Onko kaikkien Vimpeliläisten lasten pakko opetella pelaamaan pesäpalloa jos ei halua. Voiko opetella vaikka viulunsoittoa tai golffia? Mitä kunta tarjoaa heille?
Tarjoaako Vimpeli festivaalit kännnit Multalalle ja lipun festareille vai sijoittaako esim. ratsastukseen, voimisteluun, kenttälajeihin...
Jotenkin tuntuu että kylä on todella sisäsiitoinen tämän pesäpallonsa kanssa.
Itse häpeän koko asiaa!
2% ehkä on kiinostunut koko kylässä mitä Veto tekee, on sitten viimeinen tai onko mukana alkuunkaan sijoituksissa.
Onko pakko!
23
404
Vastaukset
- Anonyymi
Ky... kyllä meillä meillä on suksimuseokin.
- Anonyymi
Johan oli taas pöljä aloitus!!
- Anonyymi
Näin, se on jokaisen oma asia, mitä tykkää/haluaa harrastaa. Tärkeintä että harrastaa. Ketään ei voi pakottaa.
- Anonyymi
On pakko! Muuten joudut kiusatuksi.
- Anonyymi
Sitten voi kuittailla takaisin , että pesäpallo ei ole urheilua. Heeeheee.
- Anonyymi
Tärkeintä on, että Vimpeli mainitaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tärkeintä on, että Vimpeli mainitaan.
Niinkun että tätä pölhölää mainostetaan? Oletko käynyt milloin viimeksi terveystarkastuksessa?
- Anonyymi
Pesäpallo on ERITTÄIN sisäsiittoinen laji ja siihen ryhmään(joukkueeseen) pääsemiseksi voi olla joskus ylivoimaisen vaikea tehtävä. Isäni kerran sanoi, että kirkko pitää näkyä, että pääsee joukkueeseen ja oli siinä aivan oikeassa. Vimpeliläinen pesäpallo ei tunne edes tasa-arvon käsitettä, siellä on pitkät ajat suosittu ja nimien mukaan on mennyt. En mahtunut Vetoon pelaamaan, mutta muutettuani muualle, pääsin kaikkiin joukkueisiin, jos vain oli kiinnostusta. Sama virsi jatkuu edelleen.
Kannustaisin valitsemaan muun lajin. Eräs henkilö sanoi, että viikko oli pilalla kun pelattiin pesäpalloa.
Se, mikä tässä eniten ihmetyttää, että ei arvosteta muita lajeja ja vinoillaan. Minusta suunnistuksen harrastajalle ei pitäisi vinoilla. Se on hieno laji.
Pesäpallo on vanhoillinen ja Pesäpalloiitto on siitä hyvä esimerkki, ja elää omassa "norsunluutornissaan". - Anonyymi
Pesäpallo on Suomen kansallispeli. Siihen tutustuminen on myös koulujen opetussuunnitelmissa, joten sooloilu tältä osin on pois suljettu.
- Anonyymi
Ei ole pakko pesäpalloa kouluissa pelata! Yhdessäkään Etelä-Suomen kasvukeskuksessa ei pesäpalloa pelata. Nuoret ei halua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole pakko pesäpalloa kouluissa pelata! Yhdessäkään Etelä-Suomen kasvukeskuksessa ei pesäpalloa pelata. Nuoret ei halua.
Pesis on suosituimpia koulupelejä!
https://www.pesis.fi/harrastaminen/kouluille - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pesis on suosituimpia koulupelejä!
https://www.pesis.fi/harrastaminen/kouluilleÄlä naurata!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole pakko pesäpalloa kouluissa pelata! Yhdessäkään Etelä-Suomen kasvukeskuksessa ei pesäpalloa pelata. Nuoret ei halua.
Ei myöskään yleisurheilu kukoista siellä, missä pelataan pesäpalloa.
- Anonyymi
Sulla on kapea maailmankuva
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei myöskään yleisurheilu kukoista siellä, missä pelataan pesäpalloa.
Juuri näin,osuit naulan kantaan. Kerropa se Nellussa. Voit saada vihaisia katseita. Liikut vaarallisilla vesillä.
- Anonyymi
..joo jääkiekkoa on pakko harrastaa jokaisen... ja mitä kaikkea voi olla... maastohiihtoa joo pakollista.
tuollainenkin pakottaminen tukahduttaa nuorilla oikeat taidot missä olisi hyvä. - Anonyymi
Hai onks pakkoo? Mie en taho.
- Anonyymi
Ei ole pakko. En ole pesäpalloa pelannut kuin koulussa pakosta, säännöt olisi ilmeisesti Vimpelissä asuvana muutenkin pitänyt tietää. Kun ei kerran opetettu, niin välttelin sitten palloon osumista ja samoin sen kiinni ottamista. Siitä olisi seurannut jotain lisävaatimuksia, joista minulla ei ollut mitään tarkempaa käsitystä.
En tietenkään enää asu Vimpelissäkään vaan täällä, missä se iso laji on jääkiekko. Tosin se jääkiekko ei ole kaupungissa kaikille maailman tärkein asia vaan sillä on vain ne omat faninsa ja harrastajansa. Me muut saamme ihan rauhassa harrastaa muuta eikä työpaikallakaan tarvitse ikinä kuulla minkäänlaisia penkkiurheilujuttuja. Ketään ei kiinnosta. - Anonyymi
Pesäpallo ei muutenkaan oikein sovi koululiikuntaan lajiksi. Lapset seisoskelevat kentällä odottamassa lyöntivuoroa tai jossain takakentällä odottamassa, tuleeko pallo kohdalle vai ei. Voi olla erilaista ammattilaispelissä, mutta koulussa tuo on suurimmalle osalle pelkkää seisoskelua eikä mitään tehokasta liikuntaa. Kaikki muut pallopelitkin ovat paljon parempia koululiikuntaan.
- Anonyymi
Vähän semmoinen tyhmän ihmisen peli, olet vaan ja seisot!
- Anonyymi
Pilluaaa kun saisi!
- Anonyymi
Kuuluukohan se peruskoulun opetussuunitelmaan pesäpallon lisäksi koska nimi jotenkin kuulostaa samalta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä482448Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri491724IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl341509Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t241463- 891432
- 1371152
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171092Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624936Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa243924kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!17873