Ilman ateismia teistit eläisivät vielä puussa

Ateistit olivat tarpeeksi fiksuja tullakseen puusta alas laajentaakseen elinpiiriään. Samaan aikaan teistit pysyttelivät tiukasti puussaan syytäen solvauksia ateisteille ja syyttäen heitä jumalan tahdon vastaisesta toiminnasta.

Ajan myötä teistit kävivät kateellisiksi ateisteille kun näkivät kuinka hyvin ateisteilla meni. Joten pikkuhiljaa teistitkin uskaltautuivat alas. Mutta he eivät tehneet sitä halusta elää yhtä hyvin kuin ateistit. Ei suinkaan, teistit halusivat tehdä ateistien elämästä yhtä kurjaa kuin teistien elämänsä oli.

Ja näin on ollut aina siitä lähtien. Teistit eivät halua itselleen parempaa elämää. He haluavat vain että muilla on vielä kurjempaa kuin heillä. Jolloin he voivat uskotella itselleen että heidän elämänsä on muita parempaa.
16222
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Milloin ateistit järjestävät omat Suviseurat voimme jo odottaa ja estimoida että sinne tulee kymmeniä tuhansia autoja ja teltoissa kymmeniä ateisti saarnaajia. lauletaan pilkka lauluja. Ei mitään muuta kuin asuntovaunua perään. Ateismin syvin olemus on ihan oma nauruherätys. Jumalan pilkka. Kognitiivinen dissosanssi teltta on suositun. Tietysti.

Äänestä
  • Suviseurat on oiva todiste siitä miten joukossa tyhmyys tiivistyy.

    Äänestä

yksi ateisti sankari väittää Vaikka hänellä on yli 6000 seuraajaa tiktokissa niin ei enää tule ketään juttelemalla ja hän on sitä mieltä että hän on saanut vakuutettua sen että he ovat luopuneet uskostaan.
Sama onnistunee suviseroilla
100.000 ihmiselle. Kognitiivinen dissonanssi

Äänestä

Onko ihminen ollut oikeasti apina joskus hyvin kauan
sitten historian havinoissa ? Tämä vahvistaisi evoluution.
Silloin on jo ollut jengisotia myös. Ennen luola aikaa.
Ja sota jatkuu nyt aseilla.

Äänestä

Homo sapiens on ainoa laji, joka tekee tulta, laittaa ruokaa, käyttää vaatteita ja käyttää lukuisia teknologioita. Myöss, Homo sapiensilla on taidetta, esim. maalausta, arkkitehtuuria, kirjallisuutta ja musiikkia .
Puusta maahan tulo mahdollisti ison loikan evoluutiossa
Kahdelle jalalle. Mukana tuli nippu taitoja. Laulu oopperassa ja presidentit teleoperaattorit. Pakkohan se on uskoa.

??

Äänestä

Ilman ateisteja he eläisivät vielä yksisoluisena eliönä merissä. Eivät olisi uskaltaneet edes yrittää maalle muuttamista, koska pelkäisivät Jumalan rankaisevan heitä siitä että uhmaavat paikkaansa....

Äänestä

Minä kuulun teistisiin apinoihin.
Lomalla etelässä vietän aikaa palmuissa
syön kookosta latvoissa. UkalaBukala on nimi.

Äänestä

pelkästään silmä ihmisen silmä on niin monimutkainen ja kun otetaan mikroskoopin alle niin joku voi tulla väittämään ihan varmasti että se on täysin sattumalta syntynyt. Taas kognitiivinen discotanssi

Äänestä

Itse asiassa puusta alas tultiin seuraavasti: Oli apina joka SAIRASTI Korkean paikan kammoa eikä kyennyt olemaan korkealla puiden latvoissa. Hän lähti maan pinnalle ja vietti aikaa maan päällä mahdollisimman paljon. Kun leijona tuli hän meni puuhun alimmille oksille turvaan. Leijona seurasi perässä ja usein syntyi taisteluja. Tämä apina tuli rohkeaksi ja älykkääksi pelkästään siksi että SAIRASTI Korkean paikan kammoa.

Äänestä
  • Kaikenlaiset sairaudet ovat tärkeä tekijä evoluution kehityksessä. Ne ovat mutaatioita tärkeämpiä. Eteenkin kultuurievoluutiolle.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Kaikenlaiset sairaudet ovat tärkeä tekijä evoluution kehityksessä. Ne ovat mutaatioita tärkeämpiä. Eteenkin kultuurievoluutiolle.

    Juuri niiden kulttuurievolutiivisten hyötyjen tähden Jumala on siunannut ihmisiä sodilla, kulkutaudeilla, nälänhädillä ja luonnonkatastrofeilla.

    Sen sijaan Jumala ei ikinä nähnyt tarpeelliseksi opettaa ihmisille maanviljelyä, eläinten kasvatusta, matematiikkaa, lääketiedettä, tai sen puoleen mitään muutakaan tiedettä. Jumalan mielestä ihmisen tuli osata vain olla kuuliainen. Ja vain tyhmät ja tietämättömät on helppo pitää kuuliaisina. Jo luomiskertomus paljastaa kuinka kielteinen Jumalan asenne oli tietoa kohtaan.

    Koska Jumala itsekään ei ole penaalin terävin kynä oli hänelle ainoa tapa pitää alamaiset kuuliaisena antaa niiden elää pakotettuna tietämättömyyden ja disinformaation keskellä. Ja kun Eeva fiksuna ihmisenä halusi katkaista tämän tietämättömyyden kierteen niin mitä Jumala teki? Otti tietysti hirveät pultit ja tyypilliseen tapaansa antoi kollektiivisen rangaistuksen yhden ihmisen erheestä.

    1Äänestä

Ilman teismiä ateistit olisivat vielä kaloja meressä.

Äänestä

Ateisti luulee että ihminen on oikeasti elänyt fyysisesti, fyysisessä puussa.

Puu on alunperin pelkkä muoto, jonka juuret on kuin tuliperäisessä maan mineraaleissa ja latvus valossa. Vesi ja ilmakehä luo sen näkyväiseksi fyysiseen maailmaan.

DNA, josta ihminen muodostuu on, kuin tuon puun ympärillä, koska ihmisellä on kytkös kaikkiin elementteihin. Tuleen, veteen, maahan, ilmaan ja puuhun. Olemme kuin sähkömagneettisia käärmeitä puun ympärillä.

Ns. Pyhä Henki voi nostaa uskovan latvukseen joka on valossa, ateisti elää puun pitkän varjon alla etsien tieteellistä selitystä olemassaololleen;).

Äänestä

Johanna Tukiainen erosi!

Äänestä
  • Liekö aviovuoteessa ollut Jeesus kolmantena pyöränä?

    Äänestä

kärsi kärsi sitä kirkkaamman kruunun saat 🤣

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ateistit olivat tarpeeksi fiksuja tullakseen puusta alas laajentaakseen elinpiiriään. Samaan aikaan teistit pysyttelivät tiukasti puussaan syytäen solvauksia ateisteille ja syyttäen heitä jumalan tahdon vastaisesta toiminnasta.

Ajan myötä teistit kävivät kateellisiksi ateisteille kun näkivät kuinka hyvin ateisteilla meni. Joten pikkuhiljaa teistitkin uskaltautuivat alas. Mutta he eivät tehneet sitä halusta elää yhtä hyvin kuin ateistit. Ei suinkaan, teistit halusivat tehdä ateistien elämästä yhtä kurjaa kuin teistien elämänsä oli.

Ja näin on ollut aina siitä lähtien. Teistit eivät halua itselleen parempaa elämää. He haluavat vain että muilla on vielä kurjempaa kuin heillä. Jolloin he voivat uskotella itselleen että heidän elämänsä on muita parempaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu