Menisitkö töihin jos se tarjotaan?

Anonyymi-ap

Olen sitämieltä, että harva menisi!
Tarjottu työ on todella harvoin itselle sopivaa työtä ja jopa kaukana kotoa!...

Onko siis kyse omituisesta oikeudesta kiltäytyä työntekemisestä kun saa valita asuipaikkansa miten haluaa, jopa tavoittamattomiin saakka yhteiskunnan maksettavaksi?

Yhtälössä mättää ja pahasti yhteikunnan tarkoitus ja hyvinvoinnin idea!

4

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Tarjottu Työ on samanlainen satuolento kuin joulupukki.

    • Anonyymi
      UUSI

      Eiköhän se tule muuttumaan.
      Siis ei se etteikö saisi valita asuinpaikkaa mutta se että saa valita asuinpaikan muiden kustannuksella.

      Kun joutuu valitsemaan asuinpaikan omalla kustannuksella niin alkaa ihan oikeasti ne työt kiinnostamaan ihan eri lailla.

      Sama muusta elintasosta.
      Kun yhteikunta tarjoaa vai parakkimajoituksen ja kierrätetyt vaatteet ja yhteisruokailun niin alkaa se oma asunto ja omassa rauhassa syöminen kiinnostaa ihan erilailla.

    • Anonyymi
      UUSI

      Haluasin töihin Kelalle

    • Anonyymi
      UUSI

      yleensä kannattaa itse hakea itsellensä työtä. Silloin on mahdollisuus saada suht kelvollista työtä Sen sijaan Työvoimapalvelujen, kuntien tarjoamat työharjoittelut ja kokeilut ovat työtä joka on alipalkattua, olemattomilla työehdoilla ja eivät johda yhtään mihinkään. Sellaisista hommista saatu työkokemus on oikeata palkkatyötä hakiessa arvotonta ja jopa hyvin haitallista tietoa lisättäväksi työhakemuksen meriittitietoihin.
      Jos mainitset että olin työkokeilussa puoli vuotta niin se on sama kuin kertoisi että lusin saamaani kakkua Saramäessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe