Laskennallinen tosiasia.

Anonyymi-ap

Kun polttaa tupakan se vähentää elämää n. 5min/tupakka, mutta kun käyt työssä niin se vähentää työajan verran elämää eli jopa 8 tuntia/vrk.

7

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta mitens tupakoijat elää pidempään kuin tupakoimattomat?

      • Anonyymi

        Ei elä


    • Anonyymi

      Työttömän pummin pitääkin kiskoa röökiä ja pilveä naama noessa, poistuupahan nopeammin tilastoista

      • Anonyymi

    • Anonyymi
    • Lyhentääkseen tupakoimalla elämäänsä yhdellä vuodella, olisi poltettava 105120 savuketta, mikä on 5256 askia. Aski päivässä tekee vuodessa 365 askia, joten on siis poltettava aski päivässä noin 14 ja puoli vuotta, että elinaika lyhenisi yhden vuoden.

      Oletetaan, että ihminen aloittaa polttamisen 15 vuotiaana, ja polttaa 75 vuotiaaksi. Hän on siihen mennessä polttanut 60 vuotta askin päivässä, joten tupakointi on lyhentänyt hänen elämäänsä neljä vuotta.

    • Anonyymi

      Mikä ihmisiä oikein vaivaa kun eivät edes sarkastista huulen heittoa tajua työttömien sivuilla?...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      383
      5704
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1682
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      971
    4. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      95
      864
    5. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      851
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      842
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      44
      832
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      823
    9. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      817
    10. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      129
      815
    Aihe