Nimismiehen kiharat, mistä ne ilmaantuu?

Ennenwanhaan sorateillä oli ns. nimismiehen kiharaa, eli sellaista aaltomaista ärsyttävästi täristävää epätasaisuutta.
Wikipedia väittää että se muodostuisi autojen renkaiden "sutimisesta", mutta en niele selitystä, koska ei ne sudi normaaliajossa ja lisäksi tässä kuvassakin näkyy kiharaa koko ajokaistan leveydeltä, eli myös kohdissa joissa renkaat ei edes kulje, joten wikipedian selitys ei vaikuta oikealta.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c8/Nimismiehen_kiharoita.jpg
10326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jo on isot murheet ja mieletön tiedonjano noin isosta ja tärkeästä asiasta.
Onko sulla muuten kaikki hyvin?

Äänestä
  • Kyllä ne renkaat kuluttaa sitä tien pintaa ja siitä syntyy pikkuhiljaaa pieni harjanne , mutta ei sutimalla, jos joku niin väittää. Kyllä siinä saa toinenkin auto mennä ennen kiharan syntymistä .

    Äänestä

  • Vain tyhmää idioottia ei kiinnosta mikään.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Vain tyhmää idioottia ei kiinnosta mikään.

    Siitähän ei ollut lainkaan puhe. Et siis ymmärtänyt ja teit ihan omia johtopäätöksiä ja kun et ole ihan terävin Persu, niin tulos on aika surkeaa ja noloa.

    Äänestä

Kiharat syntyvät auton jousituksen resonanssista. Ne saavat alkunsa pienistä epätasaisuuksista. Kun niitä alkaa pyöräuraan syntyä siirrytään ajamaan eri paikkaan, jolloin niitä on lopulta koko tien leveydeltä.

Äänestä

kyllä..meidän kotitie on 1.4 km mittainen ja alkupää tiestä noin 800metriä on aina huonossa kunnossa , kun naapuri kaahaa .loppupää tiestä joka päättyy meille on hienossa kunnossa kun en kiihdyttele, vaan ajan tasaista ajoa...kyllä turha kiihdyttely ja kaahaaminen kuluttaa tietä..

Äänestä

Kun tuossa tapauksessa puhutaan sutimisesta, niin se tarkoittaa, että pienestä epätasaisuudesta johtuen renkaan ote tiehen kevenee pieneksi hetkeksi ja rengas "sutaisee" minimaalisen verran ja seuraavat autot toistavat sitä samaa tapahtumaa ja kaikki kertautuu ja tuloksena on nuo "kiharat".

Äänestä
  • Riittävän kova sutimien poistaa kiharat. WRC erikoiskoe paikalle ja kiharat ovat kohta poissa.

    Äänestä

ja minkätakia nimismies saa näistä syyt niskoilleen? Eikö se ole pikemminkin TVH:n / tielaitoksen homma korjata teitä...

Äänestä

Traktorit eli ne isoharkkoiset takarenkaat. Traktorissa kun ei ole jousitusta se alkaa välillä pompottaan ja silloin nämä harkkorenkaat "kuokkii" ne kiharat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ennenwanhaan sorateillä oli ns. nimismiehen kiharaa, eli sellaista aaltomaista ärsyttävästi täristävää epätasaisuutta.
Wikipedia väittää että se muodostuisi autojen renkaiden "sutimisesta", mutta en niele selitystä, koska ei ne sudi normaaliajossa ja lisäksi tässä kuvassakin näkyy kiharaa koko ajokaistan leveydeltä, eli myös kohdissa joissa renkaat ei edes kulje, joten wikipedian selitys ei vaikuta oikealta.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c8/Nimismiehen_kiharoita.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu