…nykyiseen verrattuna.
Hitaalta näyttää tahti. Hortaan vaan päivästä toiseen SUUNNITELMISTA, mutta missä on teot?
Naurettavimmilta näyttävät kaupungeissa sinne tänne istutetut yksittäiset puut. Joo, nehän kaupungit kuimuudelta ja kuivuudekta pelastaa. Ei todellakaan!
Puita tulee istuttaa niin taajaan, että syntyy yhtenäisiä varjoja. Näin saadaa suoja aluskasvillisuudelle ja se ei kuivu karrelle auringon porottaessa.
Puita pitäisi istuttaa monikertaisella nopeudella
5
165
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan kävit jo ilmoittautumassa kaupungin istutuksista vastaavalle henkilölle halukkuudesta vapaaehtoiseksi istutustalkoisiin. Vai oletko joku piipertäjä joka ei töitä tee, vaan muilta sitä vaatii. Olen ollut istutustalkoissa ja homma käy mm. istutusputkella ettei tarvitse kumarrella, eli selälle sopivaa. Nyt menet itse töihin ja raportoi täällä sitten kuinka onnistui.
- Anonyymi
Minä istutin viime vuonna 5000 puuta.
Viimeisten 10 vuoden aikana olen istuttanut 12800 uutta puuta ja antanut kasvaa vähintään 8000 luontaisesti syntynyttä puuta.
Kuinka paljon enemmä yhden henkilön tulee istuttaa vuosittain??????????? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä istutin viime vuonna 5000 puuta.
Viimeisten 10 vuoden aikana olen istuttanut 12800 uutta puuta ja antanut kasvaa vähintään 8000 luontaisesti syntynyttä puuta.
Kuinka paljon enemmä yhden henkilön tulee istuttaa vuosittain???????????Itse olen istuttanut 2015 lähtien yli miljoona puuta ja kylvänyt varmaan saman verran. Saan ajaa koko loppuikäni vanhalla dieselpösöllä, ja hyvällä omalla tunnolla.
- Anonyymi
Oletko nähnyt luonnon kuusen jolla on tilaa kasvaa? Joulukuusimainen puu vaatii varttuessaan ainakin kuusi metriä tilaa kasvaa jotta voi hyvin ja tekee tuuheat oksat.
Nykyajan kasvatus tekee oksia muttei havuja. Ns. Tukkipuu.
Mitä hyötyä niistä kaupungin puista on jos sen luontainen ympäristö vedetään matalaksi .
Täällä missä ollaan luonnonmukaisessa tilassa on siilit, jänikset, hiiret ,perhoset,pörriäiset ja kymmenittäin kukkalajeja sammalta ja kosteikkoja. Lintuja isosta pieneen eikä tarvitse roskalintujen rääkymistä kuunnella.- Anonyymi
jos kaikki metsöomistajat istuttaisivat vaikkapa 1000 puuta olisi Suomessa 650 000 000 mijoonaa tainta sitomassa hiiltä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun272644Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5031774Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei161754- 171384
- 231198
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si681189Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431068Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?751065- 31978
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa90942