Jos kääntyisin Jehovan todistajaksi?

Anonyymi-ap

Niin saisinko edelleen lukea kotona Raamattua? Valitsemani käännöksen mukaisesti n.10 lukua päivässä.

17

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sinuaha voikin käännellä miten vain kirjoituksestas päätellen

      • Anonyymi

        Siis lupaa ei heltiäisi?


    • Anonyymi

      Ihmeiset silmät nuo Jeesuksen, tutkivan katseen luo sydämeen, sielusi tahrat ja salat oi, mitään et niiltä kätkeä voi.---- " Vain ristin luona Hän puhdistaa, ja veren voima sun pelastaa. Nyt nosta katseesi Jeesukseen ,ihmeiset silmänsä säteilee."

      www.Jeesuspelastaa.com

      • Anonyymi

        Kiitos taidankin lähteä sinne omaehtoisen Raamatun tutkimisen pariin.


    • Anonyymi

      Jehovan Todistajille muistutetaan miltei joka päivä sen tärkeydestä että jäsenet itse lukevat Raamattua. Se ei ole tärkeää mitä käännöstä lukevat. Ajatus on että yritetään kuunnella Jumalan sanaa päivittäin.

      Katolinen kirkko ja mitkä lie heillähän se oli se kielto keskiajalla että tavallisella kansalla ei ollut oikeutta lukea eikä edes omistaa Raamattua.

      • Anonyymi

        Jehovat eivät päästä ihmistä saaroksesta, vaikka mitä muuta meinaavat ...


      • Anonyymi

        "Se ei ole tärkeää mitä käännöstä lukevat."

        Kyllä Uuden maailman käännös on todistajien standardi ja sitä tulee yleensä käyttää.


      • Anonyymi

        Siis voisin tulla valtakunnan salille ja ottaa vanhan Biblian mukaan? Jos käännös poikkeaa salilla käytetystä voisin käyttää puheenvuoron ja kertoa näkemykseni?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis voisin tulla valtakunnan salille ja ottaa vanhan Biblian mukaan? Jos käännös poikkeaa salilla käytetystä voisin käyttää puheenvuoron ja kertoa näkemykseni?

        Eihän se noin toimisi, mutta todistajamieliset pyrkivät luomaan mielikuvaa, että erilaisia raamatunkäännöksiä käytetään ja vähättelevät UM-käännöksen roolia ulkopuolisille. Kyseessä on kaksoisviestintä, jossa ulkopuolisille kerrotaan muuta kuin liikkeen sisällä. Todellisuudessa UM on standardi, jota käytetään lähes aina, vaikka joissain yhteyksissä voidaan jotain muutakin lainata.


    • Anonyymi

      Saa sitä lukea, mutta ohessa tulisi käyttää Vartiotorni-seuran selitysmateriaalia. Missään nimessä todistajien ei tule yrittää selittää Raamattua itsenäisesti.

    • Anonyymi

      Me Jehovan todistajat emme tahdo Luterilais käännynäisiä
      Lahkoomme.
      Emme ota Räsäs & Essauyahlaisia kansanmurhan kannattajia
      herättämisiimme.

      • Anonyymi

        Mielummin "rutten" kaltaisia viinaan meneviä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mielummin "rutten" kaltaisia viinaan meneviä.

        Viinaan saa mennä, harvoja sallittuja huveja JT-uskonnossa. Jokin raja toki silläkin, mutta raja on venyvä.


    • Anonyymi

      Anonyymi-ap 2025-07-03 20:44:59

      Jos kääntyisin Jehovan todistajaksi? Niin saisinko edelleen lukea kotona Raamattua?
      --------

      Herrick Åberg kiinnostui jt:nä Raamatun tutkimisesta. Mutta kun hän vertasi Raamattua vartiotorneihin, huomasi hän, että vartiotornit poikkesivat Raamatusta.

      Hänen täytyi erota.

      Tosin hänelle vastattiin, että jehovantodistajuuteen antaudutaan, eikä liitytä, eikä eroaminen ole mahdollista. Näin oli vielä 1970 -luvulla.
      Sitten on laki pakottanut jt-lahkon muutokseen, eroaminen on nykyisin ilmoitusasia.

      Herrick Åberg kirjoitti muistelmansa lahkosta.
      Kirja nimeltä Nykyajan baabelin orjat
      Löytyy kirjastosta.

    • Anonyymi

      Anonyymi-ap 2025-07-03 20:44:59

      "Jos kääntyisin Jehovan todistajaksi?
      Niin saisinko edelleen lukea kotona Raamattua? "

      Lahkossa myydään väärennetty raamattu, "UM-painos"

      Esim. Heprealaisille 1:8

      UM: Mutta Pojasta hän sanoo: ”Jumala on sinun valtaistuimesi aina ja ikuisesti, ja valtakuntasi valtikka on oikeudenmukaisuuden valtikka.

      KR92: Mutta Pojastaan hän sanoo: – Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy ajasta aikaan, ja sinun kuninkaanvaltikkasi on oikeudenmukaisuuden valtikka.

      1933/38: mutta Pojasta: ”Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy aina ja iankaikkisesti, ja sinun valtakuntasi valtikka on oikeuden valtikka.

      Jeesuksen jumaluus on häivytetty muuttamalla jakeen merkitystä. Muissa käännöksissä Pojasta puhutaan Jumalana, UM puhuu Jumalasta, joka ei ole Poika.

    • Anonyymi

      Anonyymi 2025-07-04 22:48:53

      " Viinaan saa mennä, harvoja sallittuja huveja JT-uskonnossa. "

      -Meikäläinen on ollut JT:n kutsumana päivällisellä, keskiolutta oli pöydässä.
      Ajatuksenahan oli että värvättäisiin mukaan, niin maksaisin keskioluet korkoineen sitten lahjalootiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3713
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3085
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      54
      2285
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1510
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1299
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      86
      1156
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      991
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      955
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      942
    Aihe