Miksi ilmasto siis lämpiää

Jopa 67 % vuoden 2001 jälkeisestä ilmaston lämpenemisestä johtuu aivan muusta kuin CO₂-päästöistä – Tutkijat selittävät, mistä on kyse

Tutkijoiden mukaan rikkipäästöjen vähentyminen on vaikuttanut merkittävästi ilmaston lämpenemiseen.

”Kaksi kolmasosaa vuoden 2001 jälkeisestä ilmaston lämpenemisestä johtuu rikkidioksidin vähenemisestä, ei hiilidioksidin lisääntymisestä”, Exeterin yliopistossa Isossa-Britanniassa työskentelevä Peter Cox sanoo New Scientistille.

Voimme siis itse halutessamme viilentää ilmastoa lisäämällä rikkipäästöjä. Oheistuotteena lasten ja muiden herkkien kokema ilmasto- ja muu ahdistuskin vähenee. Säästämme terapiakustannuksissa myös.

Mahtavaa!
25249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Mitä ilmastofanaatikot nyt sanoo?

Äänestä
  • Ilmastofanaatikko sanoo että ilmasto kaikkine eri mahdollisuuksineen on niin monimutkainen kuvio, ettei siitä kukaan pysty kokonaisuutena ottamaan selvää. Sen pitäisi kaikkkein tolloimmillekin olla kuitenkin selvää, että paskan lisääminen ilmakehään ei ole kenenkään etujen mukaista. Planeetalla on oma ekosysteeminsä jota ihminen häiritsee lisääntyvässä määrin.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Ilmastofanaatikko sanoo että ilmasto kaikkine eri mahdollisuuksineen on niin monimutkainen kuvio, ettei siitä kukaan pysty kokonaisuutena ottamaan selvää. Sen pitäisi kaikkkein tolloimmillekin olla kuitenkin selvää, että paskan lisääminen ilmakehään ei ole kenenkään etujen mukaista. Planeetalla on oma ekosysteeminsä jota ihminen häiritsee lisääntyvässä määrin.

    Miksi taas ilman faktoja????

    Äänestä

Suurin syy on kuitenkin auringon säteilyn voimistuminen.

Äänestä
  • Jaha.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Jaha.

    Ja taas faktat puuttuu, miksi???

    Äänestä

  • Maapallo on ollut olemassa noin 6 miljardia vuotta ja pyörinyt sulssa sovussa muun maailmankaikkeuden kanssa. Eli suhteellisen vakaata kaikki ilmiöt maan päällä on olleet, että ihmisen kaltainen olento on kehittynyt olevaisuuteen. Meidän tekemisillä ei ole mitään merkitystä.

    Äänestä

ilmasto muutoksen näkee, kun katsoo taivaalle, jossa valkoiset vanat jotka on alumiini pölyä, nyt hyönteiset ovat vähentyneet jolloin linnut saa ruokaa poikasille,

Äänestä
  • Jos hyönteiset ovat muka vähentyneet, niin miten se helpottaa linnunpoikasten ruuansaantia, häh?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Jos hyönteiset ovat muka vähentyneet, niin miten se helpottaa linnunpoikasten ruuansaantia, häh?

    Hyönteiset ovat todellakin vähentyneet.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Hyönteiset ovat todellakin vähentyneet.

    En voi syödä enää hunajaa ja hyttysiä
    Mieliruokaani
    Kuten ennen siis

    Äänestä

Välillä lämpiää, välillä kylmenee.

Äänestä
  • Jutussa hän kerrotaan:

    ilmasto on lämmennyt muutenkin kuin lisääntyneiden kasvihuonekaasupäästöjen seurauksena, New Scientist uutisoi

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Jutussa hän kerrotaan:

    ilmasto on lämmennyt muutenkin kuin lisääntyneiden kasvihuonekaasupäästöjen seurauksena, New Scientist uutisoi

    Syitä ilmaston lämpenemiseen on muitakin kuin kasvihuonekaasut.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Jutussa hän kerrotaan:

    ilmasto on lämmennyt muutenkin kuin lisääntyneiden kasvihuonekaasupäästöjen seurauksena, New Scientist uutisoi

    Ihmisen kaasuilla ei ole mitään merkitystä.

    Äänestä

Koko laskusta on jätetty pois planetaarinen kokonaisuus. On annettu kuva että vain ihminen on olemassa. Saatanan ääliö.

Äänestä

Hoh hoijjaa... muistakaa, että IMPPERIALISTI ja kätyrinsä ovat pelkkiä satusetiä....
...vain rahanne mielessään.

Mutta asiaan:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14961119/ilmastonmuutoksen-toteamiseen-ei-tarvita-quottutkijoi

Kapitalismin konkurssissa tapahtuu kaikenlaista, ja KUSIAISET tarvitsevat sepityksiä, joita kuspiät lukevat innolla, ja tottelevat ....
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16318307/virus-vaiko-sittenkin-jarjestelma-romahdus-nro2-

Kapitalistien erilaiset TULLI-kuurit ovat nyt vain suoraa jatkumoa "virukselle".

Olkaa varuillanne ja VAROKAA VELKAA, kusiaisilla ei totisesti ole teidän etu mielessään, vain ainoastaan rahanne, kuten myös siis Trumpilla, joka lauseen lausui joskus ääneen

t. haans.sea

Äänestä

Ilmasto lämpiää monesta eri syystä ja siinä sulfaattiaerosolien auringonvaloa takaisin heijastavan vaikutuksen heikentyminen on silti vain osatekijä. Jos haluttaisiin käyttää sulfaattiaerosoleja ilmaston viilentämiseen, sitä jouduttaisiin suihkuttamaan ilmakehään jatkuvasti, sillä hiukkasrakenteena se tulee nopeasti alas sateiden mukana ja painovoiman vaikutuksesta. Kun hiukkaset tulee tänne meidän tasolle, sen negatiivisena vaikutuksena on akuutit ja krooniset hengitystie- ja sydän sairaudet, sekä niistä johtuvien kuolemien lisääntyminen. Yleensä teollisuuden rikkipäästöt on luonnolle ja sen eri elämänmuodoille uhka ja siksi päästöjä on leikattu rajusti.

Täytyy muistaa myös se, että IPCC poliittis-kaupallis-tieteellisenä tahona myllyttää kaikki tutkitukset perinpohjaisesti, sillä nykyään politiikka, raha, bisnes, tiede ja viestintä muodostaa omanlaisensa fuusion, jossa liikkuu valtavat rahamäärät, tehdään eri tahoihin vaikuttavia päätöksiä, jossa on kiinni elinkeinoja, sijoituksia, tuottoja, riskejä, maine jne., niin sen vuoksi ei pystytä välttämään korruptiotakaan (rakenteelliset, rahoitukset, ulkoistukset, eturistiriidat, porsaanreikien hyväksikäyttö, tiedon pimittäminen ja muuntelu, sisäpiirit, verkostot, hierarkiat jne).

Jos siis joku tutkijataho toteaisi esim. että ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos ei olisikaan ihmisen aiheuttama, sellainen tutkimus ei välttämättä pääsisi poliittisten päätösten tekemiseen asti, jos sillä olisi esim. miljoonabisneksiä, tuottoja, elinkeinoja, mainetta jne. vahingoittava vaikutus. Ja ei, tämä ei ole saIaliittoteoriaa, vaan tämän päivän kylmää ja totista toimintaa, josta on tehty massoittain dokumentteja, kirjoja, jopa elokuvia.

Äänestä

Jutussa on sanottu, että rikkipäästöjen vähentämisestä aiheutunut lämpötilaa nostava ongelma on "tilapäinen", eikä sitä ole tarkemmin avattu, mitä se tarkoittaa. Se jättää väistämättä mielikuvan, että "tilapäisenä" ongelma korjaantuu ajanmyötä itsestään. Eli ilmeisesti tämäkin retoriikka perustuu suoraan siihen, että tämän hetkiseen ilmastonmuutoksen (retoriseen ja katastrofijournalistiseen) tilaan ei juuri sallita muutoksia. Ihmisten on pelättävä ja valtioiden on maksettava kovat lunnaat.

Keskilämpötilan muutos kuitenkin jää pysyväksi tason muutokseksi: kun sulfaattiaerosoleja on nyt vähemmän, uusi korkeampi lämpötilataso jää voimaan, koska mitä vähemmän sitä on, sitä voimakkaammin kasvihuonekaasut vaikuttaa lämpötilaan. Tässä valossa siis "ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos" näkyy hieman erilaisena. Se on joka tapauksessa ihmisen aiheuttamaa, mutta poliittis-kaupallis-retorisesta näkökulmasta katsottuna se alkaa näyttää kummalliselta.

Äänestä
  • SO2 vaikuttaa albedoon. CO2 vaikuttaa absorptioon. SO2 vähentäminen nostaa lämpötilaa, samoin CO2 lisääminen.

    Jos SO2 saadaan nollaan, niin sitten SO2 vähentämisestä aiheutuva lämpeneminen loppuu. Samoin käy, jos CO2-päästö lopetetaan.

    Äänestä

  • Jos SO2 saadaan nollattua, niin jäljelle jää CO2-lisäyksen aiheuttama lämpeneminen.

    Äänestä

  • Hyvä uutinen on, että satelliittimittauksista havaittu albedomuutos ei olekaan aiheutunut CO2 aiheuttamasta lämpenemisestä. Tätä jo ehdittiin pelätä, sillä se vahvistaisi CO2-lisäyksen vaikutusta.

    Äänestä

  • Lämpenemisen hillitsemiseksi on harkittu myös "ilmastomuokkausta". Jotakin sopivaa albedoa vahvistavaa kemikaalia levitettäisiin ilmakehään lentokoneista. Tällaisessa on kuitenkin isot riskit.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jopa 67 % vuoden 2001 jälkeisestä ilmaston lämpenemisestä johtuu aivan muusta kuin CO₂-päästöistä – Tutkijat selittävät, mistä on kyse

Tutkijoiden mukaan rikkipäästöjen vähentyminen on vaikuttanut merkittävästi ilmaston lämpenemiseen.

”Kaksi kolmasosaa vuoden 2001 jälkeisestä ilmaston lämpenemisestä johtuu rikkidioksidin vähenemisestä, ei hiilidioksidin lisääntymisestä”, Exeterin yliopistossa Isossa-Britanniassa työskentelevä Peter Cox sanoo New Scientistille.

Voimme siis itse halutessamme viilentää ilmastoa lisäämällä rikkipäästöjä. Oheistuotteena lasten ja muiden herkkien kokema ilmasto- ja muu ahdistuskin vähenee. Säästämme terapiakustannuksissa myös.

Mahtavaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu