Suomen velkaantuminen ei käänny ikinä

7

81

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Hölmöintä tässä koko maailman menossa on se kuinka Suomi on "ali-ihmistänyt" itsensä maailmanmarkkinoilla. On hypätty rahanahneuksissa globalisaation kelkkaan missä vanavedessä korruptio on korvannut älyllisesti terveen politiikan ja talous sakkaa. Kekkonen taisi todella olla Jumala 🛐. Kansainväliset velvoitteet ovat 💩.

      Suomen olisi pitänyt pitäytyä omassa vankkumattomassa linjassaan ja näyttää omalla esimerkillään kuinka muun maailman pitäisi seurata Suomea eikä mitään muka-sivistyneitä läntisen maailman mädättäjämaita. Missä on suomalainen osaaminen? Sehän pesee mennen tullen lattiaa ulkomaisella "osaamisella". Perinteiset tuotantomenetelmät takaisin. Ilmastosta viis. Arman Alizad kun vierailee kehitysmaissa niin siellä nähdään kuinka läntisen maailman suuryhtiöiden ja teollisuuden ongelmat viedään niihin joissa sitten ympäristö tuhoutuu kun millään ei ole mitään väliä. Meno on kuin Intiassa.

      Eli sen sijaan olisi parempi jos Suomi päristelisi kivihiiltä ja vastaavia päästöjä koska täällä samat tuotantoprosessit aiheuttaisivat paljon vähemmän ympäristön saastumista kuin kehitysmaissa. Syynä tähänkin kaikkeen on raha, ja sehän tiedetään keiden taskuun ne menevät. Mut kun sielu EI vilahda Taivaaseen vaan sinne aivan päinvastaiseen mestaan mikäli takoo rahaa massojen kustannuksella (ja juuri tätä maailman nykypolitiikka nimenomaan on).

      • UUSI

        Näinhän se on. Ja just sattumalta tuolla a studiossa oli satonen selittämässä, eikä se kyllä tätä asiaa oo tajunnu. Millä niitä työpaikkoja haetaan jos ne on kaikki ulkoistettu ulkomaille.


      • Anonyymi
        UUSI
        JeroP kirjoitti:

        Näinhän se on. Ja just sattumalta tuolla a studiossa oli satonen selittämässä, eikä se kyllä tätä asiaa oo tajunnu. Millä niitä työpaikkoja haetaan jos ne on kaikki ulkoistettu ulkomaille.

        Juu, ei se tehokkuus kasva jos karsitaan työntekijän oikeuksia alle Kiinan tason, kuten nyt ollaan tekemässä.
        Yritykset menestyvät tai ovat menestymättä johtamisen seurauksista, ei pelkällä hiellä nykymaailmassa menesty. Onnetontahan se on jos työntekijöillä ei ole tulevaisuuden turvaa, jää investoinnit tekemättä.

        AV


    • Anonyymi
      UUSI

      Raha ei riitä, kun väestö ikääntyy ja julkisenhallinnon menot kasvaa niiden mukana. Nokiakaan ei ole pitänyt Suomea porskuttamassa, ts. Suomi ei ole päässyt ylös 90-luvun lamasta. Erilaisia tukia jaellaan, jopa ulkomaalaisille.

      • Anonyymi
        UUSI

        Punavihreä unelma. Tätähän kaikki hyvät ihmiset halusi ja nyt ovat saamassa sen.


    • Anonyymi
      UUSI

      Raha virtaa ulos suomesta ja sitä ei investoida takaisin suomeen, Kaupankäynti ja ulkomaalaistaustainen omistus oli aiemmin rajattu, eipä ole enää nykyisin

    • UUSI

      Työvoima on liian kallista Suomessa tuollaiseen. Kun älypuhelimia ja muuta elektroniikkaa valmistetaan nykyään paljon halvemmalla Kiinassa, niin miksi suuret firmat tänne haluaisi mitään tehtaita? Datakeskuksia tänne rakennetaan lähinnä sen vuoksi että sähkö on täällä halvempaa kuin muualla.

      Onhan meillä vielä silti joitain pieniä firmoja, kuten Teleste, jolla on omaa tuotantoa Suomessa. Tämä firma kehittää ja valmistaa tietoliikenneverkkojen tilaajaverkkotuotteita ja kokonaisvaltaisia informaatio- ja videovalvontaratkaisuja ja niihin liittyviä palveluita. Riippuu siis siitä mitä tekee, onko kannattavaa pitää omaa tuotantoa Suomessa. Pitää olla innovatiivisia tuotteita, bulkkikaman valmistus menee usein Kiinaan tai Itä-Eurooppaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      1000
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      37
      907
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      839
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      50
      741
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      143
      734
    6. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      731
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      32
      723
    8. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      676
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      187
      670
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      665
    Aihe