Jos olisin töissä niin karmeat ajat olisivat taas edessä.

Anonyymi-ap

Juhannuksena alkaneet kesälomat alkaa olla viimeisien päivien juttu enää ja taas se ihanuus työherkku alkaisi 11kk ajan jotta pääsee lomalle...
Karmea kohtalo monella kun elää ainoaa elämäänsä uhraten sen työnalttarilla.

12

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niinpä niin. Perintörahojako syöt vai käytkö ihan surutta niiden jääkaapilla, jotka täyttävät sen omalla työllään?

      • Anonyymi

        Työläinenkin hakee Kela tukia, ainakin työttömyyskorvauksen jos palkkatyö loppuu.


      • Anonyymi

        Kun sut lomautetan niin se firma käyttää yhteiskuntaa hyväkseen ja ulkoistaa palkanmaksun veronmaksajille ja samalla se firma voi maksimoida oman tuloksen.

        Firman pomoja ei tietenkään lomauteta eikä konttoriväkeä kun niitä "tarvitaan puuhastelemaan vaikkei mitään töitä ole olemassakaan".

        Monen kerroksen väkeä joka ei tule toimimaan lainkaan ja ahneudelle tulee se kuuluisa loppu.


      • Anonyymi

        Omia tilejäni syön kun 43v työtä takana eli eikö ajatusmallisi sopinutkaan kaavaan kun avaudut sopimattomasti?

        Olin vain niin 100% asian tunteessa miten se aina vain iski kun loma loppui ja oli oltava onnessaan kun suolakaivos oli taas avattu raatamiselle/ ajan viettoon ja ajan tappamiseen ilman alkuperäisiä haasteita tekemisessä....

        Älä edes yritä arvailla mitä työtä tehnyt, koska yllättyisit 100%, koska se on erittäin markinaalia nykyisin, eikä edes te-toimistolla ymmärretty kyseistä ammattinimikettä ja ymmärettiin se väärin.... Onneksi en selitellyt uskomusta todeksi jolloin olin mahdollisesti "joutunut" töihin tai vaadittu hakemaan kyseisen alan työtä johon täydellinen osaamisen taso.... :D

        Ennen eläkeikää on ihmisen päästävä työnikeestä ja minulle avautui se tilanne ja käytin sen tilanteen! Oma tavoite toteutumassa eli viimeistään 5v ennen eläkeikää oltava omillaan ja vapaa työstä! Työnalttari ei ole ollut elämän tavoite jonne tuhlaan elämäni ja terveyteni!


      • Anonyymi

        Miksipä siitä pitäisi surua kokea, jos työssäkäyvät antavat mahdollisuuden käydä jääkaapillaan omaan laskuunsa? En minä ainakaan pahoittaisi mieltäni jos esimerkiksi työntäisin seteleitä lompakkoosi, ja sitten käyttäisitkin ne haluamallasi tavalla.


    • Anonyymi

      Juu, huvittavaa kun tunkevat muutaman lomaviikkonsa täyteen ohjelmaa. Sitten morkkiksessa ja veekäyrä jo valmiiksi tapissa kun palaavat töihin.

      Stressi ja kiire häviävät hyvin työttömänä ollessa. Itselläni jo 7. työttömyysvuosi menossa ja kiire on helpottanut. Ei vaivaa stressi ja ahdistus.

    • Anonyymi

      Juu jos olisin töissä niin olisin painanut koko kesän hommia sillä työni on sesonkiluonteista ja kesä on sesonkiaikaa.
      Onneksi olen nyt eläkkeellä.
      Laituria rakennellut ja 5 kertaa päivässä käynyt uimassa.

      • Anonyymi

        Eläkeaika on mukava keksintö. mutta jo lähes alaikäisetkin siirtyvät eläkeelle.....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eläkeaika on mukava keksintö. mutta jo lähes alaikäisetkin siirtyvät eläkeelle.....

        Juu itse olen 60 ja lähes vuosi taanehtuvasti myönnettiin työkyvyttömyyseläke.
        Eli 59v pääsin eläkkeelle.


    • Anonyymi

      Tiedän, että moni on aika stressaantunut ja vaikea palata töihin, kun ei ehdi palautua. Vaikeat ajat edessä. En kadehdi töissäolijoita.

    • Anonyymi

      työtä ja ammatteja on monenlaista. Jotkut löytävät ja kehittävät t itsellensä merkityksellisen työn. Nitä työpaikkoja ei tosin löydy työpaikkailmoituksista.
      Työ jota tekisivät ilman palkkaakin. Suurin osa palkkatyöstä tehdään lähestulkoon vain palkan takia. Maksimissaan 5 % ihmsistä keksii itsellensä työn joka on oman identiteetin työkalu. Rallikuski, taidemaalari, kirjailija,raviohjastaja, cowboy, vuorikiipeilijä, james bond. yms. Ei heitä kyrsi työn määrä tai työn vaikeus.

      • Anonyymi

        No joo, työpaikoilla kyllä huomaa eron niiden välillä jotka ovat töissä vain rahan takia ja heihin jotka ovat töissä myös sen takia että pitävät työstä.
        Sellainen joka pitää työstä kehittyy siinä ja kouluttautuu ja tavoittelee parempaa laatua yms. ja on myös ylpeä tekemisistään.
        Sellainen joka on vain rahan takia töissä hokee mosesti etten tiedä mä oon vain töissä.

        Nuo en mä tiedä oon vain töissä ovat ne jotka enimmäisenä irtisanotaan.
        Heidän on myös vaikein päästä uudelleen työelämään kiinni kun sitä ammattitaidon kehitystä ei ole tapahtunut vuoista tai vuosikymmenistä huolimatta.
        Sama juttu kun ikää alkaa tulemaan, 50v ja kun hokee ettei tiedä kun oon vain töissä niin kuka työllistää?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe