Onko yhtäkään hyvää syytä mennä töihin, ennen kuin on aivan pakko? Pakolla tarkoitan sitä, että minkäänlaisia tukia ei enää maksettaisi. Tällä hetkellä tukia maksetaan tarpeeksi kustantamaan asuminen, monipuolinen ja terveellinen ravinto, sekä harrastustoiminta. En siis keksi yhtäkään syytä hakeutua töihin. Tästä huolimatta töihin menoa pidetään yleisesti jostain syystä välttämättömänä. Minusta se on melko harhainen näkemys.
Onko yhtäkään hyvää syytä mennä töihin?
12
300
Vastaukset
- Anonyymi
Kun aloittaa oman itsenäisen elämisen ei ole todellakaan monella omaisuutta olla vain joidenkin tukien varassa saati halua elään määärtyssä asunnossa jossa vastaavia tukiasukkaita naapureina...
Maailma avartuu merkittävästi kun tilille tulee itse tienattua rahaa ja työstä saadut terveyspalvelut, turvavarusteet ja vaatetus , erinäiset kulttuurisetelit vaikka rock-konsertteihin tai keilahalliin, vuosilomat talvi/kesä aikana josta saa palkkaa.
Yleensä työyhteisössä syntyy se "me henki" joka mukava asiana ja tuntuu toiselta kodilta jonne mukava tulle myös lomienkin jälkeen.
Itselle työn tekemisen alku aikojen suurin juttu oli se, että sain viimeinkin ihan omaa rahaa jonka voin käyttää miten itse haluan tai laittaa säästöön jotta aikanaa voi hankkia jotain kalliimpaa ilman velkaa! Esim. ajokortin maksoin itse kun toiveena se auto johon vaaditaan kortti.
Omaan autoon säästin n. 7kk ja ostin 6300mk maksavan ensiautoni autoliikkeestä käteisellä!
Oma tehty työ ei tunnu hartioissa jälkeenpäin, mutta se tekemätön työ monelle tuntuu jo etukäteenkin?
Jos omalle nuorelle eitselleni pitäisi jotain kertoa niin se olis juurikin kertomani tie miten kannattaa elää, se saa elämiseen nostettua tasoa merkittävästi enemmän kuin olla vain tukien varassa anellen!
Siinä minun vastaukseni kysymykseesi.- Anonyymi
Itselle riittää tuet kaikkeen mitä keksin haluta, myös harrastuksiini (tämähän jopa sisältyykin perusosaan). Kuukausittain jää jopa jonkun verran yli kun en yksinkertaisesti keksi mihin kuluttaisin enempää rahaa. En tiedä miksi mutta en hirveästi osaa sen enempää kaivata materiaalia. En osaa kaivata "parempaa elämisen tasoa", kun nykyinenkin taso on jo enemmän kuin tarpeeksi. Yhteisöä en osaa myöskään kaivata. Ymmärrän kyllä että yleensä ihmiset sellaista kaipaa, mutta ei siihenkään minusta työtä tai rahaa tarvitse. Saahan sen yhteisön kasaan vaikka niistä naapuruston tukiasukkaista jos haluaa.
- Anonyymi
Voisitko vielä kertoa mistä niitä töitä saa?
- Anonyymi
Moni käy eläkkeelläkin ollessaan ihan vapaaehtoisesti töissä. Ei niinkään toimeentulon kannalta vaan siksi että itsellä on jotain annettavaa (lisäarvo, hyöty., ilo jne,) ja tykkäävät työnteosta ja näkevät samanhenkisiä ihmisiä.
- Anonyymi
Kyllä kyseessä on ihmisen oman elämisen sisältö kun sitä ei ole niin töihin aina vaan...
Ihminen jolla on oma elämä niin se ei enää eläkeellä ollessa palkkatyötä tarvitse millään perusteella ainoan elämänsä aikana! Se on ainoa terveen elämisen merkki! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä kyseessä on ihmisen oman elämisen sisältö kun sitä ei ole niin töihin aina vaan...
Ihminen jolla on oma elämä niin se ei enää eläkeellä ollessa palkkatyötä tarvitse millään perusteella ainoan elämänsä aikana! Se on ainoa terveen elämisen merkki!jokainen taaplaa tyylillänsä.
- Anonyymi
Valtaa etsivät voi kohta pahoittaa mielensä kovin.
- Anonyymi
Kun palkalla ei elätä itseään ilman sosiaaliturvaa niin sellainen työpaikka ei ole aito palkkatyö.
Paskaduunit ovat kokoomuslaisten sossunluukku, siinä on iso osa palkasta sosialisoitu yhteiskunnan maksettavaksi.
Kokoomuslaiset ovat kommareita yritystukineen ja paskaduuneineen. Koomista sakkia kun itse nostavat sossuntukia mutkan kautta, mutta itse hyväksikäytettävä duunari on niiden mielestä sossupummi.
Kokoomuskommari on oksettava olio. - Anonyymi
Ei ole!!!! Pysy kotona niin rikastut !!! Töihin kun menet niin köyhtyyt.
- Anonyymi
On. Hyvä palkka.
On koko ihmiskunnan historian valossa äärimmäisen typerää perustaa elinkeinonsa almuihin.
- Anonyymi
On, koska nautin työelämästä. Ja varsinki työntekijän asemas saan valvoo samoilla silmillä vaikka kuukauden ja paiskia lapiomiehenä ojia, ja itte saan päättää koska meen kotio taikka syömään tai nukkuun, ilman että johtaja tulee itkeen et mees jo kotio välillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5872286Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4101832Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H221660Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641438JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191256- 571164
- 1221154
Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16908Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka13888Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66833