Mäkistartti ja 2010 jälkeen valmistettu auto ?

Anonyymi-ap

1980 ja vielä 1990 -luvunkin bensiiniautoissa saattoi tehdä mäkistartin, jos auto oli pysäköity alamäkeen. Mutta niissä autoissa oli kaasutinmootori.

2000 -luvun (ja uudemmissa) autoissa ei kaasutinta ole, vaan elektronisen moottorinohjausyksikön ohjaama polttoaineenruiskutusjärjestelmä.

Mitä tällaisessa autossa tapahtuu, jos:

1) Laittaa virta-avaimen ON -asentoon (eli ajoasento, mutta ei pyöritä starttimoottoria)

2) Sopiva (mikä? Olisiko 3-vaihde hyvä?) vaihde päälle ja kytkin pohjaan (autossa vaihteet 1-5 sekä R ja vapaa)

3) Jarru pois, ja anna auton valua eteenpäin alamäkeen - kun nopeutta on riittävä, vapauta kytkin - mutta käynnistyykö auto, vai tykkääkö nykyautot huonoa mäkistartin yrittämisestä?

Vielä: Mitä asiaan vaikuttaa akun varaustila ?
Periaatteessahan sekä sytytys että polttoaineenruiskutusjärjestelmä tarvitsee sähköä.
Jos akussa on virtaa riittävästi, ei ongelmaa.
Mutta jos akku on tyhjä tai lähes tyhjä:

Niin kauan kun kytkintä pidetään pohjassa, moottori ei pyöri, eikä silloin pyöri generaattorikaan.
Kun kytkin vapautetaan, alkaa auton liike-energia pyörittää moottoria ja samalla generaattoria.
Mutta alkaako sähköä muodostua generaattorin tekemänä?
Ikivanhoissa tasavirtageneraattoreissa vastaus olisi ilman muuta ollut kyllä - mutta vaihtovirtageneraattoreissa asia ei ole itsestäänselvä - niissä yleensä tehdään magneettikenttä magnetointivirralla, joka otetaan akusta (ei kestomagneetteja).
Näin tehdään ilmeisesti siksi, että generaattorista saataisiin vakiojännite moottorin kierrosluvusta riippumatta - kestomagneetin käyttö johtaisi ilman muita toimenpiteitä siihen, että tyhjäkäynnillä olisi alijännite ja maksimikierroksilla ylijännite. Kun magnetointivirtaa säädetään, saadaan generaattorista vakiojännite ulos kierrosluvusta riippumatta, eli tyhjäkäynnillä magnetointivirta on maksimaalisen suuri, moottorin maksimikierroksilla taas todella pieni.
Taajuus toki vaihtelee, mutta kun perässä on kolmivaihetasasuuntaussilta, niin taajuudella ei ole merkitystä.

Jos akku on tyhjä, ei generaattorille saada magnetointivirtaa - ja silloin voi käydä niin, että ilman magnetointivirtaa vaihtovirtageneraattori ei osaa tehdä sähköä!

Eli onko niin, että täysin tyhjällä akulla mäkistartti ei onnistu, mutta jos akussa on edes vähän virtaa jäljellä, niin silloin homman ei pitäisi estyä ainakaan magnetointivirran puutteeseen ?

Eli miten on - voiko 2010-2019 välillä valmistetun auton mäkistartata vai eikö enää onnistu ?

Periaatteessahan ongelman olisi voinut välttää sillä, että generaattori olisikin 2 generaattoria yksissä kuorissa - pieni tasavirtageneraattori ja isompi vaihtovirtageneraattori -mutta niin ei ilmeisesti tehdä kun se maksaisi enemmän valmistaa.

Toinen keino parantaa tilannetta: magnetointi kestomagneetin ja sähkömagneetin yhdistelmällä - kestomagneetti mitoitettuna sen verran heikoksi, ettei maksimikierrosluvullakaan synny ylijännitettä. Tällöin sähkömagneetin magnetointivirta maksimikierroksilla olisi nolla, ja mitä pienempi kierrosluku, sitä enemmän magnetointivirtaa.

16

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu puhtaasti siitä onko akussa riittävästi hönkää joka riittää polttoainepumpun pyöritykseen. Toinen on lähteekö pumppu pyörimään mäkistartilla.

    • Anonyymi

      Ei niitä 80-90-luvunkaan katalysaattoriautoja enää saanut mäkistartilla tai vetämällä käynnistää, katalysaattoriin olisi voinut joutua palamatonta bensiiniä joka räjähtäessään tuhoaa koko kalliin katin.

      • Anonyymi

        Eikö pidemmässä starttauksessa, voi pensaa joutua kattiin.


      • Anonyymi

        Monissa autoissa kat on pohjassa auton keskellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö pidemmässä starttauksessa, voi pensaa joutua kattiin.

        Autossa on jotain vikaa jos joutuu sahaamaan pitkään käyntiin sitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Monissa autoissa kat on pohjassa auton keskellä.

        Kyllä se aika edessä on että lämpeäisi nopeammin. Joissain autoissa on ainakin yksi katti jo heti pakosarjan jälkeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä se aika edessä on että lämpeäisi nopeammin. Joissain autoissa on ainakin yksi katti jo heti pakosarjan jälkeen.

        Kat toimii parhaiten vain 300 C:ssa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kat toimii parhaiten vain 300 C:ssa.

        Edessä tuo lämpötila saavutetaan nopeammin .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Edessä tuo lämpötila saavutetaan nopeammin .

        0.00000000000000000000000000001 sek.


    • Anonyymi

      Virläkö 2010 oli myynnissä manualivaihteisia autoja? Vieläkö joku osti niitä???

    • Anonyymi

      Laittaa vain starttipilottia, moottori räjähtää käyntiin.

      • Anonyymi

        Kannattaa vaan sitten pysyä auton sisällä kunnes kaikki männänpalaset ym. on satanut takaisin alas.


    • Anonyymi

      jaa joo...yotubessa näkyvät pukkaavan manuaalit käyntiin.? ohjekirjat kylläkin kieltää .?
      eri asia varmaan jos auto on rikki.?

      • Anonyymi

        ei saa hinata ... voi tulla kallis lasku katti paskana ..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ei saa hinata ... voi tulla kallis lasku katti paskana ..

        Jos palamatonta polttoainetta joutuu kuumaan kattiin, se voi syttyä palamaan. Tämä voi aiheuttaa katalyytissä olevan keramiikan osittaisen tai täydellisen sulamisen.


    • Anonyymi

      ei saa uusia autoja hinailla ,vaan hinausauto on soitettava ja antavat samalla apuvirtaa jos akku on tyhjä...jne...kyllä ennen oli kaikki paremmin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1268
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      156
      1227
    3. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1115
    4. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      103
      1077
    5. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      52
      1077
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      56
      873
    7. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      853
    8. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      785
    9. Upea takamus

      Sulla on nainen upea takamus.
      Ikävä
      32
      772
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      74
      761
    Aihe