EVOLUUTIOTEORIAAN 10 YLEISINTÄ HÄIRIÖTÄ

Hiukan vastinetta näihin kerrostaloluukun lämpöpatterikansan evotarinoihin.
Konesuomennos:
EVOLUUTIOTEORIAAN 10 YLEISINTÄ HÄIRIÖTÄ
1. **Spontaanin syntymisen mahdottomuus** - Evoluutio ei pysty selittämään, miten elämä alkoi elottomasta¹.
2. **Fossiiliaineisto kumoaa evoluution** - Lajien välillä ei ole siirtymäfossiileja, varsinkaan meriselkärangattomilla, hyönteisillä, hevosilla, valailla ja apinoilla¹.
3. **Genetiikka kumoaa evoluution** - Mutaatiot ovat enimmäkseen haitallisia, eivät lisää uutta geneettistä tietoa, eikä DNA:n monimutkaisuus voi syntyä spontaanisti¹.
4. **Olkimies-harha** - Evoluution kannattajat esittävät kreationistit väärin uskoen "lajien pysyvyyteen"².
5. **Henkilökohtaiset hyökkäykset** - Evoluution kannattajat loukkaavat kreationistien älykkyyttä, pätevyyttä ja motiiveja².
6. **Reifikaatioharha** - Suunnittelun liittäminen "luontoon" viittaa evoluution taustalla olevaan mieleen³. 7. **Suosioon vetoaminen** - Väite, että 99 % tiedemiehistä uskoo evoluutioon, ei tee siitä totta².
8. **Ekvivaleisuusharha** - Evoluution määritteleminen pelkäksi "muutokseksi ajan myötä" tai "laskeutumiseksi muuntuen" on harhaanjohtavaa².
9. **Liukkaan rinteen harha** - Varoitus siitä, että evoluution hylkääminen johtaa tieteelliseen lukutaidottomuudeen, on perusteeton².
10. **Tu quoque -harha** - Evoluution puutteiden osoittaminen ja samalla kreationismin vahvuuksien sivuuttaminen on epäreilua².

Onko kukaan aikuinen tullut uskoon joulupukkiin?

4

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Evoluution kannattajat loukkaavat kreationistien älykkyyttä"
      "kreationismin vahvuuksien"

      *pyrsk* Tässä varmuudella jo Kuukauden Typerin Postaus-kisan mitalisti. Lähettäjänä - no kukapa muukaan :D.

    • Anonyymi

      Väärä palsta.
      Sinun ei pitäisi valehdella evoluutioteoriasta, vaan perustella mikisi seemiläinen lammaspaimenten heimo tiesi paremmin lajien synnyn kuin nykyaikainen tiede.

      Saa suorttaa!

    • Anonyymi

      Kohta 1 ei kuulu evoluutioteoriaan.

    • Anonyymi

      Minkä niistä lukuisista luojista ja luomistarinoista tämä todistaa oikeaksi?

      Ja etkö edes tiedä sitä että elämän synty ei kuulu evoluutiooon? Annat itsestäsi aika idiootin kuvan, kun ihan nämä perus yleissivistykseen kuuluvat asiat näyttävät olevan sinulle vieraita. Joten miten sinulla on älliä puhua jostain tieteistä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      177
      3346
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      102
      2569
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2420
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      93
      2342
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2339
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      2
      1963
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1760
    8. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      Suomen sosialidemokraattinen puolue
      32
      1623
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1617
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1357
    Aihe