Mitkä olivat ateismin vuorovaikutukset ja rajapinnat?

Minkälaisia erilaisia ateistisia identiteettejä on olemassa? Voiko länsimainen etabloitunut ateisti mennä esim. Kiinaan ja kokea heti olonsa kotoisaksi, kun tapaa ateisteja?
Mitä vuorovaikutuksia* ateismilla on ollut Neuvostoliitossa, Kiinassa, Vietnamin sosialistisessa tasavallassa. Pohjois-Koreassa, Kuubassa ja Romanian sosialistisessa tasavallassa? Mitkä olivat ateismin ja muiden aatteiden rajapinnat**?

*"Vuorovaikutus" tarkoittaa kahden tai useamman henkilön tai asian välistä
keskinäistä vaikutusta, ja se on tärkeä osa kommunikaatiota ja oppimista.
**päällekkäisyys, läheneminen, leikkaus.
6168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Albaniassa teismi kiellettiin lailla. Teismin harjoittaja oli siellä luokiteltu rikolliseksi.

Ateismi on kiellettyä muslimimaissa. Ateisteja kohdellaan siellä kuin rikollisia.

Äänestä
  • Albania oli aiemmin ennen ateismiin siirtymistä islamilais enemmistöinen maa Balkanilla. Ateismin aikana siellä harjoitettiin valtioateismia. Nykyisin Albania sekulaari valtio, jossa on muslimi enemmistä.
    Mitä mieltä palstalla ollaan, onko valtioateismia harjoittava maa parempi, kuin sekulaari yhteiskunta? Minkälaisia virtauksia ateistisessa liikehdinnässä on sen suhteen mitä asiasta ajatellaan?

    Äänestä

En muista, että olisin oikeastaan koskaan keskustellut ateismista kenenkään kanssa muualla kuin tällä palstalla. Ehkä olen keskustellut ateismista myös kreationismi-palstalla, koska jotkin uskovaiset luulevat, että ateismilla on jotain tekemistä evoluution tai evoluutioteorian kanssa.

Olen ateisti, mutta mitä tekemistä Kiinalla on ateismini kanssa? En ole koskaan edes ollut kommunisti. Kommunismi ei kuulu ateismiin.

Ja tietysti: ateismi ei ole aate! Miksi tämä on niin vaikeaa ymmärtää?

Äänestä
  • Työelämässä, ystävien kesken jne. tulee aina silloin tällöin tilanteita, joissa jotkut kertovat olevansa ateismin harjoittajia tai, että eivät usko mihinkään. Samalla myös jotkut kertovat, että ovat teistejä tai, että ovat olleet teistien järjestämissä tilaisuuksissa.

    Vanha dilemma on, jos ateismi ei ole aate (aate tarkoittaa ajatusta, näkemystä, käsitystä tai pyrkimystä, joka ohjaa yksilön tai yhteisön toimintaa ja maailmankatsomusta), niin missä se sitten on? Onko ateismi fyysisesti jossain vai aivokemiaa, opittuja ajatuksia tai sosiaalista ryhmäpainetta? Vai onko ateismi siitä esitettyjä perusteluita, vai peräti määriteltävissä avoimen keskustelun avulla, jossa tuodaan esille erilasia asiasta tiedossa olevia seikkoja?

    Tai ehkä on jokin väärinkäsitys ja osassa ateistisia piirejä aate määritellään toisin? Jota asiaa saa toki selittää, mitä ateismin parissa ajatellaan ateismin ja aatteen erosta, jos näin on. Ja ajatellaanko asia ateistisessa ajattelussa ehkä niin, että todettaisiin, että ateismi olisi ainoa aate, kun asiasta mainitaan yhteyksissä?

    Osa ateisteista kertoo, että ateismi on kaikkialla samaa. Joten ajatellaanko ateistisissa piireissä, että ateismi auttaisi ihmisiä siirtymään esim. Pohjois-Koreaan, Kuubaan, Vietnamiin tai vaikka Kiinaan sen tähden, että niissä on ollut ja osittain on vieläkin vahva rajapinta ateismin kanssa.

    Mielenkiintoinen on myös prosessi, joka "ohjaa" keskustelemaan kreationisti palstalle ateismista tai ehkä evoluutiosta. Mitä sieltä on selvinnyt? Jokaisellahan on ja saa olla omat kiinnostuksen aiheensa.

    Hyvää kesän jatkoa ja mukavia syksyn hetkiä

    Äänestä

jumala 🤣🤣🤣

Äänestä

Henkinen ulottuvuus ja yhteys on tärkein.
Ateismissa niitä ei ole. Ehkä kaljapullon kanssa.
Pyhä Lenox ateisti kirkko kutsuukin kaikkia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Minkälaisia erilaisia ateistisia identiteettejä on olemassa? Voiko länsimainen etabloitunut ateisti mennä esim. Kiinaan ja kokea heti olonsa kotoisaksi, kun tapaa ateisteja?
Mitä vuorovaikutuksia* ateismilla on ollut Neuvostoliitossa, Kiinassa, Vietnamin sosialistisessa tasavallassa. Pohjois-Koreassa, Kuubassa ja Romanian sosialistisessa tasavallassa? Mitkä olivat ateismin ja muiden aatteiden rajapinnat**?

*"Vuorovaikutus" tarkoittaa kahden tai useamman henkilön tai asian välistä
keskinäistä vaikutusta, ja se on tärkeä osa kommunikaatiota ja oppimista.
**päällekkäisyys, läheneminen, leikkaus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu