Tein kahteen vuokratyöfirmaan hakemukset, mutta en pääse sivustoille ennenkuin olen allekirjoittanut kaikki tietosuojatekstit, joissa annan kaikki oikeudet tietoihini näille firmoille ja sitä sen kautta tietenkin heidän kaikille työntekijöilleen ja kaikille työnantajille. En halua antaa kaikkia tietojani kaikille eteenpäin. Haluan luovuttaa tietoni vain niille työnantajille, joiden työpaikkoja olen hakemassa. Kuvittelin, että toinen firma on pienempi rekryfirma, mutta se kuuluukin johonkin isoon firmaan, jossa on useita aloja.
Tietosuojalausekkeiden pakkoallekirjoitukset vuokratyöfirmoissa
4
240
Vastaukset
- Anonyymi
Onko sulla jotain salattavaa🤨
- Anonyymi
Ei tietenkään ole, mutta mielestäni on epäreilua, että minun pitää allekirjoittaa suostumus, jossa jo ennen työsopimuksen tekemistä minun on pidettävä kaikki tieto salassa ja olen vaitiolovelvollinen, jonka kyllä ymmärrän, mutta jos he katsovat, rikon sopimusta (en tietenkään puhu somessa työnhausta), olen velvollinen maksamaan firmalle korvausta. Pelkään tällaista, että kukaan esim. luottamusmies ei ole katsomassa työsopimustani ja minun tietojani voidaan jakaa vapaasti jokaiselle.
Vaihtoehtona on olla antamatta suostumustaan.
Joka tapauksessa henkilötietodirektiiviä on noudatettava kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2301743- 1861581
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä451192Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad47893- 14750
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30731Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21730- 36701
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23682Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46627