Aloitteen otsikko: Koulubiologian uudistaminen ja maailmankatsomuksellisesti "neutraali" tiedeopetus. Neutraali? Mikä vitsi!
Lähdeluettelossa parin aloitteen puuhamiehen omia sepustuksia ja tietenkin myös T. Puolimatkan. Reinikainen toki mukana aloitteessa.
Aloitteen teksti on järkyttävän pitkä lässytys, niin myös lähdeluettelo.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/15403
Ehkä olisi jopa hyvä, että tämä sepustus pääsisi eduskuntaan asti.
Aitokristittyjen kansalaisaloite on huumoripläjäys
7
61
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Pitäisikö huvikseen kannattaa? Eduskuntaan eteneminen lisäisi varmuudella kirkosta eroamista. Aijai kun Päivi päästettäisiin vielä kerran irti.
- AnonyymiUUSI
Ei mitään toivoa päästä eduskunnan lähellekään. Kuukausi on kerätty kannattajia ja kannatuskäyrä viistää maata. Mutta tärkeintä näille on kai tällainen puuhastelu, jotta voivat edes jotain kokea tehneensä.
- AnonyymiUUSI
Ei noilta reppanoilta ainakaan tarmoa puutu. Mutta menisivät mieluummin vaikka noukkimaan roskia kadulta, niin saisivat edes jotain hyvää aikaan.
Miltähän Suomi näyttää vaikka yli 75-vuotiaan Reinikaisen silmiin? On kasvanut maailmassa jossa mm. homoseksuaalisuus oli sekä rikos, sairaus että synti. Ensin se poistui rikoslaista, sitten sairausluokituksesta ja nyt ei kirkonkaan enemmistö pidä syntinä. Ehkä hiukan ärsyttävästi samaan aikaan elintaso on kasvanut, ja esimerkiksi itsemurhien määrä vähentynyt. Luonnonsuojelukin on nyt ihan eri asemassa kuin reilut puoli vuosisataa sitten.
Ja jos kreationisteja vielä olikin aiemmin, nyt joukko on marginaalinen. Koululaitos paukuttaa joka oppilaan päähän hänen näkemyksensä mukaan hirveää valhetta. On se varmaan karua ajatella.- AnonyymiUUSI
jori.mantysalo kirjoitti:
Miltähän Suomi näyttää vaikka yli 75-vuotiaan Reinikaisen silmiin? On kasvanut maailmassa jossa mm. homoseksuaalisuus oli sekä rikos, sairaus että synti. Ensin se poistui rikoslaista, sitten sairausluokituksesta ja nyt ei kirkonkaan enemmistö pidä syntinä. Ehkä hiukan ärsyttävästi samaan aikaan elintaso on kasvanut, ja esimerkiksi itsemurhien määrä vähentynyt. Luonnonsuojelukin on nyt ihan eri asemassa kuin reilut puoli vuosisataa sitten.
Ja jos kreationisteja vielä olikin aiemmin, nyt joukko on marginaalinen. Koululaitos paukuttaa joka oppilaan päähän hänen näkemyksensä mukaan hirveää valhetta. On se varmaan karua ajatella.No siinähän ihmettelee. Viisaan ihmisen tunnistaa siitä, että kykenee haastamaan oman ajattelunsa, ei pelkästään toisten ajattelua.
- AnonyymiUUSI
Siis he kuvittelevat, että se, miten luonto toimii, on katsomusasia? Ei, tiede ei toimi niin. Tieteessä makuasiat eivät korvaa faktoja.
- AnonyymiUUSI
"Uskovaisten tieteellä" ja tieteellä on se olennainen ero, että ensimmäisessä on olemassa uskonnollisiin teksteihin pohjaava lopputulos, johon pitää vimmatusti pyrkiä. Kaikkia sitä vähänkin tukevia todisteita pitää kerätä ja korostaa kaikki muut yrittää mahdollisuuksien mukaan lakaista maton alle.
Tiede taas pyrkii löytämään totuuden. Ironista tässä on se, että tiede voisi päätyä samaan lopputulokseen kuin jokin pyhä kirjoitus, JOS se olisi totuus. :D
Edelleen huvittavaa on, että "uskovaisten tiede" ei koskaan keskity sen taikajimin suoraan todistamiseen vaan aina yritetään mennä kiertokautta. Miksihän... :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1008751
- 474319
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html381516- 241460
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341199Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121180Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31862Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837