turbo ja dumppi

ollikaine

morjesta, kaikkee kysyttävää, eli mikä on dumppi?
mihin turbo liitetään? ja sitte kierrostenluki mittarin piuhat tai nii mihin ne lyödään?

kiitoksia jos vastaatte tyhmälle.

17

30044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja urpo

      dumppi=dumpvalve=hukkaportti, päästää ylimääräiset paineet pois! turbo kiinnitetään turbolle tehtyyn omaan pakosarjaan! ja kiekkamittarin mukana tulle yleensä ohjeet, eli lue!

      • ??????

        no se dumpvalve on kyl ihan eriasia ku hukkaportti.
        Dumpvalve päästää ylimäärisen paineen pois imusarjasta kun kaasuläppä suljetaan.
        Hukkaportti laskee osan pakokaasuista turbon ohi suoraan pakoputkeen, kun ahtopaineet on noussu tarpeeksi.


      • täällä lukemista

        Tuolla on aika hyvin selitetty

        http://fin-tuning.net/pager.php?catid=2


        "Dump-valve, bypass etc

        Dump valve, bypass-valve, diverter valve, pop-off valve, dumppi, poppari ... Rakkaalla lapsella on monta nimeä, homman selkiyttämiseksi yleiseksi muodostunut käytäntö on se että dump valve on se venttiili joka päästää paineet ulkoilmaan (dumppaa ilmat pihalle) ja taas by-pass venttiili nimitystä käytetään kaikista venttiileistä jotka kierrättävät ilman takaisin turbon imupuolelle. Muut nimitykset olisi hyvä jättää puhekielestä kokonaan. Silloin asioista keskusteleminen olisi huomattavasti selkeämpää.

        Itse venttiilien ideana on päästää ylimääräiset paineet pihalle kun kaasu suljetaan (esim vaihtotilanteissa). Jos ei käytetä by-pass- tai dump Valvea, niin turbon reagointi saattaa olla hitaampaa ja myös pidemmän päälle paineshokit saattavat aiheuttaa vaurioita turboon.

        Kaasu pohjassa ajettaessa turbo pyörii noin 150000 rpm ja kun kaasu höllätään esim vaihteen vaihtamisen ajaksi, niin turbo ei pysähdykään heti, vaan jatkaa edelleen pyörimistään tosin hidastuen. Kaasuläpän eteen kasautuu suurempi paine, kuin mitä turbon luona on. Paine-erosta johtuen tämä kaasuläpän luokse muodostunut paine aalto lähteekin nyt takaisin turbolle päin. Kun paine aalto saavuttaa turbon turbo pyörii edelleen, mutta nyt ilma kulkeutuukin ”väärään” suuntaan turbon läpi aiheuttaen samalla paineiskuja ahtimen siiville ja näistä iskuista kuuluu myös tsi-hi-hi ääni (tuttu myös ralliautoista). Nämä iskut saattavat vaurioittaa turboa ja samalla hidastavat turbon pyörintä nopeutta. Kun kaasu painetaan uudestaan pohjaan niin turbo reagoi sitä nopeammin mitä enemmän sillä on pyörimisnopeutta jäljellä. Tämä perustuu massan hitauteen. Dumpilla tai by-pass venttiilillä pyritään siis estämään tämän paine-aallon syntyminen päästämällä ahtoilma joko dumpilla ulkoilmaan, tai by pass venttiilillä turbon imupuolelle."


      • turpottaja

        Avaa suusi kun tiedät asiasta jotain... Dumppi= dump valve= eriasia kuin hukkaportti. pistä vaikka googleen haku sanksi ja lue lisää, tule sitten vasta tänne pätemään!!!


      • ollaan
        turpottaja kirjoitti:

        Avaa suusi kun tiedät asiasta jotain... Dumppi= dump valve= eriasia kuin hukkaportti. pistä vaikka googleen haku sanksi ja lue lisää, tule sitten vasta tänne pätemään!!!

        hiekkalaatikolla!


    • ohjeet

      jo tulikin. Kiekkamittari kytketään bensavehkeessä yleensä puolan napaan ja dieselissä laturin W-liittimeen.

    • 13

      456

    • klmno

      olen 11-vuotias poika ypäjältä. mikä on turbo?

      • Anonyymi

        Se on sellainen merkki pikkupojilla joiden nissanin takana lukee turbo, kun ne luulevat olevan koviksia.


    • lol

      Hukkaportin tehtävä on rajoittaa ahtopaine haluttuun arvoon. Hukkaportin valinnassa pitää ottaa huomioon moottorin tilavuus ja tehotavoite kuin myös haluttu ahtopaine. Hukkaportti on venttiili jota ohjataan ahtopaineen ja jousivoiman avulla. Jousivoima pitää hukkaportin venttiiliä kiinni, kunnes ahtopaine voittaa jousivoiman ja hukkaportin venttiili avautuu.

    • jjhj3

      turbo ei päästä thiis ääntä vai dumppi !

    • Ihme kysymyksiä

      voiko dumppia laittaa autoon missä ei oo turboa??

      • Uhahuh

        Mee roskiin


    • Anonyymi

      Turbo päästää thiisss äänen jos ajoneuvossa ei ole dumppia ja ajoneuvo "sakkaa" sitten jos siinä on dumppi ni se päästää pamauksen kun painekotelon paine purkautuu dumpin kautta nopeasti ulkoilmaa.

      • Anonyymi

        Joo vain tehokkaissa biileissä puhisee jatkuvasti😎


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo vain tehokkaissa biileissä puhisee jatkuvasti😎

        ai oliko niitä tehottomiakin autoja olemassa joissa on turbo? oon kuullut sellaisita tehottomista ja hitaista autoista muistaakseni niistä käytettiin nimitystä mopoauto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ai oliko niitä tehottomiakin autoja olemassa joissa on turbo? oon kuullut sellaisita tehottomista ja hitaista autoista muistaakseni niistä käytettiin nimitystä mopoauto.

        Skoda on tehottomien autojen johtava valmistaja !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2767
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      305
      2715
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      47
      2371
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      161
      1440
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1152
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1126
    7. 57
      822
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      803
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      719
    10. 55
      712
    Aihe