Köyhä on arvoton vaikka omaisi mitä tahansa orjan ominaisuuksia kuten Luotettavuus, Järkevyys, Lojaalisuus, Velvollisuudentunto.
Arvon mitta on raha ja rikkaus. Ja se miten rikkaaksi pääsee on tekemällä tai suosimalla ahneutta, röyhkeyttä ja muita ominaisuuksia jotka ovat orjilta kielletty.
Luotettavuus on ominaisuutena nolla. Se on arvoton ominaisuus. Sitä hyödyntää rahanahneet vain. Ne jotka ovat petollisia pärjäävät paremmin.
Ainoa arvollinen lopussa on Karitsa. Mutta millä tavalla? Mitä on arvollisuus?
Hän ei ole luotettava eikä omaa muitakaan orjan ominaisuuksia. Vaan hän on rikas. Ja siksi arvollinen?
Onko olemassa arvottomia ominaisuuksia
3
343
Vastaukset
- Anonyymi
Jo Pietarin ja Paavalin aikana vaikutti Bar Jeesus joka opetti että jalous lisääntyy naimiskertojen kautta. 10000 kertaa tekee täydellisesti jalon.
Tämä on sama oppi kuin Maslowin tarvehierarkia pyramidi. Saatuaan seksuaalisen helpotuksen eli Moksan eli vapahduksen jokainen osoittaa monia hyviä ominaisuuksia saamassaan hormonihuurussa. Pyramidin alapään tarpeet kun tyydyttyy niin voi kivuta ylemmälle tasolle pyramidissa joilla ylemmillä tasoilla JALOUS on keskeisessä roolissa.
Orjat jäävät usein alimmalle tasolle eivätkä saa osakseen Jaloutta joka olisi hyveistä suurinta. Orjilla toki on orjien ominaisuuksia kuten LUOTETTAVUUS, JÄRKEVYYS, LOJAALISUUS JA VELVOLLISUUS. Mutta mitään todella jaloa hyvettä heille ei pääse kehittymään. - Anonyymi
Voidaanko antaa kivikautiselle valta rautakautisen ylitse? Eikö ole kirjoitettu: vanhempiasi pitää sinun kunnioittaman?
Jos siis suurin osa kansaa on kivikaudella, koska heille ei ole opetettu miten rautaa tehdään ja raudasta työvälineitä, eivätkä ymmärrä rautakauden korkeatieteitä esim. astrologiaa, joka aiheuttaa about saman, kuin eläin on, niin eikö rautakautta elävät pitäisi silloin julistaa suojeltaviksi ja koskemattomiksi muilta?
Jos ihminen saa peruskoulutuksen ja eläin myös, niillä ei ole eroa toisiinsa nähden, koska se on lajille ominaista. Mutta jos koira oppii ihmiseltä, silloin sen hengestä tulee arvokkaampi, koska se on oppitun toisenlaisen käyttäytymis- tai toimintatavan, mikä eroaa sen lajin tavoista.
Yhtälailla se, joka tietää miten rautaa käsitellään, ja joka tietää astrologiset syyt ihmisten käytökseen, voiden siten toimia ihmispaimenena, ja opiskelee kirjoituksia, on paljon viisaampi, kuin useimmat muut. Kuten ihmisellä on oikeus alemmalla tasolla oleviin eläviin, niin myös tasoa 4 lähestyvällä on oikeus alemmalla tasolla oleviin ihmisiin.
Mutta: koska energiaa ja ruokaa riittää, tätä ei yleisesti tunnusteta, vaan valtaa annetaan astrologiaa ja sen mukanaan tuomaa oikeutta tuntematta ammatillisen toimen perusteella, esim. poliisi tai lääkäri, mikä aiheuttaa sen, että toisilleen sopimattomat luonteet joutuvat kärsimään joutuessaan tekemisiin toistensa kanssa, josta jo raamattukin varoittaa:
(Ps. 57:5) Sieluni on leijonain keskellä, minun täytyy maata tultasuitsevaisten seassa, ihmisten, joiden hampaat ovat keihäitä ja nuolia, ja joiden kieli on terävä miekka. Ensimmäinen lause kiinnitti huomioni jossa kaikki neljä on yhteiseltä nimeltään Empaattisuus ! Itse tulin budhalaiseksi nähtävästi jo 8 vuotiaana vaikka itse en sitä tajunnutkaan, se ei ole uskonto vaan usko siihen että "ihminen on ihmiselle ihminen" eikä "homo homini lupus" ! Kansakoulu 2. luokalla iskettiinn katekismus kouraan ja sanottiin "Tämä sinun pitää osata ulkoa lukukauden lopussa !" Luin samana iltana koko uskonnollisen "natsi" teoksen ja palautin seuraavana päivänä opettajalle ja sanoin "Luin mutta en opettele ulkoa, maailmassa on paljon muuta uskottavaa luettavaa." joten norsun kokoinen luterilais opettaja käski laittaa kädet hänen pöydälleen, otti karttakepin ja yritti lyödä sormeni poikki ! Mutta ei älynnyt että olin pelannut jo kolme vuotta jääkiekkoa joten hän joutui selittämään opettajien kokouksessa miksi hän hajoitti karttakepin ? Kokouksessa mukana oli oppikoulun ruotsin kielen opettaja (äiti) ja englannin kielen lehtori ja vara rehtori (isä) näin opetus toimi Toimii !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512