Oliko Jumalalla vatsan liikahappoisuutta?

Anonyymi-ap

Jumala sanoi, että: "Kun uhraat minulle teurasuhrin veren, älä uhraa samalla kertaa mitään hapatettua, älköönkä minun juhlauhrini rasvaa jätettäkö jäljelle seuraavaan aamuun."

Tuosta voisi päätellä, että Jumala kärsi vatsan liikahappoisuudesta. Vatsan liikahappoisuudella tarkoitetaan tilaa, jossa mahalaukun sisältämä happo ärsyttää ruokatorvea tai mahalaukkua. Tämä voi aiheuttaa närästystä, kipua, turvotusta ja muita ruoansulatusongelmia.

Rasvaiset, mausteiset ja happamat ruoat voivat lisätä mahahapon eritystä. Stressi, tupakointi ja alkoholin käyttö voivat vaikuttaa vatsan toimintaan. On ilmiselvää, että Jumala mässäili rasvaisella liharuualla, mutta polttiko tupakkiakin ja käyttikö alkoholia? Itse en usko, että Jumala poltti tupakkia, Amerikkaahan ei oltu vielä löydetty pronssikaudella eikä siten tupakkia ollut saatavilla Israelissa.

On ilmiselvää, että Jumala kärsi pahasta stressistä. Aiheuttiko stressin Jumalan olemattomuus, Saatana, ihmisten tekemät synnit vai joku muu? Sanotaan, että Jumala tunsi rintakipua juuri ennen kuin hukutti koko maailman tulvassa. Oliko tulvan juurisyynä Jumalan kärsimä erittäin paha närästys ja happovaivat?

[6] hän katui, että oli tehnyt ihmisen, ja murehti sitä sydämessään.

Mitä tähän sanovat palstalla väijyvät kristityt?

1

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      samariinia käytetään kun halutaan tuoda kielilläpuhumiseen uskottavuutta 🤣

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      62
      5182
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe