Nyt sen tekivät lestat. Rikosilmoituksia poikineet pahoinpitelyt ja laittomat uhkaukset ovat poikineet jo ensimmäiset poliisin esitutkinnat ja ensimmäisen sakkotuomionkin.
Vikahan siellä taustalla on vaikka päin naamaa muuta väitetään.
Ovat itse parhaita maineensa pilaajia.
Vikahan siellä taustalla on vaikka päin naamaa muuta väitetään.
Ovat itse parhaita maineensa pilaajia.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Sitten vaan konkretiaa pöytään niin tarkastellaan tapauksia yhdessä,. 😆
Seitsemän tarrajengiläistä on jo tehnyt rikosilmoituksen.
Lisäksi neljä aikoo tehdä ja vähintään 11 harkitsee rikosilmoituksen tekemistä.
Hae uusimmat uutiset Suviseuroista.
Tietenkin tekivät, mutta mitään rikoksia ei ole tapahtunut. Ikävää kun eivät voi suvaita muiden arvoja ja uskoa.
Johan ensimmäinen sakkotuomio on annettu.
Höpöhöpö!
Saa lukea tuosta
https://www.hs.fi/suomi/art-2000011356952.html
Niin? Missä sakot?
Kyllä ne olivat rikoksia. Ei toisten päälle saa heitellä erilaista tavaraa, eikä esim. heittää pissalla täytettyä pulloa toisen asuntovaunuun sohvaa ja muita paikkoja sotkemaan.
Odota ihan rauhassa. Ne rapsahtavat sen jälkeen kun oikeus on käsitellyt asian. Nimittäin ennen rikosilmoituksen käsittelyä ei sakkoja anneta. Pikku rikkeet - kuten liikenne - ovat asia erikseen.
Liike on iso ja sinne mahtuu mukaan monenlaista.
Väkivallalla ei pidä tietenkään vastata,
mutta törkeää myös ottaa erillisvapaudet mennä toisten erityiselle kesäjuhla-alueelle järjestämään omaa ohjelmaa, levittämään liikkeen edustamien arvojen vastaista omaa agendaa, mikä oli kaikilta kielletty.
Minkä ihmeen maineensa?
Sen mitä sinulla ei ole koskaan ollutkaan.
Eikö se positiivinen uskonnonvapaus maistukkaan uskovaisille kun niin riitaantuvat.
Mitä tarkoitat?
Varmasti sitä, että te laitauskovaiset ette ymmärrä että myös muillakin on uskon- ja sananvapaus kuin vain teillä. On oikeus sanoa että "en usko" eikä se ole edes mitään vainoa tai jumalanpilkkaa.
Miten suviseurat rahoittaa kenenkään uskoa kun harjoittaa omaansa?
Rajoittaa…
Et siis todellakaan ymmärtänyt. Otan osaa..
Suviksen oikeutta harjoittaa uskontoaan on häiritty, sen varmaan ymmärrät?
Uskonrauhan rikkominen on rikos.
Suviseuroissa ei kyllä keskeytetty yhtäkään uskonnollista tilaisuutta "tarratoimikunnan" toimesta. Ketään ei estetty veisaamasta. Ketään ei estetty rukoilemasta. Joten miten ihmeessä kyseessä voi olla häirintä? Ei tarrojen liimaaminen ole mitään uskorauhan rikkomista.
"Suviseuroissa ei kyllä keskeytetty yhtäkään uskonnollista tilaisuutta "tarratoimikunnan" toimesta. Ketään ei estetty veisaamasta. Ketään ei estetty rukoilemasta. "
Niinpä.
Naurettavaa touhua, missä järkivähä ?
Mennä nyt liimailemaan jotain lapsellisia tarroja voi tätä pöljyuden määrää!
Piispa Leppänen kuuluu tähän toimikuntaan. 😂
Toivittavasti Suvikset nostaa syytteen uskonrauhan rikollisesta!
Eihän oman mielipiteen sanominen tai kirjallinen ilmoitus ja tarrat ole rikos vaan kuuluu normaaliin sananvapauteen. Nämä tarrojen liimailijathan olivat itsekin lestaadiolaisia
Ihmiset alkavat sielläkin ajattelemaan omilla aivoillaan. Hyvä!
Ei kuulu mutta on puolustanut sen toimintaa.
Liike on hengellisesti epäterve ja sitä hallitaan paljon pelolla. ”Toisinajattelijoita” rangaistaan ja vaiennetaan. Aitouskovat eivät kyllä taida nähdä tuossa mitään epänormaalia.
Aamusta pankkiin....
”Uskovat ryvettävät itse maineensa”
Niin, tästä toki voi olla montaa mieltä.
Yleisesti ottaen taustalla on se, miten jotkut uskovat nostavat itsensä muita ylemmäs ja kokevat olevansa parempia kuin ns. tavalliset ihmiset. Kun sitten kuitenkin, ihmisiä kun ovat, tekevät kaikenlaista kyseenalaista, niin heitä sitten ”pylvään nokasta” alas ravistelallaan.
Mitä tulee noihin tarrojen laittelijoihin, niin eiväthän he muuten millään tavalla häirinneet mitään. Ne reaktiot, mitä jotkut vanhoislestadiolaiset osoittivat, eivät kyllä mitään hyvää käytöstä olleet. Eli jotkut heistä osoittautui huonosti käyttäytyviksi.
Kyllä sinä ryvetät ihan itsesi.
” eiväthän he muuten millään tavalla häirinneet mitään. ”
Tuo on kyllä niin ymmärtämätöntä kommenttia kuin olla voi
Mitä siitä et ymmärtänyt?
"Yleisesti ottaen taustalla on se, miten jotkut uskovat nostavat itsensä muita ylemmäs ja kokevat olevansa parempia kuin ns. tavalliset ihmiset. "
No koska olemme osa kuninkaallista papistoa kuten Jumalan sana toteaa.
"Mitä tulee noihin tarrojen laittelijoihin, niin eiväthän he muuten millään tavalla häirinneet mitään. "
Loukkasivat lestojen pyhinä pitämiä arvoja mikä on rikos nykyään Suomessa!
Ei rikollisten tule sallia mellastaa toisten reviirillä tuhoa ja turmiota tuottaen.
Mummo ei ymmärtänyt, kun tuollaista kirjoittelee, etkä itsekään näköjään toisen kommenttia oikein.
Järjestäjän taholta on selvästi kerrottu, että sitä pidetään häiritsevänä ja sellainen oman kampanjan järjestäminen juhla-alueella on kielletty kaikilta tasapuolisesti.
Jo viime juhlissa siitä puhuttiin juhlien häirintänä.
Laittoivat muut siivoamaan perässä sotkujaan.
Olisi paljon kivempi saada pitää ne juhlat rauhassa ilman tuollaista politikointia liikkeen arvoja vastaan. Kritiikin esittämisen ja keskustelun oikea paikka on muualla kuin siellä.
Uskon että järjestäjillä oli aikamoinen t yö siivota sitä sotkua minkä pride-häiriköijät aiheuttivat?
Vai niin uskot. Itse en ainakaan. Niitähän keräsi pois moni tapahtumaan osallistuja järjestäjien sijasta, mutta kyllä se turhaa aikaa ja vaivaa vei, jonka olisi voinut käyttää paljon mukavemmin ja järkevämmin juhlista nauttien. Sääntöjä rikkova tarrapartio loukkasi suviseuraväkeä ja pilasi juhlien tunnelmaa toistamiseen. Niin ei voi jatkua, vaan häirintäänsä tulee voida puuttua paremmin seuraavilla Suviseuroilla, jos se jatkuu.
"Uskon että järjestäjillä oli aikamoinen t yö siivota sitä sotkua minkä pride-häiriköijät aiheuttivat?"
Oli siinä kova työ siivota näiden häiriköiden sotkuja mitä levittivät joka paikkaan.
”Anonyymi” 2025-07-15 11:05:58 kirjoitti:
”Järjestäjän taholta on selvästi kerrottu, että sitä pidetään häiritsevänä ja sellainen oman kampanjan järjestäminen juhla-alueella on kielletty kaikilta tasapuolisesti.”
Toki näin oli. Mutta koska liikkeen piirissä on monia sateenkaari-ihmisiä, jotka elävät jatkuvassa ristiriidassa, niin hyvä oli, että asiaa nostettiin esille.
Niissä tarroissa oli mm…
”Rakastava Jumala ei rankaise, jos perheenäiti haluaa käyttää ehkäisypillereitä.”
”Ei tarvitse kantaa enemmän kuin jaksaa”
”Älä suojele lapsia tiedoilta.”
”Anna heille enkeleitä”
”Meitä on ollut aina.”
”Taivaassa minulla on sinut”.
”Kritiikin esittämisen ja keskustelun oikea paikka on muualla kuin siellä.”
Mielestäni nuo eivät olleet kovin provosoivia.
Mitä tulee sitten niihin, jotka näitä ihmisiä alkoivat vainota. Heitä kohtaan heiteltiin esineitä, kuten laudanpätkiä missä oli nauloja, telttojen päälle retkituolia, syljettiin ja uhkailtiin henkilökohtaisesti aika pahasti. Ehkä heillekin pitää sanoa nuo samat sanat?
”Anonyymi” 2025-07-15 13:08:14kirjoitti ”Uskon että järjestäjillä oli aikamoinen t yö siivota sitä sotkua minkä pride-häiriköijät aiheuttivat?”
Nuo tarrat olivat tarkoituksella sellaisia, että ne oli helppo irrottaa. Eikä niistä juuri roskia tullut, elleivät sitten lapset niitä levitelleet.
Tiesittekö että alueella oli lepopaikka seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kuuluville? Se oli asuntovaunut, mihin saattoi mennä huomaamattomasti ja oli mahdollisuus saada vertaistukea. Sen järjesti joukko entisiä ja nykyisiä vanhoillislestadiolaisia.