Suhde ukkomieheen

Anonyymi-ap

Olen treffaillut ukkomiestä useamman vuoden ja itse olen hetki sitten eronnut. En eronnut tämän uuden salasuhteen vuoksi vaan halusin eroa jo pitkään. Tästä salasuhteesta olevasta miehestä oli kuitenkin paljon apua minulle päästä erostani yli. Nyt meidän rakkaus on syventynyt tämän ukkomiehet kanssa entisestään ja suhdehan pysynyt pitkään salassa. Hän kuitenkin vetoaa siihen ettei voi vielä erota koska lapset ovat pieniä. Toinen yläasteella ja toinen ala-asteella. Voiko tämä olla ainoa syy? Osaako miehetkin ajatella näin?

Siksi kysyn, koska itse toimin aikoinaan täysin samalla tavalla, että vaikka eroa olimme pitkään suunnitelleet niin silti halusin odottaa sitä aikaa, että molemmat ovat peruskoulun käyneitä.

50% minusta sanoo, että luota mieheen. Mutta 50% sanoo taas, että jätä hänet.

5

393

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Eroissa on aina asioita, jotka pitää ottaa huomioon kokonaisvaltaisesti. Erota voi myös jo ennenkuin erotaan lopullisesti ja virallisesti. Ehkä mies voisi miettiä jotain sellaista ja olla silti lapsien kanssa läsnä. Mutta tietysti miehet ajattelee jälkikasvuaan!

    • Anonyymi

      Mikä pettämällä lähtee liikkeelle niin pettämiseen myös loppuu

    • Anonyymi

      Vain mies itse tietää, onko todellinen syy lasten koulunkäynti vai se, ettei halua kanssasi vakavampaa suhdetta, mitä sinä haluat.
      Lasten koulunkäynti on aina hyvä tekosyy, ettei voi erota. Sitten löytyy seuraava tekosyy, esim. vaimolla paha sairaus ja minun on tuettava häntä jne.
      Entä jos sinulle tulee siinä eroa odotellessa paha sairaus? Ei ota eroa, koska perheensä elämässä on menossa uusi tai vanha kriisi.

    • Anonyymi

      Vain mies itse tietää, onko todellinen syy lasten koulunkäynti vai se, ettei halua kanssasi vakavampaa suhdetta, mitä sinä haluat.
      Lasten koulunkäynti on aina hyvä tekosyy, ettei voi erota. Sitten löytyy seuraava tekosyy, esim. vaimolla paha sairaus ja minun on tuettava häntä jne.
      Entä jos sinulle tulee siinä eroa odotellessa paha sairaus? Ei ota eroa, koska perheensä elämässä on menossa uusi tai vanha kriisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      121
      7266
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      496
      5408
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      151
      3335
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      216
      2641
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      49
      2350
    6. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1288
    7. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1282
    8. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1252
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1169
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1143
    Aihe