Aitolaisia tosiaan kiinnostaa ainoastaan homous. Tarratoimikunnan kohdallakin jauhetaan vain homoudesta, ei lainkaan naisten oikeuksista lestalahkossa. Vielä vähemmän halutaan puhua rikosilmoituksia poikineesta tosiuskovien käytöksestä.
Kertoo hyvin ettei mistään negatiivisesta mikä liittyy lahkotouhuihin haluta puhua. Ja näinhän se on lestadiolaisuudessakin.
Vain yksi asia kiinnostaa
28
248
Vastaukset
- Anonyymi
ArtoTTT
Eli laitetaan tämä tähänkin, kun näköjään piti vielä aloittaa uusi ketju samasta aiheesta.
Lestadiolaisessa liikkeessä ehkäisykysymys on puhuttanut varmaan ainakin jo viisikymmentä vuotta, sekä liikkeen sisällä että ulkopuolella. Nyt kuitenkin pride porukka yrittää ujuttautua liikkeeseen vanhan kiistakysymyksen varjolla, samalla tavalla kuin "transsukupuoliset" yrittävät ihmisten silmissä ratsastaa oikeiden sairauksien varjolla eli Intersukupuolisilla. Nimestään huolimatta intersukupuolisuus ei tarkoita sukupuolta, vaan suurta joukkoa jo keskenään erilaisia kehityshäiriöitä ja sairauksia, joihin liittyy juuri sukupuolielinten epämuodostumia jne. Eli nyt pride porukka yrittää yhdistää itsensä ehkäisykiellon vastustajiin saadakseen ujutettua pride aatteen sisälle lestadiolaiseen liikkeeseen, mediat tietysti tukenaan.- Anonyymi
Koska sinusta tuli tuollainen paha ihminen ja rasisti? Johtuuko se uskonnostasi?
Ja eikö sinullakaan ole mitään muuta mielessä kuin homous? Kuinka sairaita oikein ollette päästänne? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koska sinusta tuli tuollainen paha ihminen ja rasisti? Johtuuko se uskonnostasi?
Ja eikö sinullakaan ole mitään muuta mielessä kuin homous? Kuinka sairaita oikein ollette päästänne?Artolla on kyllä kiistatta yksi palstan likaisimmista mielikuvituksista.
- Anonyymi
Höpö höpö.
- Anonyymi
Liikkeen sisällä ei käydä keskustelua ehkäisystä. Yksityisesti asua varmasti lestadiolaisia puhuttaa, paljonkin, mutta yhtään minkäänlaista avointa keskustelua asiasta ei siis käydä.
Tarkemmin sanottuna: ei sallita käydä. - Anonyymi
Pride-organisaatio ei ole millään tavoin osallinen, vaan joukko entisiä ja nykyisiä vanhoillislestadiolaisia: seksuaalivähemmistöjen edustajia, naisia joiden osa on olla synnytyskoneita ja ylipäätään lahkon ihmisoikeustilanteesta huolestuneita ihmisiä.
- Anonyymi
Teillä on älyä päässä tässä kohtaa. Aika ja kokemus on osoittanut, että jos Pridelle antaa tilaa, se ottaa sitä liikaa ja tekee sitä omin luvin. Sille EI SAA antaa tilaa. Se toimii juuri näin, kuten kuvaat. Se on liero, jota ei saa enää hännänpäästä kiinni, kun se liemurtelee sisään.
- Anonyymi
Pride on vasemmistoliike ja se edustaa ANARKIAA. Se haluaa shokeerata ja hajottaa.
Jos halutaan pitää jokin kasassa ja rakentaa kestävää lopputulosta, sitä ei tehdä tällä tavalla. Ei hajoteta, vaan korjataan! Kestävä muutos syntyy pikkuhiljaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pride on vasemmistoliike ja se edustaa ANARKIAA. Se haluaa shokeerata ja hajottaa.
Jos halutaan pitää jokin kasassa ja rakentaa kestävää lopputulosta, sitä ei tehdä tällä tavalla. Ei hajoteta, vaan korjataan! Kestävä muutos syntyy pikkuhiljaa.Mitä meinasit saavutta tuolla valehtelulla?
- Anonyymi
Aloituksesta kopioitu: ”Aitolaisia tosiaan kiinnostaa ainoastaan homous.”
Homojutut oli sinunkin pääasiallisin pointti tässä. Kuinka oikeassa aloittaja olikaan. 🤣 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pride on vasemmistoliike ja se edustaa ANARKIAA. Se haluaa shokeerata ja hajottaa.
Jos halutaan pitää jokin kasassa ja rakentaa kestävää lopputulosta, sitä ei tehdä tällä tavalla. Ei hajoteta, vaan korjataan! Kestävä muutos syntyy pikkuhiljaa."Anonyymi
2025-07-16 12:25:33
Pride on vasemmistoliike ja se edustaa ANARKIAA. Se haluaa shokeerata ja hajottaa."
---------
PS toteuttaa sisarpuolueensa Sinimustien AGENDAA.
Siispä kaikki sen kanssa erimieltä olevat ovat Vasemmistolaisia Punikkeja
- Anonyymi
Niille se on ainut ja tärkein asia.
🤔 miksikähän
👬 jaa että siksi- Anonyymi
Ai, niinkö olet päättänyt? Miksi
- Anonyymi
Homoasiat ovat yksi tärkein Suomen ongelma. Homoliitot rapauttavat normaalin avioliiton. Kukaan ei enää mene naimisiin. Keskeinen yhteiskunnan rakenne on tuhottu. Perästä kuuluu.
- Anonyymi
Mummomuori2 kirjoitti:
:D Mielikuvituksesi on ottanut sinusta vallan ja elät täysin kuvitteellisessa tilassa.
Syntyvyys on laskussa, vai eikö muka ole?
Anonyymi kirjoitti:
Syntyvyys on laskussa, vai eikö muka ole?
:D :D Kaikkialla kehittyneissä maissa on näin. Nuoret katsovat että lasten tekemiseen ja kasvattamiseen eivät he kykene ansaitsemaan riittävästi varoja. Paitsi venäjällä on tuo mieskato niin suuri.
- Anonyymi
Kun vauva väkipakolla kastetaan törkeästi väärällä kasteella ja vauva sitten aikuisena herää siihen todellisuuteen, että hän ei olekaan pikku enkeli vaan törkyturpa homo niin ei ole mikään ihme, että sitä asiaa sitten taivastellaan ja ihmetellään.
- Anonyymi
Elämä on kuvauksesi perusteella kohdellut sinua ankarasti, avautumisesi kertoo kivuistasi joihin voisit hakea apua Seurakunnaltasi.
- Anonyymi
Homot eivät ole törkyturpia. Ei niin saa sanoa. Homot ovat vain syntisiä ja homoseksuaaliset teot ovat syntiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elämä on kuvauksesi perusteella kohdellut sinua ankarasti, avautumisesi kertoo kivuistasi joihin voisit hakea apua Seurakunnaltasi.
Nykyajan seurakunnissa ei enää anneta mitään sielunhoitoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyajan seurakunnissa ei enää anneta mitään sielunhoitoa.
Niin, meditaatiota ja joogaa siellä tarjotaan ja pakanallisten henkivaltoja.
- Anonyymi
Sinulla on otsalohkossa jokin ongelma.
Käy paljon ulkona luonnossa. Mielellään veden äärellä ja yritä löytää vaikka kalastaminen (uudelleen?) harrastukseksi.
Vietä mahdollisimman vähän aikaa internetissä ja uutisissa sillä se on selvästi vaikuttanut olemukseesi. Toisin sanoen: sinuun on vaikutettu niiden kautta enemmän kuin itse haluaisit. Se kuormittaa olemustasi liikaa.
Ja mitä median luomista vaikutuksista huolimatta seksuaalivähemmistöt ovat vähemmistössä. Lue: marginaalisessa vähemmistössä.
En tiedä pitäisikö vielä tätä mainita mutta olet kaikkien käyttämiesi medioiden maalitaulu jota mediat käyttävät hyväksi. (klikkiotsikot joita avaamalla mediat saavat rahaa ja mitä enemmän klikkauksia sitä suuremmat tulot niillä on. Mitä järkyttävämmät otsikot, sen enemmän klikkauksia.)- Anonyymi
Ymmärrän että sinä yrität sulkea minun suuni mutta ei se onnistu eikä se ole sinun tehtäväsi. Oletko luterilainen homo?
- Anonyymi
Mikä sinua kiinnostaa???
Valta?? parisuhde?? veljeys?? sisaruuus???
Rakkaus ilman ehtoja???
Ehdollinen rakkaus?? (sitäkin on olemassa tietyin ehdoin) - Anonyymi
Öö.. Mikä sinua vihan lisäksi kiinnostaa elämässä??
- Anonyymi
Palestiinalaisten tappaminen.
- Anonyymi
Jonkun ovelan homon kommentti siinä. Näitä täällä riittää.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 905197
- 534066
- 252189
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271927Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161795- 151444
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹281250Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201046T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43981- 21980