Teen itsemurhan nyt kiusaamisen takia joka on jatkunut pitkään
Itsemurhan toteutus
10
96
Vastaukset
- Anonyymi
Älä ystävä rakas tee. Minun elämä ollut aina vaikeaa. Silti elän. Hae apua,soita 112 tai terveyskeskus!
- Anonyymi
Millaisesta kiusaamisesta on kyse? Koulukiusaaminen? työpaikkakiusaaminen? Missä kiusaaminen on tapahtunut?
- Anonyymi
Ei kiusaamisen takia kannata tehdä itsemurhaa ? Tiedän että kiusaaminen satuttaa mutta siitä voi selvitä.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne ja saitkin jo hyviä neuvoja.
Itsetuhoiset ajatukset kannattaa ottaa puheeksi ammattilaisen kanssa. On olemassa monia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Joka viikko ma ja to klo 15-21 sekä ti ja ke klo 15-19 on MIELI Kriisichat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin Kriisipuhelin päivystää 24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Akuutissa tilanteessa ole yhteydessä oman alueen psykiatriseen päivystykseen tai soita 112.
Lämpimin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata- AnonyymiUUSI
Minulla oli samanlaisia ajatuksia kun minua sinkut palstalla kiusattiin, mutta eipä kiusata enää, koska en kirjoittele sinne enää.
- AnonyymiUUSI
Sinulla ei ole siis ollut koskaan aikasemmin itsemurha altiutta ja suomi24 sinkutpalsta sitten aiheutti tälläistä? Miksi sitten olit palstalla jos sinua kiusattiin ja minkä takia sinua siellä kiusattiin.
- AnonyymiUUSI
Miksi sinua kiusattiin siellä?
- AnonyymiUUSI
Paljon voimia ! Maailma on raaka paikka mutta silti on aina toivoa ja hyviä asioita voi tapahtua.
- AnonyymiUUSI
Olen 35-vuotias mies ja koko ikäni ollut sinkku ja olen myös neitsyt, mutta uskon, että vielä se rakkaus löytyy. 😊
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Olen 35-vuotias mies ja koko ikäni ollut sinkku ja olen myös neitsyt, mutta uskon, että vielä se rakkaus löytyy. 😊
Olet neitsyt ja miksi haluat tuoda tämän esiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 903474
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442857Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742366- 612318
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512261Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162246Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212133Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202077- 1141966
- 621964