Eri käyttörahat saman katon alla – onko tämä oikeudenmukaista?
Hei kaikille, haluaisin nostaa keskusteluun erään epäkohdan, johon olen törmännyt asuessani Krevinkodissa, joka on hoitokoti/palveluasumisyksikkö.
Minulla on kuukausittain käytössä vain 182 euroa henkilökohtaista käyttörahaa. Samaan aikaan toinen asukas samassa hoitokodissa saa 530 euroa käyttövaraa kuukaudessa toimeentulotuella.
Asumme samassa paikassa, syömme samaa ruokaa, saamme samanlaista hoitoa – mutta meillä on silti täysin eri määrä rahaa käytettävissä omiin menoihin.
Tiedän, että tähän vaikuttaa asumisen virallinen status, mutta eikö tämä ole aika epäoikeudenmukaista?
Kysymyksiä, joihin haluaisin saada vastauksia (ja ehkä vinkkejä muilta):
Miksi toiset asukkaat saavat enemmän käyttörahaa? Johtuuko se siitä, että heidät on virallisesti luokiteltu laitoshoidossa oleviksi ja minä en?
Voinko itse hakea toimeentulotukea Kelalta, jotta saisin enemmän käyttövaraa – kuten tuo toinen asukas?
Kuka määrittelee, mikä on kunkin asumisstatus? Onko se kunta, Kela vai hoitokoti itse?
Onko oikein, että käytettävissä oleva raha vaihtelee näin paljon, vaikka hoivataso ja palvelut ovat samat?
Itse olen täysin toimintakykyinen ja hoidan mielelläni omat asiani – mutta tämä tilanne tuntuu epäreilulta. Jos jollain on kokemusta vastaavasta tilanteesta tai neuvoja, miten voisin hakea selvitystä tai muutosta tähän, kuulisin mielelläni!
Ystävällisin terveisin, Krevinkodin asukas
✍️ Taustatietoa aiheesta:
Suomessa käyttövaran määrä hoivakodissa riippuu siitä, mikä hoitomuoto sinulla virallisesti on – laitoshoito vai palveluasuminen:
Käyttöraha/kk
Hoitomuoto
Selitys
Laitoshoito
Täysin yhteiskunnan elättämä: kaikki kulut katetaan, ja käyttövara on kiinteä, korkea
n. 530 €
Palveluasuminen / osittain omavarainen
Maksat osan kuluista itse (esim. vuokra tai ruoka), ja käytössäsi on vähemmän käyttövaraa. Kelan perustoimeentulotuki voi täydentää, mutta käyttöraha jää matalammaksi n. 182 €
Eri käyttörahat saman katon alla onko tämä oikeudenmukaista?
3
59
Vastaukset
- Anonyymi
Esititpä hyvän kysymyksen. Todella hyvän.
Itselleni eräs hoivakodin asukas valitti samanlaisesta asiasta. Toinen sai vaatteisiin useita satasia, hän ei. Ulkopuolisena joudun olemaan täysin neutraali tähän kysymykseen, enkä kysynyt mitään vaikka mielrni teki.
Onko tällä toisella varallisuutta, sinulla ei? Onko ongelmia rahan käytössä, esim kaikki menee tupakkaan, pelaamiseen ym tällaista?
Toivottavasti saat asiallisia vastauksia ja minä siinä samassa. - Anonyymi
Laitoksessa asuvan käyttöraha määräytyy yleensä asukkaan tulojen mukaan.
Asukas maksaa kuitenkin omistaan pienen osan asumisesta, jos on omia tuloja, esim. eläkettä.
Se on joku tietty prosentti tuloista, jonka on jäätävä käteen asukkaalle, eli käyttörahaksi.
Käyttöraha ei siis määräydy asumisen ja asumismenojen mukaan, vaan asukkaan omien tulojen mukaan.
Jotkut saavat pelkkää toimeentulotukea, mutta joillain on olemassa juurikin eläke, tms.
Siitä syystä käyttörahojen määrät vaihtelee asukaskohtaisesti.
Se on sama systeemi, jos on vaikka pitkäaikaishoidossa psykiatrisessa sairaalassa, käyttörahat määräytyy tulojen perusteella. - Anonyymi
Se on tässä maailmassa kaikkialla niin, että toinen saa enemmän tai vähemmän kuin toinen, ihan joka asiassa. Toinen myös tekee töitä enemmän kuin toinen.
Minä saan eläkettä enemmän kuin useimmat muut. Siihen on syynsä, jotka on aina tiedetty. Omat valinnat nuoresta pitäen vaikuttaa.
Ole tyytyväinen, että sinusta pidetään huolta, vaikka et tee mitään sen eteen muuta kuin valitat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302708
- 681586
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2321288Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/1051231- 111168
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671105Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.921006Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175988Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸44978IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56969