasti on, mutta en ole enää rouva. 😂
Jasu
- Anonyymi
Roope Rockefeller
- Anonyymi
En vaihtaisi sukunimeä, koska siitä on hyvä vääntää kaikenlaista läppää.
- Anonyymi
Doomguy 😎 Vili-Vertti Doomguy.
- Anonyymi
Samallahan voisi vaihtaa sukupuolen ja koko nimen.
Kyllä se olis sitten:
-dildonainen-
yst.terv.
-keinovaginamies- - Anonyymi
En vaihtaisi sukunimeäni mihinkään. Pidän sukunimestäni enkä ole koskaan edes harkinnut sukunimen vaihtoa. Se on harvinainen ja se on yksi kauneimmaksi äänestetyistä sukunimistä, joten sillä nimellä mennään, mitä syntymässä on saatu.
Aletheias - Anonyymi
Hitler
- Anonyymi
En vaihtaisi. Tuuli on naisen nimi.
- Anonyymi
Se on myös sukunimi, John Tuuli. Ja hänen poika on ratamoottoripyöräilijä. Niki Tuuli.
Isän tiiän, poikaa en ole ikinä tavannut.
Jasu - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on myös sukunimi, John Tuuli. Ja hänen poika on ratamoottoripyöräilijä. Niki Tuuli.
Isän tiiän, poikaa en ole ikinä tavannut.
JasuMinäkään en suosi etunimiä sukunimenä. Itsellänikin oli ex-miehen etunimi sukunimi käytössä vuosia, se riitti.
- Sheena
- Anonyymi
Palstalaisuuden pitäisi näkyä palstalaisten nimissä.
- Anonyymi
Minun nimessä näkyy kylmyys ja mies/ihminen. 😅
Jäämies.
Jasu
Ottaisin sukunimekseni Saatana.
Niin voisin esittäytyä, olen itse Saatana.... Todella ylpeää, tiedän.- Anonyymi
Tietenkin jotain aatelisvsikutteista; von Dibeldabe
Täytyisihän etunimikin vaihtaa; Christine
Vilma
Plääh- Anonyymi
Palstalla yleisimmin siteerattu lähde on professori Hum Boogie.
- Anonyymi
Ja tuulen huuhtoma .....
- Anonyymi
Sukunimeäni en vaihda.
- Sheena
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1245337Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu445002Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524437Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko693998- 853414
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta923334IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523281Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171602- 451541
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291160