Tässä kans yks esimerkki miksei suomessa raha enää riitä ja miksi velkaantuminen vaan kiihtyy.
https://www.youtube.com/watch?v=rte4k1wwLa0
Ei kai täällä oo kohta enää muita työpaikkoja kuin KELA.
Suomen velkaantuminen ei käänny ikinä
7
160
Vastaukset
- Anonyymi
Hölmöintä tässä koko maailman menossa on se kuinka Suomi on "ali-ihmistänyt" itsensä maailmanmarkkinoilla. On hypätty rahanahneuksissa globalisaation kelkkaan missä vanavedessä korruptio on korvannut älyllisesti terveen politiikan ja talous sakkaa. Kekkonen taisi todella olla Jumala 🛐. Kansainväliset velvoitteet ovat 💩.
Suomen olisi pitänyt pitäytyä omassa vankkumattomassa linjassaan ja näyttää omalla esimerkillään kuinka muun maailman pitäisi seurata Suomea eikä mitään muka-sivistyneitä läntisen maailman mädättäjämaita. Missä on suomalainen osaaminen? Sehän pesee mennen tullen lattiaa ulkomaisella "osaamisella". Perinteiset tuotantomenetelmät takaisin. Ilmastosta viis. Arman Alizad kun vierailee kehitysmaissa niin siellä nähdään kuinka läntisen maailman suuryhtiöiden ja teollisuuden ongelmat viedään niihin joissa sitten ympäristö tuhoutuu kun millään ei ole mitään väliä. Meno on kuin Intiassa.
Eli sen sijaan olisi parempi jos Suomi päristelisi kivihiiltä ja vastaavia päästöjä koska täällä samat tuotantoprosessit aiheuttaisivat paljon vähemmän ympäristön saastumista kuin kehitysmaissa. Syynä tähänkin kaikkeen on raha, ja sehän tiedetään keiden taskuun ne menevät. Mut kun sielu EI vilahda Taivaaseen vaan sinne aivan päinvastaiseen mestaan mikäli takoo rahaa massojen kustannuksella (ja juuri tätä maailman nykypolitiikka nimenomaan on).Näinhän se on. Ja just sattumalta tuolla a studiossa oli satonen selittämässä, eikä se kyllä tätä asiaa oo tajunnu. Millä niitä työpaikkoja haetaan jos ne on kaikki ulkoistettu ulkomaille.
- Anonyymi
JeroP kirjoitti:
Näinhän se on. Ja just sattumalta tuolla a studiossa oli satonen selittämässä, eikä se kyllä tätä asiaa oo tajunnu. Millä niitä työpaikkoja haetaan jos ne on kaikki ulkoistettu ulkomaille.
Juu, ei se tehokkuus kasva jos karsitaan työntekijän oikeuksia alle Kiinan tason, kuten nyt ollaan tekemässä.
Yritykset menestyvät tai ovat menestymättä johtamisen seurauksista, ei pelkällä hiellä nykymaailmassa menesty. Onnetontahan se on jos työntekijöillä ei ole tulevaisuuden turvaa, jää investoinnit tekemättä.
AV
- Anonyymi
Raha ei riitä, kun väestö ikääntyy ja julkisenhallinnon menot kasvaa niiden mukana. Nokiakaan ei ole pitänyt Suomea porskuttamassa, ts. Suomi ei ole päässyt ylös 90-luvun lamasta. Erilaisia tukia jaellaan, jopa ulkomaalaisille.
- Anonyymi
Punavihreä unelma. Tätähän kaikki hyvät ihmiset halusi ja nyt ovat saamassa sen.
- Anonyymi
Raha virtaa ulos suomesta ja sitä ei investoida takaisin suomeen, Kaupankäynti ja ulkomaalaistaustainen omistus oli aiemmin rajattu, eipä ole enää nykyisin
Työvoima on liian kallista Suomessa tuollaiseen. Kun älypuhelimia ja muuta elektroniikkaa valmistetaan nykyään paljon halvemmalla Kiinassa, niin miksi suuret firmat tänne haluaisi mitään tehtaita? Datakeskuksia tänne rakennetaan lähinnä sen vuoksi että sähkö on täällä halvempaa kuin muualla.
Onhan meillä vielä silti joitain pieniä firmoja, kuten Teleste, jolla on omaa tuotantoa Suomessa. Tämä firma kehittää ja valmistaa tietoliikenneverkkojen tilaajaverkkotuotteita ja kokonaisvaltaisia informaatio- ja videovalvontaratkaisuja ja niihin liittyviä palveluita. Riippuu siis siitä mitä tekee, onko kannattavaa pitää omaa tuotantoa Suomessa. Pitää olla innovatiivisia tuotteita, bulkkikaman valmistus menee usein Kiinaan tai Itä-Eurooppaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi355255Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2875104Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä634505Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692435Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt471877Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281824Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont241782Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi801728Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161672- 1051496
