Olen kärsinyt epänormaalista hiustenlähdöstä ja päänahan kutinasta jo muutaman kuukauden ajan,onko muilla samaa ongelmaa? Hiuksia lähtee ihan älyttömiä määriä,vähän kun vetelee hiuksia lähtee isoja tuppoja ja suihkussa hiuksia pestessä käteen jää aina tuppo hiuksia.Mulla ei oo koskaan ennen lähtenyt hiuksia näin paljon.Voisiko 3kk sitten otetulla permanentilla olla vaikutusta asiaan?
Pelotta että kaikki hiukset lähtee päästä,kun jo puolet niistä on lähtenyt.Myös päänahka on kutissut.Mikähän tähän ongelmaan auttaisi? Ostin eilen apteekista priorin merkkistä hiuksia vahvistavaa lääkettä,toivottavasti siitä on apua.
hiustenlähtö
9
4692
Vastaukset
- malli
Nix-shampoo auttaa kutinaan ja jos vielä on talipunkki päässä niin se karkoittaa punkit ainetta saa apteekista.Älä ota permiksejä.
- Höh
Onks sulla joku säännöllinen lääkitys, tai onks sun terveydentilassa tapahtunut muutoksia aijemmasta?
Tietyt lääkkeet saattavat aiheuttaa joillakin voimakasta hiustenlähtöä(Kuten itselläni).
Myöls puutostilat ja ruoka-aineetkin voivat aiheuttaa hiustenlähtöä..oletko ollut dieetillä kenties, tai syötkö tarpeeksi MONIPUOLISESTI.- mitään
lääkkeitä,enkä ole ollut dieetillä pitkiin aikoihin. eikä terveyden tilassa ole mitään muutoksia.Ainut asia mikä vois olla syynä on se permanentin otto ja mietin tässä että voisko lapsen saanti vaikuttaa asiaan,lapsi on kylläkin 1v ja 3kk et tuskin se siitäkään johtuu.Onkohan kellekkään muulle permanentin otto aiheuttanut voimakasta hiustenlähtöä? Hiuksia on tosiaan enää puolet siitä mitä oli aijjemmin ja hiustenlähtö vaan tuntus jatkuvan.
- muutokset
mitään kirjoitti:
lääkkeitä,enkä ole ollut dieetillä pitkiin aikoihin. eikä terveyden tilassa ole mitään muutoksia.Ainut asia mikä vois olla syynä on se permanentin otto ja mietin tässä että voisko lapsen saanti vaikuttaa asiaan,lapsi on kylläkin 1v ja 3kk et tuskin se siitäkään johtuu.Onkohan kellekkään muulle permanentin otto aiheuttanut voimakasta hiustenlähtöä? Hiuksia on tosiaan enää puolet siitä mitä oli aijjemmin ja hiustenlähtö vaan tuntus jatkuvan.
Hormonitasapainon muutokset vaikuttavat hiustenlähtöön ihan varmasti. Samoin kemialliset käsittelyt, saunominen suojatta, ruokavalio, stressi, ... kilpirauhanen,
- Ilovehair
Permis on toki saattanut kuivattaa hiuspohjaa, mutta se menee yleensä ohi itsestään muutaman pesun jälkeen. Varsinainen hiustenlähtö ei missään nimessä johdu permiksestä, mutta sen sijaan permanentti voi kyllä "katkoa" hiuksia vielä pitkänkin aikaa myöhemmin. Silloin hius kuitenkin katkeaa ihan sieltä tyvestä, ja hiuspohjassa tuntuu sormella selvä "sänki". Tällanen hius siis kasvaa kyllä ja pysyy päässä, mutta aikansa kuitenkin vie, ennenkuin pituutta on näkyvämmin. Jos hius lähtee irti niin, että sen päässä näkyy pieni pallukka, juurituppi, on hius irronnut "juurineen", eikä syy silloin ole permanentti.
Varmimmin löydät kutinaan helpotuksen apteekista, esim. Nizoral. Muitakin tuotteita on, kysy vaan reippaasti farmaseutilta, auttavat mielellään.- ole tottta
että permanentti ei voi aiheuttaa hiusten lähtöä. Olen lukenut monesta paikasta että permanentti saattaa aiheuttaa runsastakin hiusten lähtöä,ihan lääkärit on niin sanoneet. Siskoni otti joskus aikoinaan monta permanenttia peräkkäin ja hänen hiuksensa ohenivat puolella,eivätkä ole palautuneet ennalleen. Permanentti on aika voimakas käsittely hiuksille,ketkään kampaajat eivät sitä suosittele.
- Anonyymi
Tiiän et tän lähettäjästä on jo monta vuotta taisiis tän lähetyksestä. Mutta joo mun mumma joka on kampaaja teki mulle permiksen ja mulla samanlainen juttu/onglema-.
- Anonyymi
Mulla lähti kanssa se johtuu permiksen jostain aineesta
- Anonyymi
Mun ei ois ikipäivänä antaa laittaa sitä permanettiä vaan ois pitänyt vaan ottaa leikkaus.sen jälkeen tukka alkoi irrota tuppoina eli jokin meni pieleen ,jos joku vois edes kertoa missä mennään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.202590Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant952474- 2021354
- 1211238
- 891228
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig2791141Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,18974Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211959Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �12937- 59873