😱😱😱😱😱 Markka-aikana oli HALPAA!!! 😱😱😱😱😱
Luin juuri autolehdestä poiminnan 50 vuoden takaisesta kestotestistä ja autojen kustannuksista.
Vaikka silloin öljynvaihtoväli oli vain 10 000 km (Ladassa talvella suositeltiin 5000 km) ja kaikenlaista korjaamista ja vikaa oli ihan eri paljon kuin nykyään, kaikki huollot yhteensä olivat tämän päivän rahassa todella edullisia. Markka-hinnat oli siis käännetty tämän päivän euroiksi.
Ennen autoja huollettiin enemmän, mutta huolloista maksettiin yhteensä vähemmän kuin nykyään.
Mistähän se johtuu, että nykyään huollossa autolle ei tehdä mitään, mutta omistaja ryöstetään kassalla? Ja sitten jos tehdään, niin sitten maksaa jo ihan hemmetisti!
Markka-aikana oli edullisempaa!
Autojen huoltojen reaalihinnat ovat nousseet rajusti.
9
170
Vastaukset
- Anonyymi
Olet kovin älykäs.🤡
- Anonyymi
Alv on noussut. Toimitilojen vuokra ovat nousseet. Autohuollot joutuvat maksamaan kaikenmaailman laitteista ja ohjelmistoista itsensä kipeiksi. Täyssynteettiset öljyt ovat kalliita.
- Anonyymi
Nykypäivän autohuolto on yksi naurettavuuksien huippu etenkin sähköautojen osalta. Lista on vain ja ainoastaan "tarkastamista", jonka jokainen auton omistaja osaisi tehdä kiertämällä 10 min auton ympärillä ja testaamalla eri laitteet. silti hinta on mitä on.
- Anonyymi
Raitisilmasuodin ja jarrunesteet taitavat olla sähköauton yleisimmät huoltokohteet. Jäähdytysnestekin joskus. Alustan osat ja nivelet kuluvat, kuten kaikissa muissakin autoissa.
- Anonyymi
Aika älyttömästi maksaa öljynvaihtokin, vaikka on nopea homma.
- Anonyymi
voihan sen huollon kilpailuttaa esim auto jerryssä..kuluttajasuoja on suojana jos tulee riitaa.. jos on esom öljyt vaihdettu paremmilla öljyillä mitä merkkihuollossa niin tuskin problems..
- Anonyymi
Ei taida kyllä ihan noin olla:
1975 kestotestissä Toyota Corollan huoltokulut olivat 25,04 markkaa/1000km. Tilastokeskuksen rahanarvomuuntimella tuo vastaa 2024 rahassa 25,02 euroa/1000km.
Vastaavasti Toyota Yariksen huoltokulut 2023 kestotestissä oli 2,08 eur/100 km, eli 20,80 eur/1000km ja Yariksen huoltokulut ovat tiheästä huoltovälistä johtuen nykyautojen sieltä korkeimmasta päästä.
Noiden esimerkkien varjolla siis nykyauton huoltokulut ovat 20% alhaisemmat. Ja ero todennäköisesti vielä kasvaa iän ja kilometrien myötä, koska tuossa 1975 Corollassa 50 tkm:n jälkeen takaiskarit ja pakoputkista alkoivat olla loppu, nykyautossa noita ei tarvitse vaihtaa ainakaan ensimmäisen 200 tkm:n aikana. - Anonyymi
Muille eurooppalaisille Suomi on edullinen maa
koska heillä on talouskasvua.
Sdp- yliverotuksen takia
meillä on huono ostovoima.
Eikä talouskasvua 16 vuoteen.
Sdp- haisee.- Anonyymi
Persu, olet todella sairas ja tyhmä. Onko sulla asiat todella noin huonosti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561268
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1561227Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601115Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1031077Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu521077Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä56873Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä56853Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54785- 32772
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin74761