Miten tälläinen riisto ja hyväksikäyttä voi olla sallittua?

Anonyymi-ap

Miten tälläinen ihmisen riisto ja hyväksikäyttö minimipalkalla ilman etuja voi olla sallittua Suomessa?

Vuokratyö todellakin on yhteiskunnan syöpä, joka pitää kitkeä heti paikalla pois!

8

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vuokratyö on vastaus vasemmistolle ja hyvä asia. Kerran vasemmisto kävi yritysten päälle niin yritykset ulkoistivat asian, eli alkoivat käyttämään vuokratyöläisiä. Nämä yritykset tienaavat miljoonia pelkästään siksi, että ay terrorisoi yrityksiä.
      Eli jos halutaan palata takaisin vanhaan hyvään aikaan, niin ay on hävitettävä. Sen vaatimukset ja velvoitteet poistettava. Vasta sitten yritys voi palkata suoraan työntekijän tarvitsemalleen tehtävälle, sopivaksi ajaksi. Jos tekijä on huono niin se erotetaan ja otetaan toinen tilalle. Työsopimus kun on työntekijän lupaus hoitaa jokin työ johonkin hintaan (palkka).
      Työpaikka ei ole kerho tai leikkikoulu tai lepopaikka.
      Työn tarkoitus on saada markkinoilta rahaa, kun työn tulosta myydään. Jos sitä ei tule tarpeeksi tai jos ei ollenkaan, on selvää, että yritys ei voi sitä jatkaa. Yritys ei ole hyväntekeväisyys laitos, ei ymmärtäjä eikä sosiaalitoimisto virikkeineen.
      Eli vuokratyöfirmat syövät nyt osan työntekijän palkasta ja osan yrityksen maksusta siksi, että yritys voi jatkaa matkaansa kilpailevilla markkinoilla ilman ay-sidosta.

      • Anonyymi

        Vuokratyö on kylläkin juurikin Kokoomuksen unelma. Vältyt työnantaja velvotteilta eikä ole mitään irtisanominaikoja vaan heti voi pistää pihalle kun siltä tuntuu.

        Vaikuttaa että moni oikeistolaiseksi itsensä kokeva ei ymmärrä kannattamaansa aatetta vaan syyttää vasemmistoa asioista joita oikeisto tekee koska vasemmisto on se pahis jonka vika kaikki ikävä maailmassa on.


    • Anonyymi

      Vuokratyö on Kokoomus sontaa kansalle.

      • Anonyymi

        Itse olen normaali töissä, vuokrafirmojen kautta työllistynee vajaakuntoiset yms


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse olen normaali töissä, vuokrafirmojen kautta työllistynee vajaakuntoiset yms

        Vajaakuntoisena pitäisin ihmistä joka kokee ylemmyyttä muita kohtaan siksi että on töissä jossain tietyssä työsuhdemuodossa.

        Kannattaa hankkia elämässä muutakin niin ei tarvitse hakea ylemmyydentunnetta epätoivon vimmalla


    • Miten ihmeessä minimipalkka olisi riistoa? Alakohtaiset minimipalkat hyväksytään työehtosopimuksissa.

      • Anonyymi

        Joillekin ihmisille kaikki työnteko on riistettäväksi antautumista ja siksi he eivät mene töihin


      • Anonyymi kirjoitti:

        Joillekin ihmisille kaikki työnteko on riistettäväksi antautumista ja siksi he eivät mene töihin

        Kaikenvastustajia on aina, varsinkin jos siitä maksetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe