Purra: Opeyushallitus ltapettava. Tukisi fundisuskoain

Anonyymi-ap

Kristillistä täsäsen oppia voisi paremmin levittää kouluun kun opetushallitus pois kutenTtump teki. Näin loppuisi

Setan opetus
Maa on pallo
Ovulaatiota ei ole

Raamatun luomisoppi voimaan

12

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuota, mitä oikeastaan oli tarkoitus sanoa?

      • Anonyymi

        Taitaa olla Pietarissa kääntäjä sekaisin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Taitaa olla Pietarissa kääntäjä sekaisin.

        :D Todellakin.


    • Anonyymi

      No tuo kommarivirasto, joka on politikoinut lasten opetuksen kouluissa on lopetettava välittömästi.

    • Anonyymi

      Purra sillä opehallituksen tuhotyö Suomen koululaitosta ja varsinkin nuoria kohtaan on ollut suorastaan tappavaa. Tuhansia luku- ja laskutaidottomia ahdistuneita aineita käyttäviä nuoria ja osa mielisairaita. Paras osa jotenkin on selvinnyt kun opiskelevat itsee vaikka yliopistot valittaa että osaamistaso heidänkin kohdalla laskee koko ajan. Tuskin koskaan Suomen historiassa tuho lasten ja nuorten kohdalla on ollut tuhoisaa ja osin jopa tappavaa. Kyllä opehallituksen tulee tuntea vastuunsa siitä mitä on lapsille tehnyt.

    • Anonyymi

      Ei se mistään tappamisesta puhunut! 🤣 Kuinka voit olla rähinäkännissä sunnuntai-iltana?!?

    • Anonyymi

      ArtoTTT

      "Perussuomalaiset syyttävät Opetushallitusta ”woke-ideologiasta”"
      "Perussuomalaiset kansanedustajat kirjoittivat kesäkuussa: ”Ei voi olla niin, että suomalaisen koulutuksen johtava asiantuntijavirasto jakaa sivullaan intersektionaalista näennäistietoa ‘antirasismista’, ‘mikroaggressioista’, ‘valkonormatiivisuudesta’ ja ‘cisnormatiivisuudesta’. Tällaisen muodikkaan hölynpölyn tuottaminen aliarvioi opettajien älykkyyttä ja nakertaa Opetushallituksen uskottavuutta asiantuntijavirastona.”"
      https://yle.fi/a/74-20176289

      • Opetushallitus on hallituksista riippumaton eikä sitä ohjailla poliittisin perustein. Purra vissiin haaveilee siitä, että opetushallitus saataisiin poliittisen ohjailun piiriin ja hän voisi sitten sanella asioita.

        Tuskin näin tulee tapahtumaan


      • Anonyymi
        Mummomuori2 kirjoitti:

        Opetushallitus on hallituksista riippumaton eikä sitä ohjailla poliittisin perustein. Purra vissiin haaveilee siitä, että opetushallitus saataisiin poliittisen ohjailun piiriin ja hän voisi sitten sanella asioita.

        Tuskin näin tulee tapahtumaan

        Purra on oikessa.
        Opetushallitus on turha jäänne vasemmiston valtakaudelta., jollain vasemmisto yritti vasemmistolaistaa koululaitosta.
        Sillä ei ole mitään merkitytä enää opetukseen, vaan se vain syytää erilaisia kokeiluja ja koettaa saada interseksuaalista tasa-arvoa, eli WOKETUSTA Suomen kouluihin. Se on aikansa elänyt laitos, joka vain maksaa valtiolle.


      • Anonyymi
        Mummomuori2 kirjoitti:

        Opetushallitus on hallituksista riippumaton eikä sitä ohjailla poliittisin perustein. Purra vissiin haaveilee siitä, että opetushallitus saataisiin poliittisen ohjailun piiriin ja hän voisi sitten sanella asioita.

        Tuskin näin tulee tapahtumaan

        Opetushallitus ei ole hallituksista riippumaton. Se on osa valtionhallintoa ja toimii opetus- ja kulttuuriministeriön alaisuudessa.

        Opetushallituksen tehtävänä on toteuttaa opetus- ja kulttuuriministeriön linjaamaa koulutuspolitiikkaa ja sitä kautta kulloisenkin poliittisen hallituksen ja eduskunnan päätöksiä käytännössä. Se ei siis tee itsenäisesti mitään poliittisia päätöksiä, vaan sen rooli on enemmän asiantuntijavirastona ja toimeenpanijana. Ministeriö tekee poliittiset päätökset, opetushallitus laatii opetussuunnitelmat ja tutkintojen perusteet niiden perustella.

        Kyseessä on ihan perussuomalaisten poliittinen performanssi, jolla yritetään kerätä irtopisteitä omilta.

        Opetusministeri hallituksen tuella voi milloin tahansa linjata, että koulutuksessa ei tule huomioida vaikkapa intersektionaalisuutta millään tavalla ja se on siinä kunhan eduskunnan enemmistö ei sitä päätöstä kaada. Se häipyy kaikista opetussuunnitelmista samantien.


    • Anonyymi

      Purra on ymmärtänyt Suomen talousongelmien juurisyyt:
      1. Liian kokreatasoinen koulutus
      2. Maahanmuuttajien liian tehokas kotoutuminen.

      Siksi nämä ovat oikeita ja loogisia säästökohteita.

    • UUSI

      ”Anonyymi” 2025-08-11 11:06:06 kirjoitti:
      ”Opetushallitus on turha jäänne vasemmiston valtakaudelta., jollain vasemmisto yritti vasemmistolaistaa koululaitosta.”

      Opetushallitus perustettiin 1991 siten, että kaksi keskusvirastoa yhdistyi. Kouluhallitus, joka on perustettu 1870 ja Ammattikasvatushallitus 1966. Sen jälkeen siihen on liittynyt monia muita opetukseen ja kasvatukseen liittyviä tahoja.

      ”Anonyymi” 2025-08-11 11:18:45 kirjoitti: ”Opetushallituksen tehtävänä on toteuttaa opetus- ja kulttuuriministeriön linjaamaa koulutuspolitiikkaa ja sitä kautta kulloisenkin poliittisen hallituksen ja eduskunnan päätöksiä käytännössä.”

      Opetushallitus toimii monessa muussakin asiassa. Se mm. osallistuu alansa koskevien säädösten ja lakien valmisteluun opetusministerin kautta.
      Sen johtokunta muodostuu eri puolueiden sekä opetukseen ja kasvatukseen liittyvien tahojen edustajista ja tällä hetkellä sillä on Kokoomuslainen puheenjohtaja .

      Opetusministeri ei siis voi yksin määrätä. Hän tosin ohjaa eduskunnan säätämien lakien ja asetusten kautta toimintaa yleisellä tasolla.

      Suomessa on aina ollut keskeistä se, ettei opetusta politisoida.

      ”Kyseessä on ihan perussuomalaisten poliittinen performanssi, jolla yritetään kerätä irtopisteitä omilta.”

      Näin juuri. Kuohuntaa kun pitää saada aikaan. Sitä sen sijaan ihmettelin, että Räsänen kannatti asiaa niin innolla. Miksiköhän?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3692
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      45
      3084
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      91
      2661
    4. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2390
    5. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2378
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2327
    7. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      123
      2266
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2244
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2193
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2070
    Aihe