hiustenlähtö

ja kutina

Olen kärsinyt epänormaalista hiustenlähdöstä ja päänahan kutinasta jo muutaman kuukauden ajan,onko muilla samaa ongelmaa? Hiuksia lähtee ihan älyttömiä määriä,vähän kun vetelee hiuksia lähtee isoja tuppoja ja suihkussa hiuksia pestessä käteen jää aina tuppo hiuksia.Mulla ei oo koskaan ennen lähtenyt hiuksia näin paljon.Voisiko 3kk sitten otetulla permanentilla olla vaikutusta asiaan?
Pelotta että kaikki hiukset lähtee päästä,kun jo puolet niistä on lähtenyt.Myös päänahka on kutissut.Mikähän tähän ongelmaan auttaisi? Ostin eilen apteekista priorin merkkistä hiuksia vahvistavaa lääkettä,toivottavasti siitä on apua.

9

4692

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • malli

      Nix-shampoo auttaa kutinaan ja jos vielä on talipunkki päässä niin se karkoittaa punkit ainetta saa apteekista.Älä ota permiksejä.

    • Höh

      Onks sulla joku säännöllinen lääkitys, tai onks sun terveydentilassa tapahtunut muutoksia aijemmasta?

      Tietyt lääkkeet saattavat aiheuttaa joillakin voimakasta hiustenlähtöä(Kuten itselläni).
      Myöls puutostilat ja ruoka-aineetkin voivat aiheuttaa hiustenlähtöä..oletko ollut dieetillä kenties, tai syötkö tarpeeksi MONIPUOLISESTI.

      • mitään

        lääkkeitä,enkä ole ollut dieetillä pitkiin aikoihin. eikä terveyden tilassa ole mitään muutoksia.Ainut asia mikä vois olla syynä on se permanentin otto ja mietin tässä että voisko lapsen saanti vaikuttaa asiaan,lapsi on kylläkin 1v ja 3kk et tuskin se siitäkään johtuu.Onkohan kellekkään muulle permanentin otto aiheuttanut voimakasta hiustenlähtöä? Hiuksia on tosiaan enää puolet siitä mitä oli aijjemmin ja hiustenlähtö vaan tuntus jatkuvan.


      • muutokset
        mitään kirjoitti:

        lääkkeitä,enkä ole ollut dieetillä pitkiin aikoihin. eikä terveyden tilassa ole mitään muutoksia.Ainut asia mikä vois olla syynä on se permanentin otto ja mietin tässä että voisko lapsen saanti vaikuttaa asiaan,lapsi on kylläkin 1v ja 3kk et tuskin se siitäkään johtuu.Onkohan kellekkään muulle permanentin otto aiheuttanut voimakasta hiustenlähtöä? Hiuksia on tosiaan enää puolet siitä mitä oli aijjemmin ja hiustenlähtö vaan tuntus jatkuvan.

        Hormonitasapainon muutokset vaikuttavat hiustenlähtöön ihan varmasti. Samoin kemialliset käsittelyt, saunominen suojatta, ruokavalio, stressi, ... kilpirauhanen,


    • Ilovehair

      Permis on toki saattanut kuivattaa hiuspohjaa, mutta se menee yleensä ohi itsestään muutaman pesun jälkeen. Varsinainen hiustenlähtö ei missään nimessä johdu permiksestä, mutta sen sijaan permanentti voi kyllä "katkoa" hiuksia vielä pitkänkin aikaa myöhemmin. Silloin hius kuitenkin katkeaa ihan sieltä tyvestä, ja hiuspohjassa tuntuu sormella selvä "sänki". Tällanen hius siis kasvaa kyllä ja pysyy päässä, mutta aikansa kuitenkin vie, ennenkuin pituutta on näkyvämmin. Jos hius lähtee irti niin, että sen päässä näkyy pieni pallukka, juurituppi, on hius irronnut "juurineen", eikä syy silloin ole permanentti.
      Varmimmin löydät kutinaan helpotuksen apteekista, esim. Nizoral. Muitakin tuotteita on, kysy vaan reippaasti farmaseutilta, auttavat mielellään.

      • ole tottta

        että permanentti ei voi aiheuttaa hiusten lähtöä. Olen lukenut monesta paikasta että permanentti saattaa aiheuttaa runsastakin hiusten lähtöä,ihan lääkärit on niin sanoneet. Siskoni otti joskus aikoinaan monta permanenttia peräkkäin ja hänen hiuksensa ohenivat puolella,eivätkä ole palautuneet ennalleen. Permanentti on aika voimakas käsittely hiuksille,ketkään kampaajat eivät sitä suosittele.


    • Anonyymi

      Tiiän et tän lähettäjästä on jo monta vuotta taisiis tän lähetyksestä. Mutta joo mun mumma joka on kampaaja teki mulle permiksen ja mulla samanlainen juttu/onglema-.

    • Anonyymi

      Mulla lähti kanssa se johtuu permiksen jostain aineesta

      • Anonyymi

        Mun ei ois ikipäivänä antaa laittaa sitä permanettiä vaan ois pitänyt vaan ottaa leikkaus.sen jälkeen tukka alkoi irrota tuppoina eli jokin meni pieleen ,jos joku vois edes kertoa missä mennään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      20
      2590
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      95
      2474
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1354
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      121
      1238
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      89
      1228
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      279
      1141
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      18
      974
    8. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      959
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      937
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      59
      873
    Aihe