Totuudessa ei tarvi pelätä. Valheessa pitää

Anonyymi-ap

Totuudessa ei tarvise pelätä erilaisia näkemyksiä tai mennä piiloon. Kun ihminen on uudestisyntynyt ja uskossa, niin voin mennä ja menenkin esimerkiksi ateistien-palstalle lukemaan ja kirjoittelemaan. Ateistien näkemykset eivät heikennä uskoani koska saan Jumalan armosta elää Totuudessa.

JW-järjestö varoittelee lahkosta eronneiden kanssa puhumisesta ja jopa nettikeskusteluista koskien todistajien järjestöä. Jäsenet pidetään kiireisinä ja oma ajattelu nähdään vaarallisena. Juuri nämä seikat osoittaa että JW-organisaatio ei opeta oikein. Toki sen osoittaa Raamattukin koska raamattu ei kerro että pelastuakseen tulisi kuulua mihinkään järjestöön. Tämä on JW-jäjestön omaa eksyttävää opetusta.

Vain valheessa on tarvetta pelätä että usko asiaansa katoaa. Totuudessa ei ole pelättävää ja sitä voi myös koetella

Järjestö toimii myös harhaanjohtavalla tavalla. Ovityössä otetaan puheeksi raamattu ja tiedustellaan onko ihmisellä sitä. Jos keskusteluun päästään, niin todistajat pyrkivät osoittamaan että heidän materiaalinsa on raamatun mukaista. Jos asiat edelleen etenee ja ihminen lähtee mukaan, luovutaan raamatusta ja siirrytään uuden maailman käännökseen joka on järjestön omia tulkintoja.

Läheisessä tulevaisuudessa tulee uudestisyntyneiden uskovien ylöstempaus ja osa ihmisistä katoaa. Alkaa Jumalan vihan aika. Jos ihminen jää vihanaikaan. hänen tulee rukoilla Jeesusta ja tehdä parannus.

12

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vittu. Toimittakaa se jumala totuuskomission eteen. Muuten on ihan menninkäisosastoa.

      • Anonyymi

        Ei se ole Jumalan vika, että paholainen eksyttää lahkoilla.
        JT:t on lahko.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se ole Jumalan vika, että paholainen eksyttää lahkoilla.
        JT:t on lahko.

        Ja uskovaiset jumalalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja uskovaiset jumalalla.

        Häh!


    • Anonyymi

      Anonyymi-ap 2025-08-05 09:49:08

      "Totuudessa ei tarvi pelätä. Valheessa pitää"

      Niin. Jehovantodistajille opetetaan työkaluksi vartiotornikaupusteluun valehtelu. Ihan totta. Sille on omistettu vieläpä oma lahkoslangi-ilmauksensa, "teokraattinen sodankäynti"

      Raamatun lahko on väärentänyt.
      Otetaan yksi esimerkki

      Heprealaisille 1:8

      UM: Mutta Pojasta hän sanoo: ”Jumala on sinun valtaistuimesi aina ja ikuisesti, ja valtakuntasi valtikka on oikeudenmukaisuuden valtikka.

      KR92: Mutta Pojastaan hän sanoo: – Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy ajasta aikaan, ja sinun kuninkaanvaltikkasi on oikeudenmukaisuuden valtikka.

      1933/38: mutta Pojasta: ”Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy aina ja iankaikkisesti, ja sinun valtakuntasi valtikka on oikeuden valtikka.

      Jeesuksen jumaluus on häivytetty muuttamalla jakeen merkitystä. Muissa käännöksissä Pojasta puhutaan Jumalana, UM puhuu Jumalasta, joka ei ole Poika.

      • Anonyymi

        Tuo teokraattinen sodankäynti on kyllä erikoista. Sen mukaan saa valehdella kunhan se palvelee järjestön etua. Raamattu ykskantaan sanoo valehdelun synniksi.

        Miksi edes Totuudessa pitäisi olla tarvetta valehtelulle. Pohtiikohan todistajat näitä. Toivottavasti.


      • Anonyymi

        Millä ihmeen logiikalla yhtä muinaista vertaisarvioimatonta kansantarukokoelmaa voisikaan pitää luotettavana totuutena.


    • Anonyymi

      Kiitos, hyvä kirjoitus.

    • Anonyymi

      Todistajat ovityössä eivät nykyään edes kerro mitä uskontoa edustavat. Haluavat vain mukamas keskustella raamatusta. Eivät he mitään aitoa keskustelua halua, vaan opettaa järjestönsä oppia ja raamatuntulkintoja.

      • Anonyymi

        Niin, tokkopa he uudelleen tulisi jos alkaisi heille kertoa rististä tai jos kertoisi että voidaan keskustella raamatusta mutta jätetään uuden maailman käännös ja heidän oma kirjallisuus pois.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, tokkopa he uudelleen tulisi jos alkaisi heille kertoa rististä tai jos kertoisi että voidaan keskustella raamatusta mutta jätetään uuden maailman käännös ja heidän oma kirjallisuus pois.

        Keskustelu ei jatkuisi kovinkaan pitkään, jos ovenavaaja suostuisi keskustelemaan raamatusta, mutta ei suostuisi katsomaan todistajien esittämää materiaalia tai videoita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Keskustelu ei jatkuisi kovinkaan pitkään, jos ovenavaaja suostuisi keskustelemaan raamatusta, mutta ei suostuisi katsomaan todistajien esittämää materiaalia tai videoita.

        Niin kai, mutta ei se aina noinkaan ole.
        Erään kerran, unohtivat videot sun muut ja antoivat minun puhua.
        Kerroin Jeesuksesta ja heidän toisenlaisesta evankeliumistaan.
        Kaksi ampaisi matkoihinsa, mutta yksi jäi kuuntelemaan.
        Siinä vierähti sitten melkein tunti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      132
      7163
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      417
      6891
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3493
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      133
      3078
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2644
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2221
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1914
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1777
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1447
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1327
    Aihe